Handel w niedziele zostanie przywrócony? Jest projekt nowych przepisów

23.10.2020 11:11
Handel w niedziele zostanie przywrócony? Jest projekt nowych przepisów Fot. Shutterstock

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy dotyczącym wprowadzenia "zawieszenia" ograniczeniu handlu w niedziele i święta w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego. Czy handlowe niedziele powrócą?

Zgodnie z ustawą z dnia 10 stycznia 2018 w 2020 roku zakaz handlu nie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą i dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie - 13 i 20 grudnia. W 2021 roku zakaz ten ma już obowiązywać we wszystkie niedziele. Ale czy na pewno?

Polacy chcą przywrócenia handlowych niedziel

Twardych dowodów popierających handel w dni wolne jest coraz więcej. Zdaniem zwolenników tego rozwiązania przemawiają za nim dwie najważniejsze przesłanki: ekonomiczna i zdrowotna. Jest też porozumienie między przedstawicielami pracodawców i pracowników, które wypracowało kompromis szanujący prawo pracownika od odpoczynku w niedziele i prawo przedsiębiorcy do racjonalizowania biznesu.

Przeczytaj także

Z projektem "zawieszenia" ustawy o wolnych dla handlu niedzielach wyszli posłowie klubu PSL-Kukiz. Przeciwni temu są związkowcy z "Solidarności", ale też część klientów.

Zniesienie handlu w niedzielę do końca epidemii pozwoli na rozładowanie weekendowych kolejek w sklepach. To znacznie lepsze rozwiązanie niż "godziny dla seniorów".

- powiedział w rozmowie z polsatnews.pl Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Zdaniem partii zniesienie zakazu pomoże też sklepikarzom, którzy będą mogli odrobić straty.

Resort gospodarki jest otwarty na dialog w sprawie zniesienia zakazu handlu w niedziele. Ostateczne decyzje podejmie sztab kryzysowy

- stwierdziła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Systematyczne rośnie odsetek Polaków, którzy chcą przywrócenia handlu we wszystkie niedziele. Z badań ankietowych wynika, że za całkowitym przywróceniem handlu w niedziele jest ponad 53 proc. Polaków.  Według badania, wykonanego przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX, 53,5 proc. Polaków jest za powrotem niedziel handlowych. 33,7% jest odmiennego zdania. Natomiast 12,8 proc. ankietowanych ma neutralny stosunek do tego. Uwzględniając wiek ankietowanych: 55 procent osób w wieku 18-25 lat popiera ww. rozwiązanie. 14 proc. jest temu przeciwnych. Dla 29 proc. respondentów nie jest to istotne, a 2% nie ma zdania na ten temat.

Handel w niedziele: Za i przeciw

Pracodawcy skierowali do Rady Dialogu Społecznego projekt ustawy przywracającej niedziele handlowe. Według niego zakaz handlu nie obowiązywałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii i przez 180 dni od ich odwołania. Pracownicy sklepów mieliby w tym czasie zapewnione dwie wolne niedziele w miesiącu. Takie poluzowanie ograniczeń pozwoliłoby rozłożyć zakupy na dodatkowy dzień w tygodniu, co wpłynęłoby na większe bezpieczeństwo Polaków.

Przeczytaj także

Innego zdania są związkowcy. Alfred Bujara, szef handlowej "Solidarności" nie wierzy w ogromne straty placówek handlowych.

Nie ma ekonomicznych przesłanek do zawieszania ograniczeń handlu. Pracodawcy wyolbrzymiają problemy, których nie potwierdzają rzetelne dane. Z tych przedstawionych przez GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w Polsce w ostatnich miesiącach była wyższa niż rok wcześniej.

Na razie jednak rząd nie liberalizuje, ale ogranicza handel, wprowadzając godziny dla seniorów.

Według rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 15 października 2020 w godzinach 10-12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują godziny dla seniorów.

Tymczasem Federacja Przedsiębiorców Polskich przygotowała propozycję dla rządu w postaci nowego świadczenia. Tym razem miałoby to być 560 złotych dla pracowników.

Źródło: polsatnews.pl

Zobacz również: Jurek Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej pacjentom z COVID-19

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.