15 rockowych i metalowych piosenek o deszczu

Robert Skowronski
19.06.2015 14:03
15 rockowych i metalowych piosenek o deszczu Fot. kadr z wideo

Gdy za oknem dżdżysto najchętniej zakopałoby się pod kołdrą. Mamy jednak dla Was parę rockowych i metalowych deszczowych kawałków, które dodają werwy, ale też wpisują się w atmosferę szklanej pogody.

Zostawcie w szafie kalosze i parasolki! Nie ma co moknąć na zewnątrz, wystarczy pozostać z nami i zapoznać się z naszymi 15 propozycjami utworów z motywem sączących się z nieba kropel. Bywa nastrojowo i klimatycznie, ale również głośno i elektryzująco na miarę rozdzierających horyzont błyskawic. Zapraszamy!

1. Garbage - „Only Happy When It Rains”

Deszczu nie ma co się obawiać. Ba! Można go nawet lubić na tyle, że tylko przy nim czuje się szczęśliwym, tak jak to jest w przypadku Shirley Manson z Garbage. Wokalistka deklaruje zresztą swój pociąg również do innych sytuacji, które przeciętnemu człowiekowi kojarzą się negatywnie. Cóż, my podpisujemy się tylko pod sympatią do deszczu.

2. The Doors - „Riders on the Storm”

W iście szamańsko-psychodeliczny klimat wprowadza nas Król Jaszczurów. Utwór opowiada o zabójcy czyhającym gdzieś przy drodze. Efekt padającego deszczu, który słyszymy w utworze, udało się uzyskać Ray'owi Manzarkowi na swoich instrumentach klawiszowych.

3. AC/DC - „Thunderstruck”

Pozostańmy przy tematyce związanej z burzą. Utwór z błyskawicami w tytule musiał się znaleźć w repertuarze AC „piorun” DC. Wiekopomne intro do kawałka to cisza przed prawdziwa nawałnicą, którą zwiastują uderzenia w bębny i wokal Briana Johnsona. Gdy wszystko nabierze tempa, nie ma już potem odwrotu.

 4. Alice in Chains - „Rain When I Die”

Gdy z nieba pada deszcz często opieramy łokcie na parapecie i znużeni patrzymy przez okno. Nachodzą nas wówczas różne myśli. Być może podobnie było w przypadku Layne'a Staleya, który akurat zastanawiał się, jak będzie wyglądał dzień jego śmierci. Czy faktycznie wtedy padało?

5. Led Zeppelin - „The Rain Song”

Jimmy Page napisał tę kompozycję w swoim domu w Anglii. Jak wiadomo Wielka Brytania słynie z tego, że jest tam wiecznie mokro na ulicach. Być może stąd wziął się tytuł? Z pewnością zaś impulsem do stworzenia całego utworu był George Harrison z The Beatles, który zarzucał Led Zeppelin, że nie ma zbyt wielu ballad w swoim repertuarze. Utwór rozpoczynają akordy zaczerpnięte z piosenki „Something” The Beatles.  

6. The Beatles – „Rain”

Zespół The Beatles miał swoją deszczową piosenkę na parę lat przed Led Zeppelin. Pojawiła się ona w 1966 roku na stronie B singla „Paperback Writer”. Jej autorami są Lennon i McCartney. Nigdy nie trafiła na żaden z regularnych albumów grupy.

7. Machine Head - „Deafening Silence”

Sam utwór co prawda nie traktuje o deszczu, ale jego dźwięki zarówno rozpoczynają i kończą kompozycję z czwartego albumu grupy. Poza tym dotyka przygnębiającego tematu, do którego pasuje otoczka pochmurnej pogody. Wsłuchajcie się w tę ogłuszającą ciszę.

8. Slayer - „Raining Blood”

Deszcz dla Slayera jest niczym. Jeśli już coś ma padać z nieba to tylko krew i to najlepiej przy piekielnie szybkich tempach Dave'a Lombardo, Kerry'ego Kinga, wówczas również Jeffa Hannemana i wykrzykującego słowa diabelskiego tekstu Toma.

9. Paramore - „When It Rains”

To teraz coś dla złagodzenia atmosfery i wyciszenia tych wszystkich gromów. Delikatna, rudowłosa Hayley Williams przedstawia nam nie burzę, a przyjemną mżawkę.

10. Red Hot Chili Peppers - „Naked In The Rain”

Nastała pora na odrobinę szaleństwa. Gdy pada, zupełnie nie mamy ochoty na to, żeby całe ubranie na nas przemokło. Jest na to jednak rozwiązanie i nie chodzi tu o płaszcz przeciwdeszczowy. Przecież równie dobrze można wyjść w pluchę bez ubrania, a przy okazji trochę potańczyć.

11. Soundgarden - „Black Rain”

Panowie pochodzą z deszczowego Seattle, gdzie zdaje się, że z nieba spadają nie przezroczyste a czarne krople. Był to pierwszy singiel zespołu wydany po 14 latach przerwy, pojawił się na kompilacyjnym albumie grupy z 2010 roku.

12. Guns N' Roses - „November Rain”

Klasyczna ballada Guns N' Roses, której rozmach jest większy niż zasięg powodzi. Ponadczasowa i wzruszająca! A do tego pamiętny teledysk z przepełnionym bólem Axlem padającym na kolana w strugach deszczu po utracie ukochanej. Utwór porusza nie tylko wtedy, gdy jest listopad.

13. Linkin Park - „In The End”

Pierwszy wielki hit Chestera i kolegów, gdy jeszcze nie kombinowali z elektronicznymi brzmieniami, a skupiali się raczej na gitarach. Popękana z suchoty jałowa ziemia obrasta pięknem roślinności, wcześniej jednak cały zespół pozostaje bez suchej nitki na sobie.

14. Chylińska - „Deszcz - będzie słońce”

Nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu polskiego akcentu. Mamy całe mnóstwo deszczowych piosenek, jednak niewiele z rockowego światka. Honor ratuje Agnieszka Chylińska! Jak na wokalistkę przystało pojawiają się tu wątki relacji damsko-męskiej.

15. Coldplay - „Singin' in the Rain” (cover)

Na koniec prezentujemy najsłynniejszą piosenkę, którą najlepiej wyśpiewywać skacząc po kałużach i chwytając się latarni przy tanecznym kroku. Słynny utwór pojawił się w amerykańskim musicalu z 1952 roku w reżyserii Stanleya Donena. Żeby było bardziej rockowo oto wersja Coldplay.

A jaka jest Wasza ulubiona deszczowa piosenka?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.