10 ciekawostek o zespole Hunter, o których nie słyszeliście

Joanna Chojnacka
08.01.2019 13:41
Hunter|undefined Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Zespół Hunter od lat cieszy się spora popularnością wśród polskich słuchaczy. Sprawdź, czego jeszcze nie wiedziałeś o kapeli!

Grupa Hunter powstała w 1985 roku ma na swoim koncie 7 płyt studyjnych. Zespół występował na największych scenach festiwalowych i klubowych w Polsce oraz był nominowany do nagród takich jak Fryderyki. Jednak to nie wszystko, co warto wiedzieć o formacji założonej przez Pawła "Draka" Grzegorczyka.

10 ciekawostek o zespole Hunter

1. Hunter wymyślił swój własny gatunek muzyczny

Grupa Hunter nie potrafiła określić, jaki gatunek muzyczny jest im najbliższy. Na początku swojej działalności byli najczęściej porównywani do Metalliki, jednak nie chcieli okrzykiwać swojej twórczości thrash metalem. Zdecydowali, że sami wymyślą sobie nazwę gatunkui stali się pierwszymi reprezentantami soul metalu w Polsce. 

2. Zespół organizował własny festiwal

W latach 2004-2009 grupa organizowała własny festiwal w Szczytnie. Na Hunter Feście zagrało wielu znaczących wykonawców zarówno z Polski jak i zagranicy. Wśród nich znaleźli się między innymi Acid Drinkers, Kult, Hey, Coma, Behemoth, Rootwater, Blindead, Frontside, Kreator, Samael, Sepultura, Testament, Death Angel czy Motorhead.

3. Teksty z płyty "HellWood" są zainspirowane ulubionymi filmami muzyków

Czwarty album grupy Hunter "HellWood" ukazał się 14 kwietnia 2009 roku i podzielił krytyków. W lutym 2010 roku płyta została nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego - Fryderyka w kategorii: album roku heavy metal. Grupa na krążku zmieniła znacząco kierunek w warstwie tekstowej. Z buntowniczych, pełnych kontrowersyjnych tematów utworów przeniosła słuchaczy do świata z ulubionych filmów. Utwory na płycie są inspirowane produkcjami takimi jak "Lot nad kukułczym gniazdem", "Labirynt Fauna" czy "Drakula".

4. Hunter ma na koncie cover grupy Metallica - Enter Sandman

Na płycie "Live" Huntera z 2001 roku możemy usłyszeć cover grupy, która niewątpliwie była inspiracją dla muzyków. Zespół umieścił na płycie dedykowanej Tadeuszowi Grzeszczykowi utwór "Enter Sandman" Metalliki. Drugim coverem na krążku jest "Big Bang" autorstwa Bad Religion

5. Hunter zagrał "Projekt Metal" na Woodstocku 2013

W 2013 roku podczas festiwalu Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, z inicjatywy Jurka Owsiaka Hunter przeprowadził słuchaczy przez historię metalu. Podczas koncertu "Projekt Metal" na scenie do ekipy Draka dołączyli między innymi Piotr "Dziki" Chancewicz, Anja Orthodox czy Zenek z Kabanosa. Muzycy wykonali szereg metalowych hitów jak "Paranoid" Black Sabbath, "Run To The Hills" Iron Maiden czy też "Master of Puppets" Metalliki. 

6.  Co oznacza i skąd się wziął skrót T.E.L.I.?

Tytuł trzeciego albumu studyjnego Huntera "T.E.L.I." pochodzi z Biblii. Rozwinięcie skrótu to Terribilis Est Locus Iste, co można przetłumaczyć jako "Straszne jest to miejsce". Hasło pochodzi ze Starego Testamentu, a dokładniej Księgi Rodzaju. 

7. Paweł "Drak" Grzegorczyk jest radnym

Wokalista Huntera poza wieloletnią aktywnością muzyczną udziela się także jako polityk. Od 12 listopada 2006 roku jest radnym miasta Szczytno.

8. W grupie Hunter gra zasłużony policjant

Arkadiusz Letkiewicz gra w zespole Hunter od 2010 roku na instrumentach perkusyjnych. Muzyk jest także doktorem habilitowanym Akademii Obrony Narodowej, profesorem Politechniki Rzeszowskiej, profesorem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Mężczyzna od 2013 roku pełnił rolę zastępcy Komendanta Głównego Policji w Szczytnie. Został odznaczony między innymi Brązowym Krzyżem Zasług

9. O czym jest "Imperium uboju"?

"Imperium uboju" pochodzi z szóstego albumu grupy Hunter i jest protest songiem. Grupa nagrała utwór na temat uboju rytualnego, któremu jest przeciwna. Dla wywołania mocniejszego efektu muzycy zrealizowali niepokojący teledysk w w Ubojni Maradki 9.

10. Hunter a Mazury

Paweł Grzegorczyk w ramach akcji "Mazury Cud Natury" wziął udział w w nagraniu utworu "Mazurski cud". W produkcji promującej region wystąpił także Janusz Panasewicz z Lady Pank, Ryszard Rynkowski czy Piotr "Peter" Wiwczarek z zespołu Vader.

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.