Frytki zamiast zniszczonego obrazu Banksy'ego. Najciekawsze przeróbki „Dziewczynki z balonikiem”

Aleksandra Degórska
12.10.2018 17:20
Banksy zniszczony obraz Dziewczynka z balonikiem|undefined Fot. BEN STANSALL/AFP/East News

W internecie pojawiło się sporo przeróbek zniszczonego obrazu słynnego grafika. Jak wyglądają interpretacje „Dziewczynki z balonikiem” Banksy'ego?

Banksy lubi szokować, ale ostatnio przeszedł sam siebie. 5 października 2018 roku w domu aukcyjnym Sotheby w Londynie wylicytowano obraz „Dziewczynka z balonikiem”. Pewien kupiec postanowił wydać na niego 1,04 miliona funtów. Jednak tuż po zakończeniu licytacji obraz Banksy'ego rozpoczął sekwencję samozniszczenia.

W ramie „Dziewczynki z balonikiem” ukryto niszczarkę i połowa obrazu uległa zniszczeniu. Akcja wywołała szok i rozeszła się echem. Aukcję wygrała anonimowa kobieta z Europy, która postanowiła, że odbierze dzieło mimo tego, że jest zniszczone. Obraz ma mieć nową nazwę „Miłość jest w koszu”.

Pocięte dzieło może obecnie kosztować nawet dwa razy więcej, a sprawą zainteresowały się nawet przeróżne firmy, które postanowiły wypromować swoje produkty wykorzystując całą tę historię.

Przeróbki zniszczonego obrazu Banksy'ego

W internecie pojawiły się różne przeróbki zniszczonego obrazu Banksy'ego, tylko zamiast „Dziewczynki z balonikiem” pokazano inne obiekty, m.in. popularne frytki McDonald's.

Pomysł z dziełem Banksy'ego podłapała również IKEA, która stworzyła w ten sposób ciekawą reklamę ramek i obrazów.

Firma produkująca wodę mineralną Perrier postanowiło dodać do swojego asortymentu wodę ze smakiem cytryny. W reklamie wykorzystano motyw zniszczonego obrazu Banksy'ego, ale zamiast ścinek mamy... pokrojoną cytrynę.

Japońska firma odzieżowa Mazu Resortwear również postanowiła pobawić się motywem „Dziewczynki z balonikiem” dając do zrozumienia, że ich produkty szybko schodzą i trzeba się pośpieszyć.

Nie obyło się również bez innych parodii zniszczonego obrazu Banksy'ego, w których to wykorzystano znane dzieła sztuki, m.in. Vincenta van Gogha czy Leonarda da Vinci.

Banksy stworzył murale w Paryżu

W czerwcu 2018 w Paryżu pojawiło się 7 nowych murali Banksy'ego. Najpierw zauważono mural przedstawiający czarnoskórą dziewczynkę, która zamalowuje swastykę. Grafika pojawiła się niedaleko ośrodka dla uchodźców. Tematyka murali głównie dotyczy zagadnienia imigracji, Banksy postanowił skrytykować konserwatywną postawę Francji w tej kwestii.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.