Skandal na Festiwalu w Gdyni! Anulowano nagrodę dla filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego

Natalia Hluzow
21.09.2018 20:06
Kler Złoty Klakier|undefined Fot. Bartosz Mrozowski/KLER

Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego filmu podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni miał trafić do rąk Wojciecha Smarzowskiego za film „Kler”. Prezes przyznającego nagrodę Radia Gdańsk postanowił jednak jej nie przyznawać.

Trwa 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, podczas którego najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego spotyka się z zachwytem widzów i krytyków. Kilka godzin temu (21 września 2018) przedstawiciele mediów postanowili przyznać mu Nagrodę Dziennikarzy. „Kler” miał również otrzymać Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu podczas festiwalu. Jednak przyznające ją Radio Gdańsk w ostatniej chwili wycofało się z nagradzania kogokolwiek.

„Kler” Smarzowskiego bez Złotego Klakiera

Coroczną tradycją Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni jest przyznawanie przez Radio Gdańsk Złotego Klakiera. Jest to nagroda publiczności dla filmu, który otrzymał najdłuższe brawa podczas festiwalowego pokazu. W tym roku werdykt od początku budził wiele kontrowersji. Jak przekazują uczestnicy festiwalu, początkowo długość braw po „Klerze” oszacowano na ponad 7 minut. Później - po odsłuchaniu taśm - okazało się, że owacje trwały 11 minut i 2 sekundy. Informowało o tym samo Radio Gdańsk na swojej stronie internetowej, określając „Kler” Smarzowskiego faworytem. 

Radio Gdańsk o Klerze Fot. foto: screen ze strony radiogdansk.pl

Jednak 21 września 2018, kiedy miało nastąpić oficjalne ogłoszenie zdobywcy Złotego Klakiera, nagrodę anulowano. Prezes zarządu Radia Gdańsk, Dariusz Wasilewski, o godzinie 14:00 na oficjalnej stronie radia umieścił oświadczenie, w którym wycofuje się z przyznania nagrody. Jak czytamy:

W związku z zaistniałą sytuacją, uniemożliwiającą obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów długości oklasków publiczności po poszczególnych pokazach filmów, prezentowanych podczas trwającego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, po konsultacji z Kolegium redakcyjnym Radia Gdańsk, podjąłem decyzję o nieprzyznawaniu w tym roku nagrody Złotego Klakiera.

Radio Gdańsk komunikat Kler Fot. foto: screen ze strony radiogdansk.pl

Choć prezes Wasilewski jako przyczynę podaje nieścisłości w pomiarze głosów, trudno uwierzyć, że film nazywany faworytem na stronie radia, nagle przestał nim być. A także, że podawane każdego dnia pomiary z dokładnością co do sekundy, nagle okazały się niepoprawne. Tym bardziej, że z ust większości uczestników festiwalu w Gdyni pada jedna opinia - od wielu lat żaden film nie był oklaskiwany tak długo i tak głośno. Jaka jest zatem przyczyna nieprzyznania nagrody przez publiczne radio? Pozostawiamy Waszej ocenie.

>>> ZOBACZ TAKŻE: TVP ocenzurowało wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego z gali 43. FPFF. Jakich słów mieli nie usłyszeć Polacy? <<<

Złote Lwy w Gdyni - kto zwycięży?

Zakończenie 43. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni nastąpi 22 września 2018 roku. Wtedy też poznamy zdobywców Złotych Lwów i pozostałych nagród. Będziemy informować Was na bieżąco!

>>> Poznaj listę zwycięzców 43. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni <<<

Kiedy premiera filmu „Kler”?

Nowy film Wojciecha Smarzowskiego opowiada o polskich duchownych przez pryzmat historii czterech księży: karierowicza Lisowskiego (Jacek Braciak), jego chciwego zwierzchnika abp. Mordowicza (Janusz Gajos), ulegającego cielesnym żądzom wiejskiego proboszcza Trybusa (Robert Więckiewicz) oraz tracącego zaufanie do wiernych Kukuły (Arkadiusz Jakubik).

Prócz odtwórców głównych ról w filmie wystąpili m.in. Joanna KuligKatarzyna Herman, Izabela Kuna, Robert Wabich, Rafał Mohr i Henryk Talar. Ogólnopolska premiera „Kleru” już 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.