Sapkowski i CD Projekt bliscy ugody w sprawie 60 mln złotych

Michał Tomaszkiewicz
31.01.2019 14:42
Sapkowski i CD Projekt bliscy ugody w sprawie 60 mln złotych Fot. materiały prasowe

Oficjalnie twórcy Wiedźmina twardo stoją na stanowisku, że umowa o nabyciu praw do świata Wiedźmina w grach komputerowych zawarta z Andrzejem Sapkowskim jest wiążąca i nie ma mowy o dodatkowych świadczeniach na rzecz pisarza. Nieoficjalnie można się dowiedzieć, że strony są blisko zawarcia ugody.

Andrzej Sapkowski przez wiele lat nie krył niezadowolenia z umowy, którą zawarł z CD Projekt RED w sprawie użyczenia praw do marki Wiedźmin. Autor odrzucił propozycje podsuwane mu przez studio – przewidywały one partycypację w zyskach ze sprzedaży gier – na rzecz szybkiego zastrzyku gotówki w postaci 35 000 zł.

Sukces komercyjny Wiedźmina – gra przyniosła CD Projektowi ponad miliard złotych przychodu – zaczął jednak uwierać Sapkowskiego. Wspomnienia o grach CDP zaczęły drażnić pisarza, który odmawiał rozmów na ich temat. Przyznawał też wprost, że podczas podpisywania umowy był po prostu głupi.

Prawdziwa bomba wybuchła po tym, gdy Sapkowski zażądał do CD Projekt RED 60 mln złotych wynagrodzenia, powołując się na przepisy o prawie autorskich mówiące o krzywdzącym, nieproporcjonalnym do zysków wynagrodzenia dla artysty. CDP poinformowało o akcji pisarza w oficjalnym komunikacie dla inwestorów.

Przeczytaj także

CD Projekt RED zapłaci miliony Sapkowskiemu?

Po pierwszych gorących doniesieniach sprawa przycichła, co okazało się służyć rozmowom prowadzonym przez prawników zainteresowanych stron. „Puls Biznesu” dotarł do informacji, że osiągnięcie porozumienia w sprawie dodatkowego wynagrodzenia dla Sapkowskiego to kwestia najbliższego miesiąca.

Trwają ustalenia między stronami. Do miesiąca powinna się pojawić informacja, jakie jest rozwiązanie. Jest szansa na ugodę, ale to jeszcze nie jest przesądzone.

Żadnych szczegółów dotyczących wyników dotychczasowych negocjacji nie udało się uzyskać – wiadomo tylko, że CDP na pewno nie zgodzi się na zapłacenie Sapkowskiemu 60 mln złotych. Rozważane są za to inne rozwiązania.

Zobacz także: >> Andrzej Sapkowski mógłby domagać się od CD Projektu nawet 120 mln zł <<

Może to być forma docenienia twórczości Sapkowskiego. Jego postaci, talentu i potencjału, jeśli chodzi o pomoc spółce w kreowaniu pomysłów.

CDP podkreśla, że Andrzej Sapkowski otrzymał od studia znacznie więcej, niż 35 000 zł – z pisarzem podpisano kilka umów na konsultacje. Kwot wynagrodzenia nie podano.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.