07.09.2018 15:19

„ACTA 2.0” zdelegalizuje selfie na meczach?

Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowych nie przestaje wywoływać kontrowersji – teraz zagotowało się w mediach sportowych, które odkryły, że nowe przepisy zabraniają robienia zdjęć podczas meczów.

kibic na meczu
foto: materiały prasowe

Dotychczas najwięcej mówiło się o Artykule 13, zgodnie z którym strony internetowe będą odpowiedzialne za wszelkie materiały opublikowane przez użytkowników. W sieci pojawiły się głosy o cenzurze prewencyjnej i zabijaniu memów, przeciwko proponowanym przepisom wypowiedział się YouTube, a Wikipedia nawet zamknęła się na 24 godziny, żeby pokazać, jak będzie wyglądał Internet po zatwierdzeniu dyrektywy.

Z drugiej strony barykady stoją twórcy, którzy we wprowadzeniu nowych przepisów widzą szansę na zwiększenie swoich przychodów – pod apelem o przyjęcie dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym podpisało się 50 polskich artystów, między innymi Muniek Staszczyk i Maciej Maleńczuk.

Okazuje się jednak, że daleko idące konsekwencje mogą odczuć także kibice – treść Artykułu 12a zabrania im bowiem robienia sobie zdjęć na meczach i innych wydarzeniach sportowych.

Ochrona organizatorów wydarzeń sportowych

Artykuł 12a został wprowadzony do treści dyrektywy jako 76 poprawka uchwalona 29 czerwca 2018 roku. Z pozoru brzmi on niewinnie:

"

Państwa członkowskie zapewniają organizatorom wydarzeń sportowych prawa przewidziane w art. 2 i art. 3 ust. 2 dyrektywy 2001/29/WE oraz w art. 7 dyrektywy 2006/115/WE. "

Przepisom przyjrzał się bliżej hiszpański dziennik sportowy AS – okazało się, że te kilka słów może mieć znaczące konsekwencje. Wydarzenia sportowe miałyby bowiem zostać objęte taką samą ochroną, jak inne dzieła uwzględniane w przepisach o prawach autorskich.

Jak podaje dziennik, zapis ten zabrania kibicom robienia i publikowania zdjęć, także selfie, podczas meczów.

"

Tylko organizator wydarzenia sportowego będzie miał prawo nagrywać, publikować, reprodukować lub udostępniać filmy i zdjęcia z określonego wydarzenia. "

W oficjalnym tekście dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowych Artykuł 12a nie jest obecny.

A Wy co myślicie o dyrektywie w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele