Pogoda
19.10.2016 12:56

Naukowcy przypadkiem zmienili dwutlenek węgla w alkohol

Naukowcy odkryli właśnie przez przypadek kamień filozoficzny XXI wieku – wystarczy specjalnie przygotowany katalizator i prąd elektryczny, żeby zmienić dwutlenek węgla z atmosfery w spirytus. To nawet lepszy przepis niż ten używający trocin.

Naukowcy przypadkiem zmienili dwutlenek węgla w alkohol
foto: kadr z wideo

Rezultaty eksperymentu były niespodzianką dla badaczy – jak przyznali, spodziewali się raczej, że opracowana przez nich metoda będzie pierwszym krokiem do uzyskania alkoholu metylowego. Okazało się jednak, że wynikiem reakcji jest znany i lubiany alkohol etylowy. Ten, od którego się nie ślepnie.

Naukowcy są podekscytowani, ale z innego niż większość nas powodu – etanol może być wykorzystywany jako paliwo, dodawany jest także do benzyny. Odkryta reakcja jest określana jako odwrócenie procesu spalania – jest na dodatek przeprowadzana w temperaturze pokojowej i wymaga stosunkowo niewielkich nakładów energetycznych, co otwiera szanse na stosowanie jej na skalę przemysłową.

Proces ma skuteczność około 65% - tyle dwutlenku węgla rozpuszczonego w wodzie zostaje przekształcone w alkohol etylowy.

Pobieranie CO2 z atmosfery i ponowne wykorzystywanie go jako paliwa może mieć ogromne znaczenie podczas prób poradzenia sobie z ociepleniem klimatu, jako że pozwoliłoby ograniczyć wielkość nowych emisji.

Jeśli przed Wami roztoczyła się właśnie wizja bohaterskiej walki z globalnym ociepleniem polegającej na osobistym neutralizowaniu spirytusu otrzymywanego z dwutlenku węgla, naukowcy mają dla Was smutną wiadomość. Uzyskiwany etanol jest zanieczyszczony mrówczanem i przed spożyciem wymagałby odpowiedniej destylacji.

Odkryty proces może być w przyszłości wykorzystany do magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, takich jak panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe. Obecnie, jeśli wytworzony na taki sposób prąd nie zostanie wykorzystany, jest po prostu marnowany – chyba, ze zostanie w jakiś sposób przechowany. W Polsce zbudowano w tym celu bank energii, który może zasilać miasto przez dwie godziny.

W 2016 roku przypadkiem odkryto także, jak skonstruować superbaterię, która będzie mogła służyć nawet przez 50 lat.

Walczylibyście z globalnym ociepleniem pędząc spirytus z dwutlenku węgla?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele