Jak wyglądała Matka Boska? Brazylijski badacz zrekonstruował jej twarz [ZDJĘCIE]

10.12.2021 15:00
Jak wyglądała Matka Boska? Brazylijski badacz zrekonstruował jej twarz [ZDJĘCIE] Fot. Shuternstock

Setki, jeśli nie tysiące badaczy od bardzo wielu lat próbuje wyjaśnić, jak naprawdę wyglądał Jezus Chrystus i jego matka Maryja. Tym razem Átila Soares da Costa Filho, brazylijski artysta oraz badacz postanowił zrekonstruować twarz Matki Boskiej.

Átila Soares da Costa Filho w oparciu o Całun Turyński i przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji opracował portret w przybliżeniu ukazujący, jak mogła wyglądać Maryja.

Jak wyglądała Matka Boska?

Dziedzinę nauki zajmującą się badaniem Całunu Turyńskiego nazywamy syndologią, od włoskiego określenia "Santa Sindone" ("Święty Całun"). Fascynująca niemal cały świat naukowy tkanina pomogła w rozwikłaniu kolejnej tajemnicy. Brazylijski badacz na podstawie artefaktu zrekonstruował twarz Martki Boskiej. Átila Soares da Costa Filho przeprowadził także wiele eksperymentów z zakresu zaawansowanej technologii konwolucyjnych sieci neuronowych do zmiany płci.

Polecamy

Następnie użyłem innych programów, aby wprowadzić pewne korekty twarzy. Na koniec dokonałem ręcznych artystycznych poprawek, by trafniej podkreślić etniczną i antropologiczną fizjonomię kobiety z Palestyny sprzed 2000 lat. Oczywiście nie podważałem tego, co sztuczna inteligencja zdołała uchwycić. Tak zdołałem odtworzyć wizerunek nastoletniej Maryi, a więc obraz dziewczyny, która urodziła Jezusa.

 - powiedział artysta w rozmowie z aleteia.org.

Drugi etap prac skupił się na teologicznych studiach dotyczących niepokalanego poczęcia.

Czyli jeśli wierzymy, że ciało Bożego Syna było owinięte w materię Całunu, wówczas z bardzo wysokim prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że twarz jego Matki, na różnych etapach jej życia, była taką, jaką ją przedstawiam.

- zaznaczył.

Tym sposobem otrzymaliśmy dwie wersje portretu. Jeden nastolatki, drugi w wieku około 25-30 lat.

Jak informuje TVP Info wyniki badań zostały zaakceptowane przez najważniejszego na świecie syndonologa, badacza i autora wielu ważnych wykładów Barriego M. Schwortza.

W Piśmie Świętym nie ma żadnych, choćby najkrótszych wzmianek dotyczących wizerunku Maryi. Biblia zawiera jedynie enigmatyczne informacje o jej pochodzeniu oraz młodym wieku. Znacznie więcej o tym, jak wyglądała Matka Boża, mogą powiedzieć objawienia.

Źródlo: aleteia.org, TVP Info/Stacja7

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.