TOP 10: Najlepsze seriale postapokaliptyczne

Natalia Nowecka
29.01.2019
Aktualizacja: 03.02.2020 14:38
Seriale postapo|undefined Fot. . Materiały prasowe

Globalna zagłada, wojna nuklearna, hordy wygłodniałych zombie. Świat w serialach kończył się na wiele różnych sposobów. Przedstawiamy 10 najlepszych seriali postapokaliptycznych.

Koniec świata to niezwykle nośny temat. Twórcy wielu seriali podejmowali się ukazania globalnej zagłady i prób przeżycia na ogarniętej zagładą planecie, na wiele różnych sposobów. Przedstawiamy wam listę TOP 10 Najlepszych seriali postapokaliptycznych. Zapraszamy!

Zobacz też: >> TOP 25: Najpopularniejsze filmy katastroficzne w historii <<

TOP 10: Najlepsze seriale postapokaliptyczne

1. "The Walking Dead" (2010 - obecnie)

Gdy Jezus mówił o zmartwychwstaniu, sądziłem, że miał coś nieco innego na myśli.

Serial, który u jego początków tworzył Frank Darabont, reżyser takich hitów, jak "Zielona Mila" i "Skazani na Shawshank", będący adaptacją komiksów autorstwa Roberta Kirkmana.

Gdy główny bohater Rick Grimes budzi się ze śpiączki okazuje się, że świat opanowała tajemnicza pandemia, w wyniku której ludzie po śmierci "wracają" jako oszalali, żądni mięsa nieumarli. Serial cechuje naturalistyczny, brutalny i często wręcz obrzydliwy obraz upadku cywilizacji i człowieczeństwa. Niesamowity klimat, świetna czołówka, odpowiednio dobrana muzyka i pierwszorzędnie wyglądający nieumarli, a to jedynie wierzchołek góry lodowej tego, co ten serial ma do zaoferowania. Wszechobecna paranoja i strach, zagrożenie nie tylko ze strony „sztywnych”, ale również (a może przede wszystkim) żywych.

Serial doczekał się 9 sezonów (stan na styczeń 2019 r.) i spin-off'u, a w planach jest poszarzenie uniwersum o pełnometrażowe filmy.

Ciekawostka: W serialu ani razu nie pada słowo "zombie", co może być nieco zadziwiające z uwagi na podejmowaną przez niego tematykę.

Zobacz też: >> TOP 10: Najlepsze seriale grozy w historii <<

2. "Fear the Walking Dead" (2015 - obecnie)

Spin-off powyższego, będący jego prequelem. Tym razem wraz z rodziną Clark'ów cofamy się do samego początku - obserwujemy, jak doszło do rozprzestrzenienia się tajemniczego wirusa, a w konsekwencji upadku cywilizacji ("The Walking Dead" zaczyna się dopiero 63. dnia apokalipsy). 

Serial, choć rozkręca się powoli, niewiele ustępuje swojemu pierwowzorowi, a w obecnych sezonach wręcz przebija go poziomem

Ciekawostka: W jedną z głównych postaci wciela się tutaj Frank Dillane, znany z roli młodego Toma Riddle'a w serii przygód o Harrym Potterze.

3. "Z Nation" (2014 - obecnie)

Czasami zapominamy, że najgorsze, co może Cię spotkać podczas apokalipsy to nie śmierć, czy przemiana w zombie. Najgorsza jest walka o przeżycie.

Pozostajemy jeszcze przy tematyce zombie, jednak w wersji lżejszej do strawienia, niż dwie poprzednie pozycje. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z apokalipsą w szybkim tempie, bez monologów, moralitetów i głębszego badania postaci. Reasumując - tu stawiamy na akcję.

Akcja serialu rozpoczyna się trzy lata po apokalipsie zombie, gdy grupa pozostałych przy życiu ludzi podejmuje próbę przetransportowania z Nowego Jorku jedynego ocalałego człowieka z ataku zombie do laboratorium w Kalifornii, które czeka na przeciwciała z jego krwi. Jest to ostatnia nadzieja na stworzenie szczepionki, która może uratować ludzkość.

Produkcja na ten moment (styczeń 2019 r.) liczy 5 sezonów.

