Czy "Królewna Śnieżka" uczy dzieci molestowania? Gwiazda "Krainy lodu" skrytykowała słynną baśń

Natalia Hluzow
23.10.2018 17:20
Czy "Królewna Śnieżka" uczy dzieci molestowania? Gwiazda "Krainy lodu" skrytykowała słynną baśń Fot. kadr z filmu "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"

80-letnia animacja Disneya o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach oparta na starszej o ponad 200 lat ludowej baśni niemieckiej doczekała się krytyki za promowanie niestosownych zachowań seksualnych.

Kristen Bell, aktorka, która użyczyła głosu księżniczce Annie z "Krainy lodu", oraz szczęśliwa mama dwóch małych córeczek, udzieliła niedawno wywiadu jednemu z portali parentingowych. Opowiadając o książkach, jakie czyta pięcioletniej Lincoln i trzyletniej Delcie na dobranoc, zwróciła uwagę na negatywny przekaz, jaki niesie w sobie baśń o Królewnie Śnieżce.

EN_01106103_0065 Fot. Kristen Bell; foto: Gilbert Flores/Broadimage/EAST NEWS

Kristen Bell o "Królewnie Śnieżce": Książę całuje Śnieżkę bez jej zgody

Aktorka, która od niedawna sama zajmuje się książkami dla dzieci, twierdzi, że większość baśni, na których wychowaliśmy się my, nasi rodzice i dziadkowie, bardzo się przedawniła. W wywiadzie dla portalu parents.com przyznała, że do dziś czyta swoim córkom książki, które odziedziczyła po swojej mamie, jednak musi prostować zawarty w nich przekaz. Po raz pierwszy uświadomiła to sobie, czytając baśń o Królewnie Śnieżce całowanej przez księcia w chwili, gdy jest zupełnie nieprzytomna. Jak wspomina, zapytała wtedy swoje pociechy:

Czy nie sądzicie, że to dziwne, że książę całuje Królewnę Śnieżkę bez jej zgody? Bo przecież nie można całować kogoś, kiedy śpi!

śnieżka Fot. foto: kadr z filmu "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"

Aktorkę martwi również to, że Śnieżka nigdy nie kwestionuje intencji wiedźmy, która wręcza jej zatrute jabłko.

Za każdym razem, gdy zamykamy Królewnę Śnieżkę, patrzę na moje dziewczynki i pytam: "Czy nie sądzicie, że to dziwne, że Królewna Śnieżka nie zapytała starej wiedźmy, dlaczego musi zjeść jabłko? Albo skąd ma to jabłko? Ja nigdy nie wzięłabym jedzenia od obcych, a Wy?". Wtedy moje dzieci odpowiadają "Nie!", a ja myślę sobie, że ok, jednak coś mi wychodzi. 

Wspomniane sceny są nie tylko opisane w baśniach braci Grimm. Można je także obejrzeć w licznych adaptacjach książki, m.in. w słynnej animacji Disneya z 1937 roku. 

To nie pierwsza kontrowersja, która w ostatnich latach wybuchła wokół Królewny Śnieżki. W 2017 roku twórcy animacji "Red Shoes & the 7 Dwarfs" postanowili promować swój film plakatem z grubą królewną i podpisem "a co gdyby Śnieżka nie była piękna?", co spotkało się z olbrzymią falą krytyki.

Kristen Bell jako Veronica Mars

Kristen Bell poza czytaniem swoim dzieciom i pisaniem książek dla najmłodszych, nadal zajmuje się oczywiście aktorstwem. Już niebawem powróci do swojej słynnej roli Veroniki Mars w kontynuacji serialu emitowanego w latach 2004-2007.

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.