Pogoda
23.04.2019 15:32

Nie żyje Maria Wachowiak, znana aktorka i reżyserka. Miała 80 lat

Tragiczne wieści z Niemczech - 19 kwietnia 2019 roku doszło do wypadku samochodowego w Monachium, w wyniku którego zmarła znana aktorka Maria Wachowiak. Miała 80 lat.

Nie żyje Maria Wachowiak, znana aktorka i reżyserka. Miała 80 lat
foto: INPLUS/East News

Maria Wachowiak urodziła się 5 sierpnia 1938 roku w Warszawie. Jej kariera rozpoczęła się po debiucie w roli Lidki w filmie "Pożegnania" Wojciecha Jerzego Hasa. Widzowie mogą ją również znać z "Wielkiej Miłości Balzaca", "Układu krążenia", czy "Daleka jest droga". Aktorka często występowała również na deskach teatralnych - pojawiała się w spektaklach Teatru Narodowego i Dramatycznego w Warszawie, a także Teatru Powszechnego w Łodzi.

Nie żyje Maria Wachowiak. Aktorka miała 80 lat

Kilka lat później rozpoczęła też pracę jako reżyser - pracowała w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatrze Polskim w Bydgoszczy, a także w Teatrze Polskiego Radia. Aktorka była prywatnie związana z Gustawem Holoubkiem, za którego wyszła nawet za maż. Para doczekała się córki Magdaleny. Po zakończeniu tego związku związała się z dziennikarzem, Marcinem Idzińskim.

Aktorka po kilkunastu latach działalności w Polsce wyemigrowała. Na początku lat 80. udała się do Niemiec, gdzie kontynuowała karierę. Występowała w filmach fabularnych, a także pracowała w Radiu Wolna Europa.

Informację potwierdził długoletni przyjaciel Wachowicz, Aleksander Świeykowski. Duet pracował ze sobą w Monachium podczas realizowania audycji Radia Wolna Europa:

świeykowski
"

Smutna to wiadomość. Maria Wachowiak, nasza koleżanka i przyjaciółka z czasów pracy w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa nie żyje. Marcin, jej mąż, zadzwonił do mnie wieczorem w miniony piątek. Mówił o chorobie Majki. Był jednak spokojny. Nic nie wskazywało na to, by kilkadziesiąt godzin później agencje podały, że Maria Wachowiak, polska aktorka, druga żona Gustawa Holubka a potem żona Marcina Idzińskiego nie żyje. Razem mieli syna. W ich mieszkaniu w Monachium przy różnych okazjach, spędziliśmy wiele wspaniałych chwil. Majka już wówczas cierpiała z powodu rozwijającej się, dokuczliwej choroby. Jej oznaki obserwowaliśmy podczas nagrań w studio radiowym. Wciąż pracowała. Spokój i towarzyszący jej na codzień uśmiech na twarzy pozostaną w pamięci, zapewne wśród wszystkich żyjących pracowników RP RWE w Monachium , na zawsze. Marcinowi i ich synowi tą drogą ślę wyrazy szczerego współczucia. "

Maria Wachowiak zmarła tragicznie 19 kwietnia 2019 roku w wypadku samochodowym w Monachium. Miała 80 lat.

Tagi: News