Ciekawostka: W jeden z odcinków serialu, zatytułowanym "Going Nuclear", właściciel elektrowni nazywa się Homer Stubbins. Jest to odniesieniem do serialu animowanego "Simpsonowie", gdzie postać Homera jest pracownikiem elektrowni atomowej. 

Zobacz też: >> TOP 15: Najlepsze seriale animowane dla dorosłych <<

Serial "Z Nation" obejrzeć możecie na Netflixie.

4. "The 100" (2014 - obecnie)

To kim jesteśmy, a kim musimy być aby przetrwać, to dwie zupełnie różne osoby.

Jeden z flagowych seriali stacji CW i idealne potwierdzenie sławnego powiedzenia "Nie oceniaj książki po okładce". Albowiem serial ten, jedynie na pozór będący kolejną teen dramą, ma do zaoferowania znacznie więcej niż przecięta produkcja tej stacji.

W dużym skrócie: Wybuch bomb nuklearnych niszczy jakiekolwiek życie na Ziemi. Dwanaście stacji kosmicznych łączy się w jedną, nazwaną Arką, by zapewnić przetrwanie ludzkiej rasy. Jednakże po upływie 97 lat dochodzi do awarii i pozostaje tylko jedno wyjście - wysłanie setki młodocianych przestępców na Ziemię w celu zbadania, czy nadaje się ona do ponownego zasiedlenia.

Jest to niezwykle poruszająca opowieść o sile poświęcenia, nasuwająca pytania: ile człowiek jest w stanie poświęcić by przetrwać, gdzie znajduje się granica naszego człowieczeństwa oraz czy po przekroczeniu tej granicy zasługujemy jeszcze na to, by przeżyć?

Choć pierwszy sezon wydawać się może nieco infantylny, zapewniamy - warto dać mu szansę. Nie pożałujecie!

Ciekawostki:

  • Prace nad serialem ruszyły jeszcze przed wydaniem książki, na podstawie której powstał.
  • "The 100" jest jedynym serialem stacji CW nominowanym do prestiżowej nagrody Emmy w kategorii najlepsze efekty specjalne.
  • Język Ziemian "Trigedasleng" stworzył specjalnie na potrzeby serialu językoznawca David J. Peterson, twórca języka Dothraków i Starovalyriańskiego z "Gry o tron".

Serial "The 100" znajdziecie na Netflixie.

4. "Jerycho" (2006 - 2008)

Życie mieszkańców spokojnego miasteczka w Kansas zamienia się w chaos, gdy na horyzoncie nagle pojawia się grzyb nuklearny. Kompletnie odizolowani zastanawiają się, czy są ostatnimi pozostałymi przy życiu Amerykanami. Gdy wysiada zasilanie, a wraz z nim jakakolwiek możliwość komunikacji, wśród ludności dochodzi do rozłamu. Przerażeni, źli i zagubieni zmieniają się w najgorsze wersje samych siebie.

Jest to niezwykle dramatyczna opowieść o tym, co dzieje się z ludzkim umysłem w sytuacji tak ogromnego zagrożenia i strachu przed nieznanym. Serial ten zalicza się niestety do grona tych przedwcześnie anulowanych, dlatego możemy się nim cieszyć zaledwie przez 2 sezony.

Ciekawostki:

  • Powstała kontynuacja serialu w wersji komiksowej.
  • W trakcie "czołówki" każdego odcinka w tle słychać alfabet Morsa w którym zakodowane zostały podpowiedzi dotyczące najbliższego epizodu.

5. "Wirus" (2014 - obecnie)

Świat nie jest już taki, jakim był tydzień temu.

Po wylądowaniu Boeinga na lotnisku Johna F. Kennedy'ego załoga samolotu nie odpowiada na wezwania radiostacji. Zaangażowani w akcję ratunkową epidemiolodzy odkrywają, że poza czterema pasażerami cała załoga jest martwa a na pokładzie znajduje się trumna. Wkrótce grupa naukowców wraz z dr Ephraimem Goodweatherem na czele mierzy się z nowym, nieznanym dotąd wirusem, który zmienia ludzi w żądne krwi stworzenia.

W tym przypadku mamy do czynienia z wirusem zamieniającym ludzi nie w zombie, a w wampiry.

Ciekawostki: Serial powstał na podstawie książki Guillermo del Toro i Chucka Hogana, którzy są również twórcami serialu.

