Obowiązek noszenia maseczek. Oficjalne przepisy, nakazy i zwolnienia

Ministerstwo Zdrowia przesłało do Rady Ministrów finalną wersję rozporządzenia ustanawiającego obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Wyjaśniono w nich wiele wątpliwości, jakie się pokazywały, między innymi o konieczności noszenia maseczki podczas kierowania samochodem.
Od 16 kwietnia 2020 roku z domu będzie można wyjść tylko z zakrytymi ustami i nosem. Rozporządzenie nie nakazuje noszenia maseczek, jako akceptowalne środki bezpieczeństwa wymieniając odzież lub jej część. W porównaniu z projektem, który upubliczniono 14 kwietnia 2020, usunięto możliwość stosowania przyłbic.
Osoby, które nie zdążyły jeszcze zaopatrzyć się w odpowiednie maseczki zainteresuje na pewno inicjatywa Żabki, która ściągnęła z Chin 8 mln maseczek i sprzedaje je po kosztach, w cenach znacznie niższych niż w innych sklepach i w internecie.
Nowe brzmienie rozporządzenia przekazane do podpisania przez premiera jest znacznie dokładniejsze w precyzowaniu zasad zakrywania usta i nosa oraz wyjątków, jakie od nich obowiązują.
Obowiązek zakrywania ust u nosa. Wszystkie zasady i wyjątki
Z treści rozporządzenia można się dowiedzieć, że ma ono obowiązywać od 16 kwietnia 2020 roku do odwołania. Rzecznik rządu wspominał już, że może to oznaczać nawet kilka miesięcy obowiązku chodzenia w maseczce.
Wprowadzenie obowiązku pozwoli poluzować inne ograniczenia: można się tego spodziewać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 roku.
Z rozporządzenia wynika, że obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, oraz w miejscach ogólnodostępnych:
- na drogach i placach
- w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny
- w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach)
- na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 532 i 568)
Maseczek ani innych produktów zakrywających usta i nos nie trzeba nosić w przypadku:
- pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem, o którym mowa w następnym punkcie
- dziecka do ukończenia 4 roku życia
- osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane
- osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów
- kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 8 i 9 tej ustawy albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
- duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania
- żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności
Przepisy przewidują także możliwość stosowania przyłbicy w obiektach handlowych lub usługowych, jeśli „jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną”.
Rozporządzenie nadmienia ponadto, że organy uprawnione mogą zażądać odkrycia ust i nosa w przypadku legitymowania, w celu ustalenia tożsamości.
Noszenie maseczek ma sprawić, że osoby zarażone, ale przechodzące COVID-19 bezobjawowo będą mniejszym zagrożeniem dla innych osób w przestrzeni publicznej.
Zobacz także: W Radomiu ruszyła produkcja polskich testów na koronawirusa. Na początek 10 000 sztuk
Oceń artykuł