Naukowcy przypadkiem zmienili dwutlenek węgla w alkohol

Michał Tomaszkiewicz
19.10.2016 12:56
Naukowcy przypadkiem zmienili dwutlenek węgla w alkohol Fot. kadr z wideo

Naukowcy odkryli właśnie przez przypadek kamień filozoficzny XXI wieku – wystarczy specjalnie przygotowany katalizator i prąd elektryczny, żeby zmienić dwutlenek węgla z atmosfery w spirytus. To nawet lepszy przepis niż ten używający trocin.

Rezultaty eksperymentu były niespodzianką dla badaczy – jak przyznali, spodziewali się raczej, że opracowana przez nich metoda będzie pierwszym krokiem do uzyskania alkoholu metylowego. Okazało się jednak, że wynikiem reakcji jest znany i lubiany alkohol etylowy. Ten, od którego się nie ślepnie.

Naukowcy są podekscytowani, ale z innego niż większość nas powodu – etanol może być wykorzystywany jako paliwo, dodawany jest także do benzyny. Odkryta reakcja jest określana jako odwrócenie procesu spalania – jest na dodatek przeprowadzana w temperaturze pokojowej i wymaga stosunkowo niewielkich nakładów energetycznych, co otwiera szanse na stosowanie jej na skalę przemysłową.

Proces ma skuteczność około 65% - tyle dwutlenku węgla rozpuszczonego w wodzie zostaje przekształcone w alkohol etylowy.

Pobieranie CO2 z atmosfery i ponowne wykorzystywanie go jako paliwa może mieć ogromne znaczenie podczas prób poradzenia sobie z ociepleniem klimatu, jako że pozwoliłoby ograniczyć wielkość nowych emisji.

Jeśli przed Wami roztoczyła się właśnie wizja bohaterskiej walki z globalnym ociepleniem polegającej na osobistym neutralizowaniu spirytusu otrzymywanego z dwutlenku węgla, naukowcy mają dla Was smutną wiadomość. Uzyskiwany etanol jest zanieczyszczony mrówczanem i przed spożyciem wymagałby odpowiedniej destylacji.

Odkryty proces może być w przyszłości wykorzystany do magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, takich jak panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe. Obecnie, jeśli wytworzony na taki sposób prąd nie zostanie wykorzystany, jest po prostu marnowany – chyba, ze zostanie w jakiś sposób przechowany. W Polsce zbudowano w tym celu bank energii, który może zasilać miasto przez dwie godziny.

W 2016 roku przypadkiem odkryto także, jak skonstruować superbaterię, która będzie mogła służyć nawet przez 50 lat.

Walczylibyście z globalnym ociepleniem pędząc spirytus z dwutlenku węgla?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.