25.05.2015 17:41

20 lat temu ukazała się płyta O.N.A. „Modlishka”

Debiutancki album O.N.A. „Modlishka” został wydany 25 maja 1995 roku. Przeczytajcie o kulisach założenia zespołu, o hiszpańskiej wersji singla oraz zobaczcie koncert grupy w kopalni soli w Wieliczce...

20 lat temu ukazała się płyta O.N.A. „Modlishka”
foto: materiały prasowe

Zespół, zanim dołączyła do niego Agnieszka Chylińska, nazywał się Skawalker. Powstał pod koniec 1994 roku. Perkusista zespołu, Zbigniew Kraszewski, próbował namówić Chylińską do wspólnego grania już wcześniej. Oferował jej dołączenie do zespołu TSA Evolution. Agnieszka nie zgodziła się na tamtą propozycję.

Pierwsza próba Skawalker z 18-letnią wówczas wokalistką odbyła się 1 grudnia 1994 roku w klubie Żak. Chylińska wspominała później na łamach czasopisma „Tylko Rock”, że prosiła kolegów z kapeli o zaimprowizowanie jakiegoś bluesa. Dodała, że miała wówczas bardzo niskie mniemanie o swoich umiejętnościach. Przeciwnego zdania byli pozostali muzycy.

Pracę nad albumem w studiu zespół rozpoczął w lutym 1995 roku. Część utworów, które znalazły się na płycie, powstała jeszcze przed dołączeniem Chylińskiej do kapeli. Agnieszka jest autorką tytułowego kawałka „Modlishka” oraz pierwszego singla z płyty - „Drzwi”. Gdy album powstawał Chylińska wciąż była jeszcze uczennicą.

Zobaczcie teledysk do utworu „Drzwi”.

Pozostali muzycy byli znani ze swoich poprzednich kapel - Kombi i TSA. W pierwszym okresie istnienia zespołu nie ujawniali, że są częścią O.N.A. Początki grupy Grzegorz Skawiński, gitarzysta zespołu, wspominał w wywiadzie dla gazety „Fakt”. 

"

Od początku była nierównomierność energii między nami. 20 lat to niemało. Ona trafiła do nas w warunki szklarniowe. Skakaliśmy wokół niej – oddzielna garderoba, bo to kobieta, specjalne traktowanie, najlepsze hotelowe pokoje – i w którymś momencie poczuła, że jest gwiazdą i ma władzę. "

Singiel w wersji hiszpańskiej

Utwór „Drzwi” ukazał się jako maxi singiel w wyjątkowej wersji. Agnieszka Chylińska zaśpiewała kawałek w języku hiszpańskim. Nosi w nim tytuł „Vete Mejor Es Asi”. Dlaczego się na to zdecydowała?

"

To było na takiej zasadzie, żeby coś zrobić po raz pierwszy. Ja, że tak powiem, troszeczkę kumam hiszpański, więc stwierdziłam, że fajnie byłoby to zrobić. Okazało się, że to ulubiona wersja słuchaczy. "

Posłuchajcie jak kawałek „Drzwi” brzmi w wersji hiszpańskojęzycznej.

Możecie zobaczyć wywiad, w którym wokalistka opowiada o singlu oraz pozostałych muzykach zespołu.

Jakie nagrody otrzymała „Modlishka”?

Po debiutanckim koncercie O.N.A. w czerwcu 1995 na festiwalu piosenki w Opolu o zespole zrobiło się głośno. Grupa była nominowana w plebiscycie miesięcznika „Tylko Rock” w kategoriach Przebój roku i Plyta Roku. Zespół otrzymał także nagrodę Indywidualność 1995, którą wręczono mu w kopalni soli w Wieliczce. Grupa zagrała w niej wówczas koncert.

Zobaczcie także debiutancki występ O.N.A. w Opolu:

Najbardziej prestiżową nagrodą zdobytą przez O.N.A. po ukazaniu się pierwszego albumu, było osiągnięcie statusu Złotej Płyty. Wiązało się to ze sprzedaniem 100 tys. egzemplarzy krążka. Uroczyste wręczenie wyróżnienia, połączone z koncertem odbyło się 16 maja 1996 roku. Gwiazdą wieczoru był wówczas Henry Rollins Band.

Chcielibyście, żeby doszło do reaktywacji O.N.A.?

Marcin Krzysztof Wodynski
Tagi: Rock News Agnieszka Chylińska