14.09.2017 10:56

Grant Hart z Husker Du nie żyje

Muzyk znany z jednej z najważniejszych grup w historii hardcore punka i rocka alternatywnego zmarł 14 września 2017 w wieku 56 lat.

Grant Hart z Husker Du nie żyje
foto: kadr z wideo

Artysta urodził się jako Grantzberg Vernon Hart 18 marca 1961 roku w South Saint Paul w amerykańskim stanie Minnesota. W 1979 roku wraz z gitarzystą Bobem Mouldem i basistą Gregiem Nortonem stworzył Hüsker Dü. W zespole Grant był perkusistą, gitarzystą oraz, obok Moulda, głównym kompozytorem – z reguły sam śpiewał napisane przez siebie piosenki.

W latach 80. Hüsker Dü zyskał wielki rozgłos w środowisku punkowym i alternatywnym. Zespół był jednym z najbardziej ambitnych wykonawców na amerykańskiej scenie rockowej – takie dzieła, jak dwupłytowy album „Zen Arcade” z 1984 roku wykraczają daleko poza hardcore’owe schematy. Obok tej płyty, nazywanej „„Tommy’m” lat 80.”, wielką popularnością cieszyły się albumy „New Day Rising” z 1985 roku i nagrane dla mainstreamowej wytwórni Warner krążki „Candy Apple Grey” z 1986 i „Warehouse: Songs And Stories” z 1987.

Muzyka zespołu ewoluowała od surowego, aczkolwiek zawsze melodyjnego hardcore’a do przebojowego college rocka – grupę porównywano w swoim czasie do R.E.M. i wróżono jej podobnie wielką karierę. Hart napisał wiele spośród najpopularniejszych piosenek Hüsker Dü – między innymi „Pink Turns To Blue”, „ Never Talking to You Again” „ Don't Want to Know If You Are Lonely” i „She's a Woman (And Now He Is a Man)”.

Hüsker Dü rozwiązał się u szczytu popularności w 1988 roku. W kolejnych latach Hart poświęcił się karierze solowej, nagrywając pod swoim nazwiskiem cztery albumy studyjne – ostatni, „The Argument”, ukazał się w 2013 roku. Artysta nagrał też dwie płyty z zespołem Nova Mob.

Grant Hart zmarł w wieku 56 lat 14 września 2017 roku. Muzyk chorował na raka. 

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Husker Du