05.09.2018 12:10

Muniek, Maleńczuk i inni polscy artyści chcą przyjęcia ACTA 2.0: „Zapewni twórcom sprawiedliwe wynagrodzenie”

„Daj prawo kulturze” - w ramach tej akcji polscy artyści apelują do Parlamentu Europejskiego, by wprowadzić w życie Dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.

ACTA 2.0 - artyście apelują do europarlamentarzystów
foto: Pexels.com

ACTA 2.0 to unijna dyrektywa reformująca kwestie praw autorskich. Zapis, który został określony „podatkiem od linków” miał gwarantować twórcom wynagrodzenie od stron, które umieszczają u siebie odnośniki do artykułów i opisują je fragmentami tekstu. Niepokój wśród wydawców wywołał również zapis o konieczności dokładnego sprawdzenia, czy treść pozostawiana przez użytkownika nie narusza praw autorskich przed jej upublicznieniem. Parlament Europejski odrzucił dyrektywę w lipcu 2018.

12 września 2018 ponownie dojdzie do głosowania w Parlamencie Europejskim nad projektem Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Jej inicjatorem jest Związek Producentów Audio Video, zrzeszający polskich wydawców muzycznych.

Acta 2.0 ma zapewnić twórcom sprawiedliwe wynagrodzenie

Jak podaje ZPAV, w ramach akcji „Daj prawo kulturze” środowisko artystyczne walczy o to, aby Parlament Europejski przyjął zapisy, dzięki którym będzie można rozwiązać problem Value Gap, czyli luki prawnej, dającej uprzywilejowaną pozycję wielkim koncernom technologicznym i ich serwisom z treściami zamieszczanymi przez użytkowników, jak np. YouTube, w stosunku do innych platform cyfrowych, dystrybuujących treści kreatywne, w tym muzykę.

Niektóre tego typu platformy wykorzystują atrakcyjność zamieszczanych w ich serwisach treści (utworów muzycznych, teledysków) dla osiągania ogromnych zysków z reklam, czy kont premium, ale nie negocjują przy tym licencji na komercyjne wykorzystanie tych materiałów, a wszelką odpowiedzialność za nie przerzucają na swoich użytkowników.

Polscy artyści chcą wprowadzenia ACTA 2.0

Według ZPAV polepszeniu sytuacji ma służyć m.in. artykuł 13 Dyrektywy w sprawie praw autorskich, zobowiązujący platformy do uznania, że twórcy, artyści i producenci mają prawo korzystać z efektów swojej pracy zamieszczanej w środowisku cyfrowym i nakładający na nie obowiązek negocjowania warunków współpracy z twórcami na zasadach komercyjnych.

Projekt dyrektywy zyskał poparcie środowisk twórczych w całej Europie: poparło go ponad 2 tys. wykonawców, 20 tys. twórców i 57 europejskich organizacji reprezentujących branże kreatywne.

W Polsce akcję rozpoczęło ponad 50 artystów twórców i wykonawców, w tym m.in.: Michał Bajor, zespół Blue Cafe, Cleo, Marek Dutkiewicz, Robert Gawliński, Reni Jusis, Tomasz Karolak, Romuald Lipko, Lanberry, Alicja Majewska, Maciej Maleńczuk, Margaret, Natalia Nykiel, Andrzej Piaseczny, Sydney Polak, Sarsa, Grzegorz Skawiński, Stanisław Soyka, Jacek Stachursky, Muniek Staszczyk, Michał Szpak, Izabela Trojanowska, zespół Tulia, Ania Wyszkoni i Daria Zawiałow.

Marek Staszewski, pełnomocnik ZPAV, tak wypowiedział się na temat tej sprawy:

"

Dyrektywa o prawach autorskich jest jedynym gwarantem uczciwego i równego traktowania środowisk twórczych przez giganty technologiczne. Proponowane regulacje to opracowywany miesiącami, wynegocjowany i zrównoważony tekst, uwzględniający interesy zarówno użytkowników, jak i uprawnionych podmiotów. "

Piotr Rubik zwraca uwagę także na znaczenie, jakie mają te zapisy dla rozwoju i przyszłości kultury:

"

Decyzja, która zapadanie we wrześniu w Parlamencie Europejskim, będzie kluczowa dla rozwoju i przyszłości Polski i Europy, bo od niej będzie zależała przyszłość kolejnych twórczych pokoleń. Nasza kultura – to nasza tożsamość, nasza wyjątkowość, ale aby się rozwijała i przetrwała, trzeba ją wspierać i zapewnić twórcom sprawiedliwe wynagrodzenie w przestrzeni cyfrowej. Bez wsparcia ze strony europosłów nie uda nam się zachować naszego dziedzictwa. "

Jesteś za wprowadzeniem ACTA 2.0?

Aleksandra Degórska
Tagi: Internet