Pogoda
10.05.2018 11:46

Światowej sławy polski rysownik oskarżany o kopiowanie prac

Jakub Różalski to jeden z najbardziej znanych polskich rysowników  - seria ilustracji z uniwersum 1920+ stała się inspiracją dla powstania gry komputerowej Iron Harvest. W sieci pojawiła się grafika sugerująca, że jego prace składają się z odrysowanych elementów innych dzieł. Między innymi ilustracji z Wiedźmina.

Grafika Jakuba Różalskiego
foto: materiały prasowe

Polski artysta znany jest przede wszystkim z serii obrazów pokazujących wielkie mechy w świecie 20-lecia międzywojennego. Sielskie, spokojne krajobrazy są tłem dla ogromnych maszyn, które budzą jednocześnie fascynację i grozę.

Widać to doskonale w galerii ilustracji koncepcyjnych do tworzonej przez niemieckie studio gry Iron Harvest – strategii osadzonej w stworzonym przez Różalskiego świecie. Internauci z Reddita (a wcześniej także z DeviantArt) są zdania, że prace Polaka powstały jako kompozycje składające się z zapożyczanych elementów zdjęć i grafik innych artystów.

Inspiracje Jakuba Różalskiego

Na dowód pokazali przykładowe inspiracje, które miał wykorzystywać Różalski podczas tworzenia swoich prac – są to zdjęcia, kadry z filmów, grafiki, obrazy, a nawet prace koncepcyjne CD Projekt RED powstałe na potrzeby Wiedźmina.

Internauci wygrzebali nawet prace polskiego artysty pochodzące sprzed rzekomego okresu odrysowywania – ich styl rzeczywiście różni się znacznie od jakości materiałów z uniwersum 1920+. Pierwsze oskarżenia zaczęły pojawiać się już w 2016 roku.

foto: zrzut ekranu

Do oskarżeń rzucanych na Reddicie polski artysta oficjalnie odniósł się… dwa lata temu, odpowiadając na podobne pytanie zadane na forum BoardGameGeek:

"

Używałem materiałów referencyjnych – moich własnych zdjęć, fotografii z internetu w w kilku (może 10, może więcej) przypadkach. Po prostu przenosiłem obiekt 1:1, brałem takie elementy jak konie, świnie, krowy, charakterystyczne miejsca, a nawet niektóre postaci. "

Przypomnieli o tym twórcy planszówski Scythe, korzystającej z ilustracji stworzonych przez Różalskiego. Polski grafik miał zobowiązać się do wyszczególnienia, z jakich dokładnie prac korzystał przy tworzeniu poszczególnych ilustracji.

Warto przy tym nadmienić, że inspirowanie się (nawet tak szczegółowe) pracami innych artystów nie jest niczym niezwykłym – wśród twórców jest na porządku dziennym. Do postmodernistycznej zabawy zachęcał między innymi Microsoft w konkursie AntyLuwr – do przerabiania i uwspółcześniania znanych dzieł zabrało się wtedy ponad 1000 osób.

foto: Reddit

Stała wystawa Jakuba Różalskiego

Jakub Różalski w międzyczasie doczekał się uznania także w Polsce – 24 maja 2018 w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle zostanie otwarta pierwsza w naszym kraju (i druga na świecie) stała wystawa prac artysty.

"

W dniu otwarcia wystawy będzie wyjątkowa okazja, aby osobiście poznać artystę i poznać inspiracje, które towarzyszą jego twórczości. "

Ekspozycja ma promować album „Inne światy”, zawierający ilustracje artysty oraz zainspirowane nimi opowiadania Sylwii Chutnik, Anety Jadowskiej, Anny Kańtoch, Aleksandry Zielińskiej, Jacka Dukaja, Jakuba Małeckiego, Remigiusza Mroza, Łukasza Orbitowskiego, Roberta J. Szmidta i Jakuba Żulczyka.

Jak podobają się Wam prace Jakuba Różalskiego?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele