12.03.2017 19:34

Punk Fest 2017 w Krakowie [GALERIA]

11 marca 2017 roku w Krakowie odbył się Punk Fest 2017. Wystąpili m.in. Uliczny Opryszek, Włochaty, Lej Mi Pół i The Bill. Zobaczcie nasze zdjęcia z festiwalu.

Punk Fest 2017 w Krakowie [GALERIA]
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Jak co roku Galicja Productions powróciła do sprawdzonej formuły Punk Festu. Festiwal na stałe wrósł w muzyczną mapę Krakowa, a fani punk rocka znów mogli liczyć na ściśle wyselekcjonowaną, absolutną klasykę gatunku, najlepszy skład oraz największe punkowe klasyki w mistrzowskich wykonaniach.

Kto wystąpił w Krakowie?

 • Pull The Wire
 • Sajgon
 • Leniwiec
 • Uliczny Opryszek
 • Bachor
 • Stress
 • Włochaty
 • Lej Mi Pół
 • Fort Bs
 • The Bill
 • Psy Wojny

Zespół Pull The Wire to grupa kumpli z Żyrardowa dzielących ze sobą wspólną pasję, jaką jest muzyka. Ich granie daje wysokoenergetyczną, niestabilną mieszankę punk rocka i pokrewnych gatunków muzycznych, połączonych z nieokrzesanym ogniem na scenie. W zetknięciu z widownią zwykle dochodzi do eksplozji. Zespół był już laureatem kilku konkursów i festiwali, z czego największym osiągnięciem była wygrana w eliminacjach i występ na Dużej Scenie Przystanku Woodstock 2015.

Sajgon - zespół założony w latach 89-90 w Wałbrzychu grał do roku 1995, gdzie ostatni koncert zagrał w Jarocinie. Po długoletniej przerwie i zmianie praktycznie całego składu (oprócz wokalisty oraz gitarzysty Sławomira Trocha), kapela pojawiła się na krótki czas w roku 2009 -2011.

Leniwiec gra melodyjną, czadową mieszankę punk-rocka, reggae i ska wzbogaconą dźwiękami saksofonu, akordeonu i puzonu. Dochodzą do tego zazwyczaj zaangażowane i polityczne, ale czasem też zupełnie niepoważne, teksty. Muzyka w ich wykonaniu to nie tylko mocne hasła o sprawach, które uważają za słuszne i ważne, ale też zabawa, dowcip i humor. 

Punkowy band Uliczny Opryszek powstał w 1991 roku w małej miejscowości Nowy Tomyśl w województwie wielkopolskim. Kapela zagrała ponad 100 koncertów na terenie całego kraju, w tym Przystanku Woodstock w 2004 (duża scena) i 2013 (wioska Kryszny) oraz w Jarocinie w roku 2005 na PRL Festiwalu zdobywając nagrodę jury. Na dorobek zespołu składają się 4 płyty studyjne.

Bachor - jeden z czołowych polskich zespołów sceny Street punk, utworzony w 1999 roku w Giżycku. Nie osiągnął żadnych komercyjnych sukcesów, cieszy się złą reputacją, ma na swoim koncie dwa albumy. Zespół aktywnie koncertuje w całej Polsce, wystąpił również w Czechach, Rosji, Słowacji, Litwie. Proste gitarowe riffy, melodyjne solówki i refreny, tematy poruszane w tekstach to przeważnie zabawa, przemoc, alkohol, miejski zgiełk charakterystyczne dla tego gatunku muzyki.

Jeleniogórski Stress powstał około 1984 roku na gruzach kapeli Hydrant. Grali w składzie Kastet - wokal, gitara basowa, Decha - gitara i Burza - perkusja. Przez zespół również przewinęli się basiści Kunta i Arturro. 

Jedną z gwiazd na scenie była punkowa legenda, czyli zespół Włochaty, który dokładnie jak rok wcześniej zagrał cały koncert z Paulusem. Była to kolejna możliwość, aby zobaczyć grupę w oryginalnym składzie od 2009 roku. Kapela na Punk Fest 2017 przygotowała wyjątkową setlistą. Z Paulusem zespół Włochaty nagrał jedne z najważniejszych punkowych płyt lat 90. „Włochaty”, „Wojna przeciwko ziemi” i „Droga Oporu”.

Lej mi Pół - zespół z Bielska Białej, grający powierzchowny punk-rock oraz metal w cienkim cieście. Ich koncerty bawią, demoralizują, oburzają... cóż, na pewno nie uczą. Ich muzyka mogła by być prawdziwym majstersztykiem, gdyby nie fakt, że większość koncertów grają na tzw. autopilocie.

Fort BS powstał w roku 1983 kiedy to w głowach muzyków urodziła się idea skomentowania słowem i dźwiękiem otaczającej rzeczywistości. Rok 1984 to pierwsze lokalne koncerty oraz pierwszy mały sukces na FMR JAROCIN 84 gdzie po raz drugi kapela gra następnego roku. Zgodnie z zasadą do trzech razy sztuka FORT BS bierze udział w FMR JAROCIN 86 i zostaje jednym z laureatów, otrzymuje też nagrodę od władz Jarocina. 

The Bill powstał w 1987 roku. W 1991 nagrał pierwsze utwory „Wolność”, „Wisła”, „Piosenka dla żołnierza”. Utwór „Wolność” stał się numerem jeden rocznego podsumowania listy Radia Overground, a „Piosenka dla żołnierza” hymnem walczących o uwolnienie człowieka skazanego za odmowę służby wojskowej. Kampanię tą prowadził Jurek Owsiak. W tym samym czasie po raz pierwszy zagrała Jego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a The Bill był jednym z pierwszych zespołów, który włączył się w tą akcję.

Psy Wojny to punkrockowy zespół założony przez wokalistę Falona w marcu 1985 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Pierwszy koncert odbył się 27 czerwca 1987 roku w salce katechetycznej parafii Św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym. Zespół najprężniej działał w latach 90.

Zobaczcie również zdjęcia publiczności:

Galicja Productions, będąca organizatorem wydarzenia, od samego początku swojego istnienia jest niezwykle związana z szeroko pojętą muzyką punkrockową. Organizator od lat stawia na sprawdzoną formułę festiwalu, który jest kontynuowany co roku.

Robert Skowronski
Tagi: Koncerty Romana Makówka Galeria