29.06.2017 11:42

Alan Moore mierzy w dziwactwa „Twin Peaks” w filmowej antologii „Show Pieces”

Powszechnie uznawany za najwybitniejszego twórcę komiksów w historii, autor „V jak Vendetta” debiutuje jako scenarzysta filmowy. 

Alan Moore mierzy w dziwactwa „Twin Peaks” w filmowej antologii „Show Pieces”
foto: kadr z filmu

Relacja Alana Moore’a ze światem kina zawsze była napięta. Mówiąc delikatnie, autor nie należy do największych fanów adaptacji swoich dzieł. Wszystko zaczęło się od filmu „Z piekła rodem” z 2001 roku, gdzie główną rolę zagrał Johnny Depp. Ekranizację „Prosto z piekła”, gęstego i szalenie ambitnego komiksu o Kubie Rozpruwaczu, można zaliczyć do tych filmów, o których chce się jak najszybciej zapomnieć. Twórcy nie zachowali nic z wielkości utworu Moore’a. Dalej mieliśmy okropną wersję „Ligi niezwykłych dżentelmenów” z Seanem Connerym, w miarę znośne „V jak Vendetta” z Natalie Portman oraz próbę okiełznania „Watchmenów”, której podjął się Zack Snyder. Wyszło w miarę dobrze, ale najsłynniejszy komiks brytyjskiego autora doczeka się prawdopodobnie lepszej adaptacji za sprawą HBO i Damona Lindelofa. Po tylu latach zwlekania, wreszcie przyszedł czas na Moore’a, by zadebiutował jako scenarzysta filmowy.

Sfinansowana za pomocą Kickstartera i stworzona wraz z reżyserem Mitchem Jenkinsem, filmowa antologia „Show Pieces” będzie możliwa do obejrzenia na platformie streamingowej Shudder 29 czerwca 2017 roku. Jej fabuła podzielona jest na 5. rozdziałów, które mają być utrzymane w klimacie okultystycznego thrillera i czarnego kryminału. Co więcej, zwiastun do filmu budzi pewne skojarzenia z surrealistycznymi odlotami, jakie funduje nam David Lynch w serialu „Twin Peaks”.

W 1. rozdziale pojawi się Faith Harrington, młoda reporterka z bujnym życiem prywatnym. Kobieta przygotowuje się na stymulujący wieczór w domu, który jednak nie idzie zgodnie z jej planem. W 2. zobaczymy notorycznego kobieciarza Jamesa Mitchuma, który trafia do bardzo dziwnego klubu. W 3. powrócimy do Faith, przebywającej w tym samym miejscu, co Mitchum. W 4. poznamy dość nietypowe relacje pomiędzy menadżerami klubu, zaś w ostatnim dowiemy się, co się stało z Mitchumem. Znając wyobraźnię Moore’a, który przy okazji zagrał jedną z postaci, możemy się spodziewać wyjątkowo pokręconej fabuły.

Ciekawostką jest ścieżka dźwiękowa „Show Pieces”, w której usłyszymy takich wokalistów jak Tunde Adebimpe z TV On The Radio oraz Alan Sparhawk z Low, dwóch zasłużonych kapel ze świata alternatywy. 

Kamil Dachnij
Tagi: Alan Moore News