15 rockowych i metalowych piosenek o deszczu

Robert Skowronski
19.06.2015 14:03
15 rockowych i metalowych piosenek o deszczu Fot. kadr z wideo

Gdy za oknem dżdżysto najchętniej zakopałoby się pod kołdrą. Mamy jednak dla Was parę rockowych i metalowych deszczowych kawałków, które dodają werwy, ale też wpisują się w atmosferę szklanej pogody.

Zostawcie w szafie kalosze i parasolki! Nie ma co moknąć na zewnątrz, wystarczy pozostać z nami i zapoznać się z naszymi 15 propozycjami utworów z motywem sączących się z nieba kropel. Bywa nastrojowo i klimatycznie, ale również głośno i elektryzująco na miarę rozdzierających horyzont błyskawic. Zapraszamy!

1. Garbage - „Only Happy When It Rains”

Deszczu nie ma co się obawiać. Ba! Można go nawet lubić na tyle, że tylko przy nim czuje się szczęśliwym, tak jak to jest w przypadku Shirley Manson z Garbage. Wokalistka deklaruje zresztą swój pociąg również do innych sytuacji, które przeciętnemu człowiekowi kojarzą się negatywnie. Cóż, my podpisujemy się tylko pod sympatią do deszczu.

2. The Doors - „Riders on the Storm”

W iście szamańsko-psychodeliczny klimat wprowadza nas Król Jaszczurów. Utwór opowiada o zabójcy czyhającym gdzieś przy drodze. Efekt padającego deszczu, który słyszymy w utworze, udało się uzyskać Ray'owi Manzarkowi na swoich instrumentach klawiszowych.

3. AC/DC - „Thunderstruck”

Pozostańmy przy tematyce związanej z burzą. Utwór z błyskawicami w tytule musiał się znaleźć w repertuarze AC „piorun” DC. Wiekopomne intro do kawałka to cisza przed prawdziwa nawałnicą, którą zwiastują uderzenia w bębny i wokal Briana Johnsona. Gdy wszystko nabierze tempa, nie ma już potem odwrotu.

 4. Alice in Chains - „Rain When I Die”

Gdy z nieba pada deszcz często opieramy łokcie na parapecie i znużeni patrzymy przez okno. Nachodzą nas wówczas różne myśli. Być może podobnie było w przypadku Layne'a Staleya, który akurat zastanawiał się, jak będzie wyglądał dzień jego śmierci. Czy faktycznie wtedy padało?

5. Led Zeppelin - „The Rain Song”

Jimmy Page napisał tę kompozycję w swoim domu w Anglii. Jak wiadomo Wielka Brytania słynie z tego, że jest tam wiecznie mokro na ulicach. Być może stąd wziął się tytuł? Z pewnością zaś impulsem do stworzenia całego utworu był George Harrison z The Beatles, który zarzucał Led Zeppelin, że nie ma zbyt wielu ballad w swoim repertuarze. Utwór rozpoczynają akordy zaczerpnięte z piosenki „Something” The Beatles.  

6. The Beatles – „Rain”

Zespół The Beatles miał swoją deszczową piosenkę na parę lat przed Led Zeppelin. Pojawiła się ona w 1966 roku na stronie B singla „Paperback Writer”. Jej autorami są Lennon i McCartney. Nigdy nie trafiła na żaden z regularnych albumów grupy.

7. Machine Head - „Deafening Silence”

Sam utwór co prawda nie traktuje o deszczu, ale jego dźwięki zarówno rozpoczynają i kończą kompozycję z czwartego albumu grupy. Poza tym dotyka przygnębiającego tematu, do którego pasuje otoczka pochmurnej pogody. Wsłuchajcie się w tę ogłuszającą ciszę.

8. Slayer - „Raining Blood”

Deszcz dla Slayera jest niczym. Jeśli już coś ma padać z nieba to tylko krew i to najlepiej przy piekielnie szybkich tempach Dave'a Lombardo, Kerry'ego Kinga, wówczas również Jeffa Hannemana i wykrzykującego słowa diabelskiego tekstu Toma.

9. Paramore - „When It Rains”

To teraz coś dla złagodzenia atmosfery i wyciszenia tych wszystkich gromów. Delikatna, rudowłosa Hayley Williams przedstawia nam nie burzę, a przyjemną mżawkę.

10. Red Hot Chili Peppers - „Naked In The Rain”

Nastała pora na odrobinę szaleństwa. Gdy pada, zupełnie nie mamy ochoty na to, żeby całe ubranie na nas przemokło. Jest na to jednak rozwiązanie i nie chodzi tu o płaszcz przeciwdeszczowy. Przecież równie dobrze można wyjść w pluchę bez ubrania, a przy okazji trochę potańczyć.

11. Soundgarden - „Black Rain”

Panowie pochodzą z deszczowego Seattle, gdzie zdaje się, że z nieba spadają nie przezroczyste a czarne krople. Był to pierwszy singiel zespołu wydany po 14 latach przerwy, pojawił się na kompilacyjnym albumie grupy z 2010 roku.

12. Guns N' Roses - „November Rain”

Klasyczna ballada Guns N' Roses, której rozmach jest większy niż zasięg powodzi. Ponadczasowa i wzruszająca! A do tego pamiętny teledysk z przepełnionym bólem Axlem padającym na kolana w strugach deszczu po utracie ukochanej. Utwór porusza nie tylko wtedy, gdy jest listopad.

13. Linkin Park - „In The End”

Pierwszy wielki hit Chestera i kolegów, gdy jeszcze nie kombinowali z elektronicznymi brzmieniami, a skupiali się raczej na gitarach. Popękana z suchoty jałowa ziemia obrasta pięknem roślinności, wcześniej jednak cały zespół pozostaje bez suchej nitki na sobie.

14. Chylińska - „Deszcz - będzie słońce”

Nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu polskiego akcentu. Mamy całe mnóstwo deszczowych piosenek, jednak niewiele z rockowego światka. Honor ratuje Agnieszka Chylińska! Jak na wokalistkę przystało pojawiają się tu wątki relacji damsko-męskiej.

15. Coldplay - „Singin' in the Rain” (cover)

Na koniec prezentujemy najsłynniejszą piosenkę, którą najlepiej wyśpiewywać skacząc po kałużach i chwytając się latarni przy tanecznym kroku. Słynny utwór pojawił się w amerykańskim musicalu z 1952 roku w reżyserii Stanleya Donena. Żeby było bardziej rockowo oto wersja Coldplay.

A jaka jest Wasza ulubiona deszczowa piosenka?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.