12.09.2018 14:42

ACTA 2.0 przegłosowane! Parlament Europejski poparł dyrektywę o prawie autorskim w sieci

Europarlament uchwalił przyjęcie dokumentu dotyczącego praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Czy czeka nas cenzura internetu?

Parlament Europejski
foto: Pixabay.com

W sprawie dyrektywy od dawna odbywały się liczne protesty. Zwolennicy przyjęcia dokumentu zwracali uwagę na coraz bardziej palącą potrzebę uregulowania często niezgodnych z prawem praktyk stosowanych w internecie. Na ten temat wypowiadało się przede wszystkim wielu twórców i artystów twierdzących, że uchwalenie ACTA 2.0 jest konieczne do ochrony ich praw. Z kolei przeciwnicy podkreślali, że uchwalenie dyrektywy równoznaczne jest z utrudnieniem pracy wielu redakcji internetowych, gazet i dzienników i równoznaczne jest de facto z wprowadzeniem cenzury w sieci.

ACTA 2.0 przegłosowane przez europosłów

Parlament Europejski poparł w środę 12 września 2018 projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym internetu, nazywany przez internautów w skrócie ACTA 2.0, w nawiązaniu do protestów dotyczących ACTA w 2010 roku. Za projektem zagłosowało 438 europosłów, przeciw było 226 posłów, zaś 39 wstrzymało się od głosu. Tym samym dyrektywa wkrótce wejdzie w życie.

Dokument przyjęty przez PE zmienia przede wszystkim zasady publikowania i monitorowania treści w internecie.

Polscy artyści chcieli przyjęcia ACTA 2.0

„Daj prawo kulturze” - w ramach akcji polscy artyści apelowali do Parlamentu Europejskiego, by wprowadzić w życie Dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Jej inicjatorem był Związek Producentów Audio Video, zrzeszający polskich wydawców muzycznych. Projekt dyrektywy zyskał poparcie środowisk twórczych w całej Europie: poparło go ponad 2 tys. wykonawców, 20 tys. twórców i 57 europejskich organizacji reprezentujących branże kreatywne.

W Polsce akcję rozpoczęło ponad 50 artystów twórców i wykonawców, w tym m.in.: Michał Bajor, zespół Blue Cafe, Cleo, Marek Dutkiewicz, Robert Gawliński, Reni Jusis, Tomasz Karolak, Romuald Lipko, Lanberry, Alicja Majewska, Maciej Maleńczuk, Margaret, Natalia Nykiel, Andrzej Piaseczny, Sydney Polak, Sarsa, Grzegorz Skawiński, Stanisław Soyka, Jacek Stachursky, Muniek Staszczyk, Michał Szpak, Izabela Trojanowska, zespół Tulia, Ania Wyszkoni i Daria Zawiałow.

Justyna Kierzkowska
Tagi: Internet