Winyle HD mają trafić na rynek w 2019. Na czym polega ta technologia?

Maciej Koprowicz
12.04.2018 10:55
Winyle HD mają trafić na rynek w 2019. Na czym polega ta technologia? Fot. AliceKeyStudio/Pixabay

Czarne płyty osiągną jeszcze lepszą jakość dzięki pewnemu austriackiemu startupowi. Winyle HD mają również mieścić dużo więcej muzyki, niż tradycyjne.

Rebeat Innovation z Austrii jest na najlepszej drodze do rewolucji w nagrywaniu i odtwarzaniu muzyki. Założyciele startupu zapowiadają, że w 2019 roku uruchomią produkcję płyt winylowych jakości high definition.

Co to oznacza? Austriacy opatentowali w 2016 roku innowacyjny sposób wytwarzania płyt. Dźwięk konwertowany jest na mapę 3D, która następnie zostaje laserowo wygrawerowana na ceramicznej płytce. Służy ona następnie jako matryca do tłoczenia winyli. Jest ona znacznie trwalsza, niż tradycyjnie stosowane matryce niklowe, które zużywają się po 1000 tłoczeniach. Co więcej, twórcy technologii winyli HD zapewniają, że nie ma żadnej różnicy w jakości między płytą wytłoczoną jako pierwszą, a tą tłoczoną jako ostatnią.

Oczywiście, winyl HD zapewnia również lepszy dźwięk. Na takiej ulepszonej płycie zmieści się 30% więcej muzyki, niż na tradycyjnej, która mieści z reguły około 40 minut muzyki. Zakres częstotliwości płyty HD sięga 100 kHz, podczas gdy zwykłe winyle osiągają nie więcej niż 15 kHz.

Startup Rebeat Innovation otrzymał 4,8 miliona dolarów grantu na wdrożenie swojej technologii do produkcji. Jego szef Günter Loibl zapowiada, że pierwsze winyle HD pojawią się na rynku jeszcze w 2019 roku.

Winyle znów są modne

Jeszcze niedawno winyle kojarzyły się z zakurzonym strychem dziadków i wydawało się, że przeszły już dawno do lamusa. Niespodziewanie doczekały się niezwykłego renesansu popularności. Eksperci szacują, że czarnych płyt sprzedaje się dziś więcej, niż w latach 80. XX wieku. Moda na winyle nie ominęła również Polski. Płyty analogowe dostępne są nawet w supermarketach.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.