Pogoda
29.02.2016 15:56

Kto ma najlepszy internet mobilny?

Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdził jakość usług świadczonych przez sieci Plus, Play, Orange i T-Mobile. Ekipy testowe przejechały 20 150 kilometrów i niemal 22 000 razy uruchomiły na YouTube 30-sekundowy filmik. Która sieć ma najlepszy internet mobilny?

Kto ma najlepszy internet mobilny?
foto: materiały prasowe

Badanie zostało przeprowadzone na terenie całego kraju i polegało na sprawdzeniu jakości połączeń głosowych oraz transmisji danych w ruchu. Cztery ekipy dokonywały pomiarów w miastach i na terenach wiejskich, testując rodzaj dostępnego połączenia, jego siłę i jakość oraz możliwą do uzyskania prędkość transferu.

Internet mobilny

95% połączeń głosowych wykonano w technologii UMTS, a dla usługi transmisji danych technologią dominującą było LTE - 83% połączeń było wykonanych w tym standardzie. Testy wykonywane były z wykorzystaniem kart SIM udostępnionych przez sieci. Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdził przy tym, czy nie zostały one w jakikolwiek sposób uprzywilejowane w dostępie do usług przeprowadzając część prób używając kart zakupionych w losowo wybranych punktach sprzedaży.

Średnie prędkości, przy których wykonywano pomiary nie przekraczały 25-30 km/h dla aglomeracji, 35-45 km/h dla miast i 65-85km/h dla dróg. Ślad pokazujący trasy przejazdu wszystkich ekip udostępniono w raporcie.

foto: uke.gov.pl

UKE nie miało zastrzeżeń dla jakości połączeń głosowych – tutaj wszystkie sieci wypadły doskonale. Różnice widoczne były w testach dotyczących jakości i szybkości transferu danych. Sprawdzano pobieranie i wgrywanie plików na serwer, otwierano stronę internetową oraz… oglądano trwający 30 sekund filmik 720p umieszczony w serwisie YouTube.

W tym ostatnim przypadku analizowano jak szybko rozpoczynało się odgrywanie filmu, czy i na jak długo odtwarzanie zatrzymywało się oraz czy film został prawidłowo pobrany. Jak poszczególne sieci wypadły w teście internetu mobilnego?

Najlepszy internet bezprzewodowy

Z testów przeprowadzonych przez UKE wynika, że najlepszą siecią dla osób zamierzających intensywnie korzystać z dostępu do internetu bezprzewodowego jest Plus, prowadzący zarówno jeśli chodzi o szybkość przesyłania danych, jak i jakość odtwarzania. Zbliżone wyniki odnotowane przez Orange i T-Mobile nie powinny dziwić, gdyż operatorzy korzystają wspólnie z tej samej sieci nadajników. Najgorzej wypadł Play, odstający wyraźnie od wymienionej „wielkiej trójki”.

foto: uke.gov.pl

Urząd Komunikacji Elektronicznej zastrzega, że sposób przeprowadzania testów sprawia, że jego wyniki nie są reprezentatywne dla każdego miejsca w naszym kraju. UKE zapowiedziało w związku z tym udostępnienie w 2016 roku specjalnej aplikacji na smartfony, dzięki której podobne testy będą mogli wykonywać sami użytkownicy oraz – jeśli się na to zgodzą – wysyłać je anonimowo do systemu UKE, który będzie pokazywał zbiorcze wyniki dla wybranych lokalizacji.

Pełny raport dostępny jest na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jak Wam działa internet w smartfonie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Technologia