14.11.2016 14:30

HBO opowie o zbrodni inspirowanej Slender Manem

Film dokumentalny wyprodukowany przez HBO opisuje historię próby morderstwa koleżanki z klasy przez dwie dwunastolatki. Zachowanie dziewczynek było podobno spowodowane chęcią udowodnienia istnienia niejakiego Slender Mana.

HBO opowie o zbrodni inspirowanej Slender Manem
foto: kadr z wideo

Trailer zapowiadający dokument „Beware the Slender Man” przedstawia mrożącą krew w żyłach historię inspirowanej internetowymi obrazkami, creepypastą i grą o Slender Manie próby morderstwa. Zbrodnia ta miała być dokonana przez dwie nastolatki z Wisconsin, które próbowały przy pomocy noża zamordować koleżankę z klasy.

Dokument próbuje rozwikłać zagadkę tego, w jaki sposób dwunastolatki stały się na tyle obsesyjnie zafascynowane postacią, że uwierzyły, iż jedynym sposobem na udowodnienie jego istnienia jest dokonanie morderstwa.

Niektóre fragmenty zwiastuna przywodzą na myśl sekwencje z filmów serii Blair Witch - widzimy czarno-białe nagrania z mrocznego, zaciemnionego lasu, po którym krąży oko kamery. Aby całość nabrała bardziej złowieszczego tonu, w tle słychać szept recytujący wiersz o Slender Manie. Charakterystycznie wychudzone, wydłużone ciało bez twarzy widzimy w trailerze kilkakrotnie, a każde jego pojawienie się powoduje szybsze bicie serca. Znacznie bardziej jeżące włosy na głowie są jednak same wydarzenia, które stały się powodem do wyprodukowania filmu.

Zwiastun łączy w sobie wspomniane zdjęcia w stylu „found footage” z zapisami przesłuchań dzieci. Widzimy Morgan Geyser oraz Anissę Weier odpytywane o motywy swojej zbrodni przez śledczych, a także słyszymy komentarze odnośnie wpływu fikcyjnych postaci, w tym monstrów takich, jak Slender Man na ludzi, a w szczególności na nieletnich.

Poniżej zobaczycie trailer nadchodzącego dokumentu:

Geyser i Weier w 2014 roku zwabiły swoją koleżankę, wtedy jedenastoletnią Payton Leutner do lasu i zadały jej rany nożem. Szczęśliwie, dziewczynka przeżyła atak i doczołgała się do pobliskiej ścieżki rowerowej, gdzie odnalazła pomoc.

Morgan Geyser została później zdiagnozowana przez psychiatrów - okazało się, że ma początkowe oznaki schizofrenii. Mimo to, w lipcu 2016 roku sąd apelacyjny stanu Wisconsin uznał, że zarówno ona, jak i Anissa Weier będą sądzone jak dorośli. Proces wciąż trwa.

„Beware the Slender Man” pokazano już w marcu 2016 roku na amerykańskim festiwalu South by Southwest, jednak film w reżyserii Irene Taylor Brodskiej na antenie HBO zostanie wyświetlony dopiero 23 stycznia 2017 roku. W pełnym filmie widzowie zobaczą również wywiady z rodzinami niedoszłych morderczyń.

Maciej Daszuta
Tagi: Zwiastuny