06.06.2019 10:45

YouTube usunął kanał Varga Vikernesa za rasizm i mowę nienawiści

Lider blackmetalowej grupy Burzum aktywnie udzielał się na YouTubie. Jednak w wyniku wprowadzenia nowej polityki platformy, muzyk stracił swój kanał. 

Varg Vikernes
foto: kadr z wideo

Od lat założyciel grupy Burzum skazany za zabójstwo Øysteina "Euronymousa" Aarsetha z Mayhem publikował treści na kanale Thulean Perspective na YouTubie. Jego nagrania były pełne mowy nienawiści, dlatego zgodnie z nową polityką platformy, muzyk dostał bana, a jego wszystkie filmy zniknęły z sieci.

Varg Vikernes z Burzum stracił kanał na YouTubie

YouTube ogłosił, że usunie tysiące filmów i kanałów, które propagują nazizm, białą supremację, czy też zaprzeczają udokumentowanym tragediom takim jak Holokaust. Platforma podjęła tę decyzję, ponieważ YouTube umożliwia użytkownikom nie tylko oglądanie, ale udostępnianie i komentowanie takich treści. 

Varg Vikernes
Varg Vikernes
Przeczytaj także Tajemnica uśmiechu Varga Vikernesa z memów rozwiązana. Muzyk zdradził, dlaczego śmiał się po usłyszeniu wyroku
"

Robimy dzisiaj krok w naszej polityce w kierunku zlikwidowania mowy nienawiści zakazując niektórych treści w filmach wideo. Nie będziemy tolerować dyskryminacji, segregacji czy wykluczenia ze względu na wiek, płeć, rasę, status społeczny, orientację seksualną czy religię. Bany obejmą także treści gloryfikujące ideologię nazistowską czy te, które zaprzeczają udokumentowanym wydarzeniom z historii. "

Kilka godzin po ogłoszeniu przez YouTube nowej polityki, z platformy zniknął kanał Varga Vikernesa. Muzyk na swoim kanale mówił o tym, że Żydzi potajemnie kontrolują świat, a kobiety są intelektualnie gorzej rozwinięte od mężczyzn.

Często podkreślał także przewagę białej rasy nad innymi oraz propagował teorie spiskowe dotyczące między innymi muzułmanów. YouTube zdecydował, że na platformie nie ma miejsca na treści publikowane przez lidera Burzum.

Zobacz też: Varg Vikernes zaprezentował pierwszy utwór, jaki stworzył w karierze 

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Varg Vikernes