23.09.2018 17:44

The Rasmus: W Finlandii jest zimno, więc chcesz ciągle grać w sali prób [WYWIAD]

Perkusista The Rasmus w wywiadzie dla Antyradio.pl wyjaśnił, dlaczego tak wiele rockowych i metalowych zespołów odniosło międzynarodowy sukces.

The Rasmus: W Finlandii jest zimno, więc chcesz ciągle grać w sali prób [WYWIAD]
foto: Romana Makwka / Antyradio.pl

Do fińskiej kapeli The Rasmus najpóźniej dołączył Aki Hakala, który zajmował się wcześniej sprzedażą gadżetów zespołu. W 1999 roku sytuacja jednak się zmieniła - z kapeli odszedł perkusista Janne Heiskanen i muzycy postanowili zapytać Hakala o to, czy nie dołączyłby do zespołu. Tak też wyłonił się ostateczny skład zespołu The Rasmus, który koncertuje do dzisiaj.

Wywiad z perkusistą The Rasmus

Serwis Antyradio.pl porozmawiał z perkusistą The Rasmus, który śmieje się, że jest najmłodszym członkiem zespołu. Jednak nawet przez moment nie żałował swojej decyzji o dołączeniu do zespołu i patrząc wstecz na nagrania kapeli oraz odbyte trasy, jest naprawdę dumny z The Rasmus.

Zapytaliśmy zatem muzyka, jak doszło do tego, że trafił w szeregi The Rasmus:

"

To był czysty przypadek, to było latem 1999, pracowałem w telewizji, miałem wolne weekendy. Zdecydowałem się więc na wyjazd w trasę z The Rasmus, sprzedawałem merch zespołu, pomagałem przy perkusji. To była niezła zabawa. Wcześniejszy perkusista Janne chciał przedłużyć wakacje, ale reszta zespołu zamierzała dalej kontynuować, nagrywać nowy album. Byłem w pobliżu i gitarzysta Pauli Rantasalmi namówił mnie, żebym spróbował pograć z zespołem na próbie. Potem mi powiedział, że pogadał z chłopakami i powinienem dołączyć do The Rasmus. Nie spodziewałem się tego, sądziłem, że po prostu sobie pogramy na próbie. Postanowiłem się zastanowić, nie spałem 2 dni i po tym zadzwoniłem do gitarzysty informując, że się zgadzam. "

Panowie nadal dobrze dogadują się w kapeli i Aki jest szczęśliwy, że udało mu się dostać pracę właśnie jako muzyk:

"

To się wydarzyło prawie 20 lat temu, więc żartujemy, że jestem nowym członkiem zespołu, zrobię całą brudną robotę, bo jestem przecież nowy. Nadal wspólne granie przynosi nam radość, wciąż jesteśmy dobrymi przyjaciółmi. Kocham swoją pracę, jest to bardziej hobby. Wyobraź sobie takiego kolesia jak ja - mam możliwość podróżowania, możemy poznawać nowych ludzi, różne kultury, grać muzykę, dobrze się bawić. Uważam, że to jest wymarzona praca. "

Perkusista The Rasmus szczególnie wspomina koncerty w Polsce i chętnie do nas wraca w ramach tras koncertowych. Obecnie zespół promuje materiał z ostatniego studyjnego krążka „Dark Matters”. The Rasmus zagra 2 koncerty w Polsce w 2018 - 23 września 2018 w Gdańsku i dzień później we Wrocławiu.

Dlaczego tyle fińskich rockowych i metalowych zespołów odniosło ogromny sukces?

Zapewne niejeden fan The Rasmus zastanawia się, jak doszło do tego, że tyle grup właśnie z Finlandii odniosło międzynarodowy sukces i dlaczego wykonują akurat rockową czy metalową muzykę. Aki Hakala postarał się wytłumaczyć ten fenomen:

"

Obecnie w radiu dominuje rap, ale rzeczywiście istnieje wiele fińskich zespołów, które są znane w Europie i Stanach - The Rasmus, HIM, Stratovarius, Nightwish, Children of Bodom. Trudno to wyjaśnić, ale mamy bardzo dobry system oświaty i muzycy są mocno wspierani, można nauczyć się wiele o muzyce. Gdybym był z Brazylii grałbym w piłkę, bo jest tam dobra pogoda i chcesz przebywać na zewnątrz. Jako, że jestem z Finlandii, gdzie jest ciemno i zimno, pozostaje zostać w domu albo wybrać się do salki prób, żeby pograć. To jest ważne, żeby być w zespole, przebywać z ludźmi, którzy myślą podobnie i odczuwają podobnie. "

Perkusista jest dumny ze swojego kraju, bo chociaż Finlandia nie jest dużym państwem, to dzięki muzyce kraj ten został wypromowany i stał się ciekawszy dla turystów. Fani rocka i metalu chętnie zerkają w stronę zimnej Finlandii, w której muzycy wiedzą, jak tworzyć mocne i melancholijne dźwięki.

Miejmy nadzieję, że już rośnie kolejne pokolenie artystów, którzy przejmą kiedyś pałeczkę po słynnych fińskich zespołach koncertujących po całym świecie.

Aleksandra Degórska
Tagi: Wywiady The Rasmus