26.02.2018 12:41

Bielizna prowadzi internetową zbiórkę na reedycję swojego albumu

Album „TAG” to jedna z mniej znanych perełek polskiego rocka. 25 lat temu ukazał się tylko na kasecie – teraz dzięki internautom może powrócić na CD.

Bielizna prowadzi internetową zbiórkę na reedycję swojego albumu
foto: Piotr Hukalo/EAST NEWS

Zespół Bielizna powstał w 1984 w Gdańsku. Był jednym z najważniejszych polskich zespołów rocka alternatywnego w latach 80. i 90., działa nieprzerwanie do dziś. Muzycznie Bielizna nawiązuje do postpunku, nowej fali i indie, a jej znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny głos wokalisty Jarosława Janiszewskiego (znanego także z Czarno-Czarnych) i jego oryginalne teksty, pełne absurdalnego, często czarnego humoru.

Zespół nagrał pod szyldem Bielizna 6 albumów studyjnych, z czego najsłynniejszymi były debiutancki „Taniec lekkich goryli” z 1989 i „Pani Jola” z 1996. Ostatni jak dotąd, „Obrazki z wystawki”, ukazał się w 2009.

W 1993 roku nakładem wytwórni Silverton wydano trzeci album Bielizny, „TAG”, zarejestrowany metodą „na żywo, ale w studio”. W latach 90. cieszył się sporą popularnością, a po latach jest uważany przez fanów polskiej muzyki indie za jeden z najlepszych albumów tamtej dekady. W epoce ukazał się jednak tylko na kasecie magnetofonowej. Najpopularniejsze utwory z płyty, takie jak „Maria ma mały biust”, „Borsuk” i „Przeganianie wołów do Norymbergi” trafiły na kompaktową składankę „Utwory wybrane 1987-1997”, ale reszta materiału z „TAG” nigdy nie ukazała się na CD.

Teraz Bielizna z pomocą internautów zamierza zmienić ten stan rzeczy. Zespół na portalu PolakPotrafi.pl prowadzi crowdfundingową zbiórkę na pierwsze w historii wydanie „TAG” na CD. Potrzebnych jest 6 tysięcy złotych – na mastering nagrań (1000 zł), produkcję płyty i okładki (3000 zł), projekt okładki (800 zł), koszt wysyłki nagród (600 zł) i opłaty portalu (600 zł).

W zależności od wpłaconej kwoty można liczyć na różne nagrody od zespołu.

  • 30 zł lub więcej – płyta CD
  • 50 zł lub więcej – płyta CD z imienną dedykacją i autografami zespołu
  • 100 zł lub więcej - 2 płyty CD z imienną dedykacją, autografy od całego zespołu oraz umieszczenie zdjęcia na stronie zespołu na Facebooku w folderze „Przyjaciele Bielizny – TAG”
  • 300 zł lub więcej – 4 płyty CD z imienną dedykacją, autografy od całego zespołu, 2 zdjęcia na stronie zespołu na Facebooku w folderze „Przyjaciele Bielizny – TAG”
  • 500 zł lub więcej - 5 płyt CD z imienną dedykacją, autografy od całego zespołu, 4 zdjęcia na stronie zespołu na Facebooku w folderze „Przyjaciele Bielizny – TAG”, zaproszenie na próbę zespołu
  • 3000 zł lub więcej - 5 płyt CD z imienną dedykacją, autografy od całego zespołu, 4 zdjęcia na stronie zespołu na Facebooku w folderze „Przyjaciele Bielizny – TAG”, prywatny koncert zespołu na terenie województwa pomorskiego

Zbiórka zł trwa do 24 marca 2018 do godziny 22:10. Zgodnie z zasadami portalu PolakPotrafi.pl, aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania.

Muzycy zapowiadają, że w przypadku zebrania większej kwoty rozważą wydanie dodatkowej liczby płyt CD lub materiału na winylu. W planach mają także wydanie DVD z koncertu w 2015 z klubu Parlament w Gdańsku, który wymaga montażu i produkcji DVD.

Bielizna męska - jak wybrać?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Bielizna