Polski zespół heavymetalowy zagra w Chinach 20 koncertów

Maciej Daszuta
26.10.2016 11:45
Polski zespół heavymetalowy zagra w Chinach 20 koncertów Fot. kadr z wideo

Warszawska heavymetalowa formacja Scream Maker zagra w Chinach akustyczną trasę koncertową. Kapela zagra przed azjatycką publicznością dwadzieścia koncertów.

Scream Maker to heavymetalowy zespół z Warszawy założony w 2010 roku przez gitarzystę Michała Ajronmajka Wronę. Kapela zadebiutowała w 2011 roku EP-ką „We Are Not the Same” i od tego czasu wydała trzy albumy studyjne. Pierwszy z nich ukazał się nakładem chińskiej wytwórni Apocalypse Productions w 2014 roku na tamtejszym rynku.

Tym samym, Scream Maker stał się pierwszą metalową kapelą z Polski, która wydała płytę w Chinach. Znajdziemy na niej utwory z wcześniejszej EP o tym samym tytule, a także dwa dodatkowe kawałki. Zagrali tam także trasę promującą ów krążek. Zarówno album, jak i trasa zostały bardzo dobrze przyjęte przez fanów oraz media.

Pytani o powód, dla którego postanowili podbić Azję, warszawiacy mówili, że europejski rynek muzyczny staje się coraz mniejszy, a heavy metal jest na naszym kontynencie mało popularny, toteż uznali, że należy spojrzeć w innym kierunku, a z pewnością znajdzie się zapotrzebowanie na optymistyczny, niosący nadzieję heavy metal. Nie mylili się, gdyż ich pierwsza trasa koncertowa po Chinach, wiosną 2014 roku, zakończyła się sporym sukcesem, a zespół wystąpił między innymi na festiwalach Strawberry Music oraz Meet in Beijing.

Na temat okoliczności wydania albumu „We Are Not the Same” oraz trasy go promującej tuż po jej zakończeniu mówił wokalista kapeli, Sebastian Stodolak:

Pojechaliśmy do Chin promować album „We Are Not the Same”, który w Polsce wydaliśmy przed 3 laty jako EP-kę. W Chinach dorzuciliśmy dwa bonusowe utwory - „Deliverance” i „The Prophet”. Pobyt w Chinach był niesamowitym przeżyciem, nie tylko muzycznym, ale także kulturowym. Pojęcie różnic kulturowych nabrało dla nas znaczenia w niemal wszystkich aspektach - od chińskiego sposobu jedzenia, przez podejście do „białych ludzi”, po załatwianie spraw biznesowych i organizacyjnych.  Mamy nadzieję, że na jednej trasie w Chinach się nie skończy. Planujemy powrót. Fanów już zdobyliśmy.

W 2016 roku wspominał jeszcze tę, przełomową dla zespołu, trasę:

Pojechaliśmy tam, ponieważ dwóch chińskich fascynatów muzyki zaproponowało nam wydanie płyty i promocyjną trasę koncertową. Zagraliśmy wówczas 6 koncertów, m.in. na Strawberry Music Festival, czy na obchodach 65-lecia stosunków dyplomatycznych Polska-Chiny.

Kolejnym albumem Scream Makera był wydany jeszcze w maju tego samego roku „Livin' in the Past”. Na tym krążku gościnnie wystąpiły takie gwiazdy jak Jordan Rudess z Dream Theater, a także Wojciech Hoffmann z Turbo. Okładkę przygotował znany na całym świecie polski grafik i plakacista, Rosław Szaybo, odpowiedzialny między innymi za logo Judas Priest, a także obraz zdobiący jego „British Steel”.

Wydanie Livin' in the Past zaowocowało kolejną trasą po kraju środka, podczas której grupa zagrała 10 koncertów w klubach. Powstał także klip do utworu In the Nest of Serpents, który pokazuje, jak ciepło kapela została przyjęta wtedy przez Chińczyków:

Dzięki nawiązanym podczas tych występów znajomościom Scream Maker kontynuował swoją chińską przygodę w 2016 roku:

To było już 10 koncertów, ale na mniejszych scenach. Gdyby nie te kilka klubowych sztuk, dzięki którym nawiązaliśmy mnóstwo kontaktów, nie doszłoby do kolejnej, już 11-koncertowej trasy i występów na wielkich chińskich festiwalach, takich jak Midi, czy Changjiang wiosną tego roku. Idziemy za ciosem. Jedziemy teraz na miesiąc. Damy 20 klubowych koncertów w formule akustycznej. Nasza trasa będzie miała w sumie 8 tys. km.

Sebastian Stodolak tak opisywał, co jest dla Scream Makera najważniejsze przy tworzeniu muzyki:

U nas duże znaczenie ma melodia, partie solowe gitary. Jakaś fajna melodyka riffów, inna metodyka grania, ale myślę, że interesująca.

Najnowszym krążkiem warszawskiej formacji jest nagrany w polskim Hearstudio Radka Kordowskiego oraz włoskim Ivorytears Music Works Alessandra Del Vecchio „Back Against the World”. Tytuł ujrzał światło dzienne w 2015 roku.

We wrześniu 2016 roku zaprezentowano teledysk do utworu promującego album, „All Because of You”:

Z okazji nadchodzącej, największej do tej pory trasy koncertowej Scream Makera po Chinach zapowiadany jest singiel, przygotowany specjalnie dla tamtejszych fanów. Michał Wrona żartował na temat tytułu singla:

Roboczy tytuł to „Lost in Shanghai”, bo naprawdę łatwo się w tym mieście zgubić.

Pytany o to, czy warszawski zespół podbił Chiny odparł:

Dobre! Podbić Chiny! Przecież ten kraj ma 1,4 mld mieszkańców. Dla nas wielką przygodą jest móc tam pojechać. Podoba nam się entuzjazm chińskiej publiczności, ale nie będziemy udawać, że jesteśmy tam wielkimi gwiazdami.

Podczas nadchodzących występów kapelę wesprze na drugiej gitarze przebywający w Tokio na stypendium Łukasz Mackiewicz, który grał w niej w latach 2014 - 2015.

Zapowiedź akustycznej trasy na facebookowym profilu Scream Makera:

Scream Maker ma na swoim koncie występy przed Motörhead, Judas Priest, Slayerem czy Saxon, a latem 2016 roku zagrał trasę po Polsce, na której oddawał hołd zmarłemu Ronniemu Jamesowi Dio. Wśród miast, które wtedy odwiedził znalazły się: Warszawa, Kraków, Krosno, Olsztyn, Szczecin i Gdańsk.

Wygląda na to, że Scream Maker odniesie w Chinach większy sukces niż Bayer Full, czego serdecznie im życzymy.

Maciej Daszuta Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.