Oscary: Polskie filmy i twórcy, którzy dostali Oscara

Kamil Kacperski
22.01.2019 16:01
Oscary: Polskie filmy i twórcy, którzy dostali Oscara Fot. kadr z wideo

22 stycznia 2019 roku poznaliśmy nominowanych do Oscarów. Dlatego postanowiliśmy cofnąć się o kilka lat i przyjrzeć się polskim filmom, które wygrały prestiżową nagrodę.

W 2019 roku dużo mówiło się na temat potencjalnych nominacji dla "Zimnej wojny" w kategorii "Najlepszego filmu nieanglojęzycznego", a także statuetki dla Joanny Kulig za rolę Zuli w dziele Pawła Pawlikowskiego. Aktorka niestety nie została nominowana, ale film Pawła Pawlikowskiego powalczy o 3 statuetki - za najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszego reżysera i najlepsze zdjęcia. Już w nocy 24 lutego 2019 roku dowiemy się, czy "Zimna wojna" otrzyma prestiżowe nagrody Akademii Filmowej i twórcy dołączą jednocześnie do polskich artystów, którzy już mają na koncie najważniejszą statuetkę w świecie filmu. Oto Polacy, którzy otrzymali Oscara. 

>> Zobacz także: Polskie filmy nominowane do Oscara, które nie zdobyły nagrody <<

1. Bronisław Kaper - "Lili" (1954)

Kompozytor zdobył statuetkę za ścieżkę dźwiękową do filmu "Lili", który powstał w 1953 roku. Łącznie produkcja była nominowana w 8 kategoriach, jednak tylko Kaper zakończył ceremonię z Oscarem w rękach. Oto fragment jego oscarowego dzieła:

2. Stefan Kudelski - honorowa nagroda za rozwój techniki nagrywania dźwięku (1978 i 1990)

Kudelski doczekał się aż 2 statuetek przyznanych za jego wkład w rozwój kinematografii - to wszystko dzięki rejestratorom dźwięku Nagra. Dzięki jakości wykonania i niezawodności Nagra podbiła rynek i wkrótce był to podstawowy typ magnetofonu używany przez reporterów radiowych, telewizyjnych i studia filmowe na całym świecie. Kudelski został uhonorowany najpierw w 1978 roku Nagrodą za Zasługi, a w 1990 roku nagrodą Gordona E. Sawyera. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał dwa Oscary - o kolejnym jeszcze wspomnimy. 

3. Zbigniew Rybczyński - "Tango" (1983)

Rybczyński zachwycił krytyków i Akademię Filmową w 1983 roku, gdy przedstawił im "Tango", krótkometrażowy film animowany przedstawiający losy wielu osób wchodzących kolejno do pokoju w bloku. Film Zbigniewa Rybczyńskiego zdobył nagrodę w kategorii "Najlepszego animowanego filmu krótkometrażowego". Trwający niespełna 10 minut obraz możemy zobaczyć w całości na YouTubie:

ZOBACZ TAKŻE: Złote Maliny 2019. Ogłoszono nominacje do tytułu najgorszego filmu roku

4. Janusz Kamiński - "Lista Schindlera" i "Szeregowiec Ryan" (1994, 1999)

Tak jak wspominaliśmy, Kudelski był pierwszym Polakiem, który wygrał dwie statuetki - drugim był znany polski operator Janusz Kamiński. On również otrzymał 2 Oscary - za zdjęcia do "Listy Schindlera" oraz "Szeregowca Ryana". Współpraca Kamińskiego ze Spielbergiem zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii Hollywood, a jego sukcesy spowodowały, że polscy operatorzy stali się bardzo doceniani i mile widziani w Krainie Snów.

5. Allan Starski i Ewa Braun - "Lista Schindlera" (1994)

Duet Polaków pracujących nad scenografią "Listy Schindlera" również został doceniony przez Akademię. Starski i Braun świetnie pomogli odwzorować Kraków z czasów II Wojny Światowej. Film łącznie zdobył 7 statuetek, natomiast był nominowany w 12 kategoriach. 

6. Andrzej Wajda - Oscar za całokształt twórczości (2000)

Zmarły w 2016 roku reżyser został uhonorowany za wkład w kulturę i całokształt twórczości - do jego najsłynniejszych dzieł należą w końcu "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza", które demaskowały patologie systemu komunistycznego. Z drugiej strony Wajda często wracał do symboliki i romantyzmu, tak doskonale znanym polskiemu społeczeństwu. Dzięki tej wszechstronności, jego kilkudziesięcioletnia kariera stała została w końcu nagrodzona najważniejszym wyróżnieniem w świecie filmu:

7. Roman Polański - "Pianista" (2003)

Film z Adrienem Brodym okazał się sukcesem nie tylko artystycznym, ale również komercyjnym - produkcja Polańskiego zarobiła ponad 120 milionów dolarów na całym świecie. "Pianista" był łącznie nominowany w 7 kategoriach, wygrał natomiast w 3 - statuetkę otrzymał Brody, scenarzysta Ronald Harwood oraz oczywiście Roman Polański, dla którego było to godne zwieńczenie hollywoodzkiej kariery:

ZOBACZ TAKŻE: Złote Maliny 2019: kiedy i gdzie obejrzeć transmisję live ZA DARMO?  

8. Jan A.P. Kaczmarek - "Marzyciel" (2005)

Johnny Depp, Dustin Hoffman i Kate Winslet - takie nazwiska możemy znaleźć w obsadzie filmu "Marzyciel", którego prawdziwą gwiazdą była jednak muzyka Jana Kaczmarka. Polski kompozytor otrzymał za ścieżkę dźwiękową do filmu Oscara w kategorii "Najlepsza muzyka oryginalna". Artysta był również nominowany do Złotych Globów. Tej nagrody nie zdobył:

9. "Piotruś i wilk" (2008)

Film jest adaptacją baśni muzycznej Siergieja Prokofjewa zatytułowanej "Piotruś i wilk". Fabuła opowiada o chłopcu Piotrusiu, który mieszka z Dziadkiem na odludziu. Chłopczyk z pomocą Ptaszka i Kaczuszki stawia czoła groźnemu Wilkowi. Wspólnie pokazują, że dzięki przyjaźni można przetrwać nawet w najbardziej brutalnym świecie. Film otrzymał statuetkę w kategorii najlepszego filmu animowanego krótkometrażowego:

10. "Ida" (2015)

Paweł Pawlikowski miał już okazję odbierać nagrodę za najlepszy film nieanglojęzyczny - wszystko dzięki "Idzie", dramatowi psychologicznemu opowiadającemu o kobiecie, która planuje wstąpić do zakonu. Na jaw wychodzi jednak prawda o jej przeszłości, co diametralnie zmienia jej życie. Film zdobył mnóstwo statuetek na zagranicznych festiwalach, ale największą nagrodą był zdecydowanie Oscar podczas ceremonii w 2015 roku.

11. "Zimna wojna" (2019)?

O tym, czy kolejny film Pawła Pawlikowskiego dostanie nagrody dowiemy się dopiero 24 lutego 2019 roku, bo właśnie wtedy odbędzie się ceremonia rozdania Oscarów. "Zimna wojna" doczekała się 3 nominacji - film jest nominowany w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny", Pawlikowski ma szansę na statuetkę dla najlepszego reżysera, a Łukasz Żal może wygrać za najlepsze zdjęcia. Niestety, Akademia pominęła w swoich nominacjach Joannę Kulig, która znajdowała się na oscarowej krótkiej liście.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.