Pogoda
02.01.2020 11:22

1 stycznia 2020 Holandia zniknęła z Europy

Nie ma już takiego państwa jak „Holandia”. Władze kraju znanego oficjalnie jako Królestwo Niderlandów zdecydowało, że znana na całym świecie nazwa kojarzy się za bardzo z narkotykami i prostytucją i postanowiły ją zmienić.

Holandia
foto: Shutterstock

Holandia, a właściwie Niderlandy (lub „Niderlandia”, nie wiadomo, która nowa nazwa przyjmie się w języku polskim), wraz z Nowym Rokiem poszły w ślady Czech, które w 2016 roku ogłosiły, że jej nowa międzynarodowa nazwa to Czechia.

Nasi południowo sąsiedzi uchwalili, że tak właśnie będzie skrótowo określany ich kraj w języku angielskim. Czechia jest równoważnikiem Republiki Czeskiej.

piwo antysmogowe
piwo antysmogowe
Przeczytaj także Czesi wymyślili piwo antysmogowe. W ramach walki o jakość powietrza było za darmo

Rząd Królestwa Niderlandów (tak brzmi oficjalna nazwa kraju, tak samo jak Rzeczpospolita Polska jest określeniem Polski) uznał, że nazwa Holandia nie pasuje ich państwu z wieli różnych powodów. Decyzje o zmianie podjęto mając na uwadze marketing i PR.

Nie ma już kraju o nazwie „Holandia”. Od 1 stycznia 2020 to oficjalnie Niderlandy/Niderlandia

Nazwa „Holandia” była dla wielu mieszkańców kraju problematyczna. Historycznie to nazwa tylko jednego z regionów wchodzących w skład całego państwa, w którym znajduje się Amsterdam oraz Rotterdam. Niderlandia ma więc pełniej oddawać różnorodną tożsamość kulturalną kraju.

Przy okazji zmiany w odstawkę pójdzie też nazwa, która dorobiła się na świecie niemiłych dla mieszkańców konotacji. „Holandia” postrzegana jest bowiem jako kraj marihuaną i prostytucją płynący, a Niderlandia będzie miała pod tym względem czyste konto.

Doradzający rządowy Królestwa Niderlandów PR-owcy są zdania, że nowa nazwa kraju pozwoli przywrócić bardziej pożądane skojarzenia – z kanałami w miastach, tulipanami, wiatrakami oraz rowerami.

Zobacz także: Zamówiła przez sieć dwie sukienki, przyszło 25 000 tabletek ecstasy

Po co jeździcie do Holandii?

Tagi: Duperele