13.08.2019 10:52

Koncert neofaszystowskiej grupy Nordica na festynie w Pabianicach się nie odbędzie

Klub Gazety Polskiej z Pabianic odwołał występ zespołu Nordica na 5. Festynie Patriotyczno-Rodzinnym ze względu na jego neofaszystowskie przesłanie. 

Nordica
foto: kadr z wideo/Nordica Official

15 sierpnia 2019 roku odbędzie się piąty Festyn Patriotyczno-Rodzinny w Pabianicach. Jak czytamy w opisie wydarzenia, impreza to radosne świętowanie Dnia Wojska Polskiego oraz zwycięstwa oręża polskiego nad bolszewikami w 1920 roku w połączeniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Celem wydarzenia jest krzewienie patriotyzmu oraz przywiązania do wiary katolickiej. Wśród atrakcji imprezy do niedawna widniał koncert grupy Nordica.

Koncert zespołu Nordica w Pabianicach odwołany

Jak czytamy na onet.pl, występ muzyków spotkał się z wieloma protestami mieszkańców oraz organizacji antyfaszystkowskich - w tym Antify. Grupa sama określa się jako "patriotyczna" i "tożsamościowa", jednak powszechnie jest uznawana za neofaszystowską i neonazistowską. Muzycy na jednej ze swoich płyt użyli przemówienia Hitlera, a na koncertowych plakatach wykorzystywali swastyki. Ponadto poprzednia nazwa kapeli - Agressiva 88, nawiązywała do słynnego zawołania "Heil Hitler". 

Nergal
Nergal
Przeczytaj także Radny chce zakazać koncertu Behemotha z powodu "praktyk satanistycznych"

W związku z niepokojącymi doniesieniami o grupie Nordica, organizatorzy wycofali się z pomysłu zapraszania na festyn zespołu. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Karol Jabłoński, przewodniczący Klub Gazety Polskiej w Pabianicach zadeklarował:

"

Nie mamy żadnego interesu, żeby popierać faszyzm, ani ten zespół. Nordica znalazła się w programie imprezy, bo nie wiedziałem, co to za zespół. Zapewniam, że nie będzie go na imprezie. Jesteśmy Klubem Gazety Polskiej i nie mamy nic wspólnego z faszystami. "

To nie pierwszy koncert grupy Nordica, który nie dojdzie do skutku. W 2018 roku zespół miał pojawić się na Marszu i Pikniku Powstańców Śląskich w Katowicach. Na uczestnictwo muzyków w imprezie nie zgodził się wówczas prezydent miasta.

Zobacz też: Naukowcy stwierdzili, że Ozzy Osbourne jest mutantem 

Tagi: Rock News