21.10.2019 15:40

Nowe gatunki pająków zostały nazwane na cześć Iron Maiden, Scorpions czy Def Leppard

Niedawno odkryto cztery całkiem nowe gatunki pająków. Nazwano je na cześć rockowych gignatów - członków grup Iron Maiden, Scorpions, Def Leppard i Angra.

Iron Maiden
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Brazylijska biolog Cristina Rheims z centrum badawczego Instituto Butantan w Sao Paulo odkryła nowe gatunki pająków. Kobieta nie tylko zna się świetnie na taksonomii pajęczaków i potrafi klasyfikować okazy stawonogów, ale także jest wielka fanką metalu. O swoim guście muzycznym poinformowała w rozmowie z Public Radio International:

"

Metal to rodzaj muzyki, którą lubię najbardziej i której słucham najczęściej. "

Okazało się, że Rheims mogła przemycić swoje muzyczne preferencje do badań, chociaż na pozór nie mają z nimi nic wspólnego.

Iron Maiden, Scorpions, Def Leppard - nowe gatunki pająków

Nazwy gatunków pająków są nadawane według ustalonej nomenklatury. Pierwszy ich człon to nazwa rodzajowa, która jest już z góry ustalona, drugi to epitet gatunkowy, który ma prawo nadać badacz i puścić wodze fantazji. Nowo odkryte gatunki, na które natknęła się Rheims należą do rodziny pająków Sparianthinae, które występują w okolicach południowego Meksyku aż po Argentynę. Cztery nowe okazy zyskały następujące nazwy: Extraordinarius brucedickinsoni, Extraordinarius klausmeinei, Extraordinarius rickalleni i Extraordinarius andrematosi.

Iron Maiden
Iron Maiden
Przeczytaj także Znany komik poszedł na koncert Iron Maiden i wrócił z niego zachwycony

Stworzone przez badaczkę nazewnictwo nie jest przypadkowe, zawiera ono nazwiska jej ulubionych gwiazd rocka. Drugi człon każdego z nowo powstałych gatunków odnosi się do konkretnego muzyka - Bruce'a Dickinsona - wokalisty Iron Maiden, Klausa Meine'a ze Scorpions, Ricka Allena z Def Leppard czy André'a Matosa z grupy Angra.

Badaczka przyznała, że zawsze marzył jej się taki zabieg językowy:

"

Zawsze chciałam jakoś uhonorować Ricka Allena, uważam że jest dobrym przykładem dla ludzi. To perkusista, który stracił rękę i się nie poddał. Kontynuuje karierę, nie zrezygnował i nauczył się grać jedną ręką. Myślę, że też należy do Nadzwyczajnych (nadzwyczajny - po łacinie extraordinarius - przyp. red.). "

Zobacz też: Mały piesek uprawia headbanging do "Fear Of The Dark" Iron Maiden [WIDEO] 

Tagi: Rock News Iron Maiden Def Leppard