Prognozy Billa Gatesa z 1999 roku są przerażająco trafne

Michał Tomaszkiewicz
05.07.2017 13:59
Prognozy Billa Gatesa z 1999 roku są przerażająco trafne Fot. World Economic Forum, CC BY-SA 2.0

Prognozowanie to trudna sprawa, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości. Są jednak osoby, które potrafią zadziwiająco dobrze przewidzieć rozwój technologii i dobrze na tym zarobić. Przykładem jest Bill Gates, który w 1999 roku opisał świat, z jakim mamy do czynienia dziś.

Gates pełnił wtedy rolę prezesa Microsoftu – pod jego rządami powstał właśnie rewolucyjny system Windows 98, o internecie zaczynały dowiadywać się osoby spoza kręgów akademickich, zaś podstawowym środkiem komunikacji były wciąż telefony stacjonarne.

W takim środowisku powstała książka „Biznes szybki j@k myśl”, w którym Gates podzielił się swoimi przemyśleniami na temat możliwości dawanych nam przez technologię. Publikacja ujrzała światło dzienne w 1999 roku, jest więc już pełnoletnia.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Prognozy, które w niej zawarto, są zadziwiająco trafne – rozwój technologii i sposób, w jaki nowe możliwości wykorzystywane są przez społeczeństwo jest o wiele bardziej skomplikowanym procesem niż ruchy mas powietrza, a przewidywanie pogody na więcej niż kilka dni jest w praktyce niemożliwe.

Poniżej zestaw cytatów z książki Billa  Gatesa – o tym, jak dziś będziemy używać technologii, miliarder wiedział już niemal 20 lat temu, zanim powstały ogromne biznesy oferujące przewidziane przez niego usługi.

1. Porównywarki cen

Powstaną automatyczne serwisy porównujące ceny, pozwalające użytkownikom na sprawdzanie kosztów zakupu w wielu źródłach jednocześnie, pozwalając na szybkie i proste odnajdywanie najtańszych dostępnych produktów.

2. Urządzenia mobilne

Ludzie będą nosić ze sobą małe urządzenia, które pozwolą im być stale poinformowanymi oraz załatwiać sprawy bez względu na to, gdzie się znajdują. Użytkownicy będą mogli sprawdzać wiadomości, przeglądać rozkład lotów, sprawdzać informacje z rynków finansowych i robić niemal wszystko inne korzystając z tych urządzeń.

3. Błyskawiczne płatności

Ludzie będą opłacać rachunki, zarządzać finansami oraz konsultować się z lekarzami przez internet.

4. Osobiści asystenci oraz Internet Rzeczy

Powstaną osobiści asystenci. Będą łączyć i synchronizować dane z wszystkich urządzeń użytkownika w inteligentny sposób i umożliwiać im wymianę informacji. Urządzenie sprawdzi pocztę elektroniczną i powiadomienia i zaprezentuje informacje, które będą użytkownikowi potrzebne. Gdy użytkownik będzie wybierał się do sklepu, będzie mógł wskazać przepis dania, które chce ugotować, a asystent przygotowuje listę zakupową ze składnikami.

5. Monitorowanie domu przez internet

Stały dostęp do transmisji video z kamer umieszczonych w domu będzie powszechny i pozwoli zobaczyć, co dzieje się w mieszkaniu podczas naszej nieobecności.

6. Media społecznościowe

Powszechne będą prywatne strony dla rodzin i przyjaciół, pozwalające na rozmawianie oraz planowanie wspólnych wydarzeń.

7. Automatyzacja ofert promocyjnych

Oprogramowanie mające dostęp do informacji o podróży będzie używać ich do podpowiadania możliwych aktywności w mejscu docelowym. Będą do wydarzenia, obniżki, oferty i niskie ceny związane z rzeczami, które będzie chciało się robić na wyjeździe.

8. Rozmawianie o wydarzeniach sportowych na żywo

Podczas oglądania transmisji z wydarzeń sportowych w telewizji będzie można dyskutować nad przebiegiem rozgrywek na żywo w internecie, a także brać udział w konkursach na wytypowanie zwycięzcy i wyniku końcowego.

9. Inteligentne reklamy

Na urządzeniach powszechne będą inteligentne reklamy. Korzystając z wiedzy o przyzwyczajeniach zakupowych, będą wyświetlać oferty dostosowane do preferencji użytkownika.

10. Adresy stron www pokazywane w telewizji

Transmisje telewizyjne będą wzbogacane linki do związanych z pokazywanymi treściami stron internetowych, zawierające poszerzone informacje na temat poruszanego tematu.

11. Fora dyskusyjne

Mieszkańcy miast i krajów będą mogli prowadzić w internecie dyskusje o dotyczących ich sprawach, takich jak polityka, rozwój, czy kwestie bezpieczeństwa.

12. Tematyczne strony internetowe

Społeczności online będą tworzyć się nie wokół fizycznej lokalizacji ich członków, lecz raczej wokół wspólnych zainteresowań.

13. Oprogramowanie do zarządzania projektami

Szefowie projektów kompletujący zespół do konkretnego zadania będą mogli opisać go online, a następnie otrzymać listę dostępnych pracowników spełniających stawiane wymagania.

14. Rekrutacja online

Ludzie szukający pracy będą mobili znaleźć oferty zatrudnianie w Internecie, podając swoje zainteresowania, potrzeby i umiejętności.

15. Społecznościowe oprogramowanie dla biznesu

Przedsiębiorstwa będą mogły oferować swoje stawki dla zewnętrznych pracowników, niezależnie od tego czy szukają budowlańca, producenta filmowego czy osoby do poprowadzenia kampanii reklamowej.

Nie wszystkie przewidywania Gates sprawdziły się - warto jednak wiedzieć, że przypisane założycielowi Microsoftu zdanie „640 KB pamięci powinno wystarczyć każdemu” tak naprawdę nie zostało przez niego nigdy wypowiedziane.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.