Tomasz „Siwy” Wojnar, wokalista Defektu Muzgó nie żyje

Maciej Koprowicz
13.04.2018 10:12
Tomasz „Siwy” Wojnar, wokalista Defektu Muzgó nie żyje Fot. kadr z wideo

Lider jednego z najpopularniejszych polskich zespołów punkrockowych lat 90. zmarł w wieku 53 lat.

Tomasz Wojnar, znany fanom muzyki jako Siwy, urodził się 15 czerwca 1965 w Wałbrzychu. W 1981 roku w tym samym mieście założył punkowy zespół Bunt, który rok później zmienił nazwę na Defekt Muzgó.

W 1983 roku zespół zadebiutował na festiwalu w Jarocinie, gdzie grał później jeszcze kilkukrotnie. Siedem lat później grupa była objawieniem imprezy – koncert na małej scenie przysporzył jej nagrodę publiczności, która następnie podczas występów innych wykonawców domagała się powrotu wałbrzyszan na scenę okrzykami „Defekt Muzgó!”. Niezbyt wyrafinowany, ale przebojowy punk Defektu zdobył wielu fanów w całej Polsce, a także doczekał się sporego grona naśladowców wypracowanego przez siebie stylu.

Rok po pamiętnym występie w Jarocinie zespół nagrał swoją najsłynniejszą płytę, „Wszyscy jedziemy…”, album nagrany na żywo podczas koncertu we Wrocławiu. Zawierał on takie przeboje, jak „Defekt Mózgu”, „Maskarada” i „A ja żyję”. Autorem większości piosenek na płycie był Wojnar. W 1994 roku lider zespołu nagrał z Para Wino album „Pokolenie ‘80”.

W 1997 roku Defekt Muzgó zawiesił działalność. Reaktywował się w 2001 roku i pozostawał aktywny do dziś, choć w ostatnich latach pod słynnym szyldem występowały dwie grupy, które wyłoniły się z oryginalnego składu.

Lider Defektu Muzgó nie żyje

Tomasz Wojnar zmarł 12 kwietnia 2018. Od pewnego czasu muzyk zmagał się z chorobą, zmarł w szpitalu. Miał 53 lata.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.