NOOK zostawi czytelników bez e-booków?

Michał Tomaszkiewicz
08.03.2016 12:49
NOOK zostawi czytelników bez e-booków? Fot. kadr z wideo

15 marca 2016 roku NOOK, serwis sprzedający czytnik e-booków i książki do niego, kończy działalność w Wielkiej Brytanii. Osoby, które zakupiły elektroniczne tytuły mogą pozostać z niczym.

Problem dotyczy pozycji zabezpieczonych mechanizmem DRM – zarządzaniem prawami autorskimi dla treści cyfrowych. Aby użytkownik mógł korzystać z zabezpieczonych e-booków, NOOK musi poświadczać prawo do otwarcia danego tytułu – skończy to robić wraz z zaprzestaniem działalności.

Oznacza to, że zabezpieczone elektroniczne książki zakupione przez właścicieli czytników NOOK po prostu przestaną działać. Serwis w oficjalnym komunikacie poinformował, że nie zamierza zostawiać swoich klientów bez pomocy, ale też jasno dał do zrozumienia, że nie ma co liczyć na zachowanie całości zakupionej kolekcji.

NOOK nawiązał współpracę z Sainsbury’s Entertainment on Demand, by zapewnić ciągły dostęp do zdecydowanej większości zakupionych książek bez obciążania nowymi kosztami.

Transfer nie będzie przeprowadzony automatycznie, klienci NOOK będą musieli podjąć odpowiednie akcje, żeby zachować dostęp do zakupionej elektronicznej biblioteki. Wskazówki jak przenieść licencje do nowego stróża DRM mają dopiero zostać udostępnione.

Zabezpieczenia DRM od lat wzbudzają kontrowersje. Wydawcy stosują je, żeby uchronić stworzone treści przed nielegalnym kopiowaniem, często jednak restrykcje nakładane na użytkowników idą zdecydowanie dalej. Jak widać dużym problemem – i to nie nowym – jest sytuacja, w której podmiot poświadczający prawa do użytkowania danej treści przestaje funkcjonować.

Przekonali się o tym między innymi klienci Microsoftu, który postanowił zakończyć obsługę systemu „PlaysForSure” – wszystkie zakupione przez użytkowników treści zabezpieczone tym rozwiązaniem stały się niedostępne. Takie same efekty miało zakończenie działalności przez Storię (e-booki dla dzieci), Rhapsody (muzyka) czy jMangę (komiksy).

Wasze e-booki też są objęte DRM?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.