6. "Bastion" (1994)

Z tajnego wojskowego laboratorium wydostaje się wirus choroby podobnej do grypy, który w niespełna dwa miesiące zabija niemal całą ludność. Władzę nad ocalałymi przejmuje niejaki "Szatan", a garstka sprawiedliwych podejmuje walkę.

Kolejny, tym razem miniserial, poruszający temat wirusa wyniszczającego ludzkość, będący jednocześnie adaptacją jednej z najważniejszych powieści mistrza grozy Stephena Kinga.

Ciekawostka: Serial otrzymał prestiżową nagrodę Emmy w kategorii Najlepsza charakteryzacja w miniserialu.

Zobacz też: >> Top 10: Najlepsze ekranizacje książek Stephena Kinga <<

7. "Wrogie niebo" (2011-2015)

Serial opowiada o inwazji kosmitów na Ziemię. Podczas niespodziewanego ataku, ginie większość ludzkości. Ci, którzy przetrwali zawiązują grupy ruchu oporu. Na czele jednej z grup staje Tom Mason, którego żona zginęła podczas pierwszego ataku obcych, a jeden z trzech synów został złapany i uwięziony. Tom będzie się starał przechytrzyć i uprzedzić kolejne ataki obcych, ochronić pozostałych przy życiu synów i odnaleźć uprowadzonego Bena.

Produkcja doskonale ukazuje determinację ocalałych ludzi, którzy każdego dnia wytrwale walczą z przeważającymi siłami wroga i nawet w najtrudniejszych okolicznościach nie zatracają swojego człowieczeństwa.

8. "Defiance" (2013-2015)

W roku 2046 Ziemia jest nową, zupełnie inną planetą, którą rządzą nowe zasady. Ponad trzydzieści lat po przybyciu różnych obcych na jej powierzchnię, krajobraz został niemal całkowicie zmieniony i przekształcony nie do poznania. Skutkiem owych transformacji stało się również wymarcie większości dotychczasowych gatunków roślin i zwierząt oraz pojawienie się nowych. Do miasta Defiance, dawniej zwanego St. Louis, przybywa tajemniczy Nolan i jego podwładna Irisa. Gdy tylko osiedlają się w mieście nadzorowanym przez burmistrz Amandę Rosewater, zamieszkałym przez ludzi, rozwój wydarzeń zaczyna zagrażać nietrwałemu pokojowi, o który to graniczne miasto walczyło.

Serial przedstawia z całą pewnością oryginalną wizję końca świata, stale balansując na granicy kiczu, w wyniku czego - w przeciwieństwie do innych pozycji na tej liście - ma charakter wyłącznie rozrywkowy.

9. "Pozostawieni" (2014-2017)

Produkcja stacji HBO powstała na motywach bestsellerowej powieści Toma Perrotty pt. "The Leftovers". Przedstawia ona świat, w którym z powierzchni Ziemi znika nagle 2% populacji, a pozostali usiłują odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. Akcja serialu rozpoczyna się trzy lata po tym tajemniczym zjawisku, kiedy jego skutki wciąż są odczuwalne i wciąż nie wiadomo co tak naprawdę się stało.

Serial ten jest poruszającą podróżą wgłąb ludzkiego cierpienia, religijnego smutku, wszechogarniającej rozpaczy i egzystencjalnych tajemnic.

Wszystkie 3 sezony serialu "Pozostawieni" obejrzycie na HBO GO.

10. "American Horror Story: Apokalipsa" (2018)

Po ataku nuklearnym grupa ocalałych znajduje schronienie w podziemnym bunkrze zwanym placówką nr 3, gdzie za nieprzestrzeganie zasad grożą surowe konsekwencje.

Ósmy sezon antologii Ryan'a Murphy'ego opowiada o apokalipsie i wojnie pomiędzy wiedźmami, a samym antychrystem. Jest to twór dość specyficzny, z pogranicza science-fiction, horroru i kina postapokalipstycznego. Ogląda się go wybornie, niezależnie od tego, który etap aktualnie ukazuje - sam wybuch bomb nuklearnych, świat po apokalipsie, czy dopiero przygotowania do niej (dokładnie tak wygląda chronologia). Czy wiedźmom uda się odwrócić poczynania Michaela i zapobiec apokalipsie? Dowiecie się po seansie.

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.