Awaria Czajki to „działanie o charakterze terrorystycznym”. MPWiK prosi prokuraturę o śledztwo

01.09.2020 13:42
Awaria Czajki to „działanie o charakterze terrorystycznym”. MPWiK prosi prokuraturę o śledztwo Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Awaria oczyszczalni ścieków Czajka może  być atakiem terrorystycznym. Taką tezę postawił zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w piśmie skierowanym do prokuratury. MPWiK wspomina także o możliwości dokonania sabotażu.

Awaria rury przesyłowej, którą transportowane są ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka, doprowadziła do konieczności zrzucania nieczystości prosto do Wisły. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z tym odradza kontakt z wodą z rzeki, a nawet przebywanie na jej brzegu.

Na dzień przed wystąpieniem awarii specjaliści z Politechniki Warszawskiej zakończyli przegląd instalacji i nie doszukali się żadnych usterek infrastruktury. Z tego powodu awaria wzbudza w zarządzie MPWiK oraz władzach Warszawy podejrzenia sabotażu lub ataku terrorystycznego.

Przeczytaj także

Pismo w tej sprawie zostało skierowanego do prokuratury Praga-Warszawa. RMF dotarł do treści dokumentu, w którym MPWiK prosi o wszczęcie śledztwa w sprawie.

Awaria Czajki spowodowana atakiem terrorystycznym? MPWiK wnosi o wszczęcie śledztwa przez prokuraturę

W tunelu pod Wisłą znajdują się dwa rurociągi: podstawowy oraz awaryjny. Oba w sobotę 29 sierpnia 2020 uległy awarii. Dzień wcześniej zakończyła się inspekcja, która nie wykryła żadnego niebezpieczeństwa wystąpienia usterek infrastruktury.

Z tego powodu MPWiK uważa, że do awarii doszło z powodu sabotażu lub ataku terrorystycznego. Zawiadomiono o tym prokuraturę:

Biorąc pod uwagę fakt, że w dniu wczorajszym tj. 28 sierpnia 2020 roku zakończył się przegląd eksploatacyjny układu przesyłowego przeprowadzony przez specjalistów - w tym naukowców Politechniki Warszawskiej, przy udziale wykonawcy oraz pracowników spółki, który potwierdził szczelność rurociągów, w najwyższym stopniu podejrzane jest jego dzisiejsze rozszczelnienie. W świetle powyższych faktów i doświadczenia życiowego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jedną z możliwości, która mogła doprowadzić do awarii jest sabotaż lub inne działanie o charakterze terrorystycznym. W związku z powyższym wnosimy o natychmiastowe rozpoczęcie czynności wyjaśniających zdarzenie, zmierzające do zweryfikowania, czy do powyższej awarii nie doszło w wyniku przestępstwa.

Trwają już prace nad stworzenie tymczasowego kanału przesyłowego. Tak jak w przypadku awarii z 2019 roku, najprawdopodobniej rurociąg powstanie na moście pontonowym. Rozważane było także rozstawienie go na dnie Wisły bądź podczepienie pod Most Północny.

Zobacz także: Złodzieje chcieli wyssać paliwo z baku autokaru. Napili się zawartości zbiornika toalety 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.