18.04.2017 13:14

Słynne okładki płyt stworzone przez Storma Thorgersona

Grafik znany ze swojej działalności w Hipgnosis zmarł 18 kwietnia 2013 w wieku 69 lat. Z tej okazji przypominamy jedne z najciekawszych jego projektów. 

Słynne okładki płyt stworzone przez Storma Thorgersona
foto: materiały prasowe

Wielu muzyków zwraca szczególną uwagę, aby oprawa graficzna płyt współgrała z zawartością albumu, jak również wizerunkiem artysty. Okładkowy ,,boom’’ datuje się na drugą połowę lat 60. - to właśnie wtedy pojawiły się atrakcyjne projekty. Wiele kapel starało się prześcignąć konkurentów za pomocą wymyślnych projektów graficznych.

Udało się to, m.in. Pink Floyd, który może pochwalić się ciekawymi okładkami płyt. Za pryzmat rozszczepiający światło czy latającą świnię nad fabryką odpowiedzialna była londyńska grupa Hipgnosis, w której udzielali się Storm Thorgerson i Aubrey Powell, a później też Peter Christopherson. 

Storm Thorgerson był przyjacielem Syda Barretta i Rogera Watersa, nic zatem dziwnego, że Pink Floyd zgłosił się z prośbą o stworzenie okładki płyty jeszcze w 1968 roku właśnie do niego. Grafik zasłynął tworząc surrealistyczne okładki w ramach Hipgnosis, a później samodzielnie m.in. dla Led Zeppelin, Dream Theater, Biffy Clyro, Black Sabbath, Petera Gabriela, Audioslave czy AC/DC. Thorgerson modyfikował fotografie poprzez innowacyjne jak na tamte czasy techniki. 

Zobaczcie zatem jego najsłynniejsze okładki, które robią nadal piorunujące wrażenie:

Aleksandra Degórska
Tagi: #Galeria #Rock News