31.08.2018 14:53

Poczta będzie donosić fiskusowi na kupujących na Aliexpress

Fiskus nie będzie już przymykał oka na zakupy robione przez internet w Chinach – dopilnuje, żeby od każdej paczki odprowadzony był podatek VAT. Pomóc ma w tym Poczta Polska, która dostarcza przesyłki z Aliexpress do polskich domów.

Aliexpress
foto: zrzut ekranu

„Chińskie Allegro” cieszy się w Polsce coraz większa popularnością – do naszego kraju ma trafiać rocznie miliony przesyłek z małymi i dużymi zakupami od „majfriendów”. Internautów kuszą przede wszystkim niskie ceny – nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że są tak atrakcyjne, gdyż nie uwzględniają opodatkowania.

Zakupy wysyłane są często jako prezent bądź próbki – Chińczycy powołują się na przepisy zwalniające z płacenia podatków, jeśli wartość towaru nie przekracza 22 euro lub 45 euro w przypadku oznaczenia jako prezent.

Ministerstwo Finansów ma jednak dla Polaków przykrą niespodziankę – oznajmiło oficjalnie, że „każdy, kto dokonuje importu towarów (także zamawiając je w sklepie internetowym) dostarczanych do kraju w przesyłkach wysyłanych z państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy, staje się podatnikiem z tytułu importu towarów i nie korzysta ze zwolnienia”. I dodaje, że ktoś – czyli adresat przesyłki – należny podatek będzie musiał zapłacić.

Nasz kraj nie wdrożył po prostu unijnego rozporządzenia, które przewiduje zwolnienia z płacenia podatków.

Kupujący na Aliexpress pod lupą fiskusa

Sprawa była do tej pory uważana jako bardzo delikatna ze względu na przymiarki do stworzenia nowego Jedwabnego Szlaku – Polska miałaby stać się ważnym parterem Chin i hubem logistycznym, z którego przesyłki byłyby rozsyłane dalej w Europę. Na zjawisko prywatnego importu patrzono więc dyplomatycznie przez palce, żeby nie narażać współpracy z Państwem Środka. Na początku 2018 roku deklarowano nawet, podatki zaczną obowiązywać kupujących z Chin dopiero za kilka lat.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, w resorcie finansów powstał już jednak  specjalny zespół, który ma rozwiązać problem ściągania podatków od przesyłek z Aliexpress. Oficjalnie nie są podawane żadne informacje na temat przygotowywanych rozwiązań, wiadomo jednak, że „poczta zawarła porozumienie z Krajową Administracją Skarbową dotyczące współpracy w zakresie odprawy celnej przesyłek pocztowych”.

W praktyce będzie to zapewne oznaczać, że Poczta Polska będzie przekazywać fiskusowi informacje o tym, do kogo przyszła paczka z Aliexpress, a ten będzie już wiedział, jak upomnieć się o swoje. jak szybko od pomysłu fiskus zamierza przejść do działania - na razie nie wiadomo.

Kupujecie na Aliexpress?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet