20 rockowych i metalowych utworów na Dzień Ojca

Robert Skowronski
23.06.2015 08:43
20 rockowych i metalowych utworów na Dzień Ojca Fot. Pinterest.com

Z okazji Dnia Ojca prezentujemy kawałki napisane specjalnie z myślą o nich. Zobaczcie nasze zestawienie rockowych i metalowych utworów na to wyjątkowe święto 23 czerwca.

Obraz rodzicielek w rockowych i metalowych utworach, o czym pisaliśmy z okazji Dnia Matki, był dużo bardziej przychylniejszy niż wizerunek ojca, który przedstawiają muzycy. Ci z reguły zobrazowani są jako dranie lub w najlepszym wypadku osoby zupełnie obce dla swoich dzieci, które dziś uzyskały już status gwiazd. Ciepłe słowa pojawiają się tylko wtedy, gdy artyści wspominają ojców, którzy opuścili ich już na zawsze.

Nie popadajmy jednak w skrajną melancholię i stany depresyjne. Znaleźliśmy też kilka humorystycznych pozycji. Sprawdźcie sami!

1. Kelly Osbourne – „Papa Don’t Preach”

Hit Królowej Popu, Madonny, z 1986 roku wypełniony punkową energią Kelly Osbourne, córki innego monarchy – Księcia Ciemności. Utwór prawdopodobnie nie jest tym, co żaden z ojców chciałby usłyszeć od swojej latorośli w dniu swojego święta. Opowiada on o nastoletniej dziewczynie, która zaszła w ciążę i chce wydać na świat rodzącą się w niej istotę. Warto dodać, że jak na razie Kelly nie została jeszcze mamą, choć Ozzy i tak jest już dziadkiem, gdyż jego syn Jack doczekał się potomstwa.

2. Black Sabbath – „Dear Father”

Ozzy w tekście utworu z ostatniej płyty Black Sabbath odnosi się nie do ojca, a do księdza pedofila. Odgłosy kościelnych dzwonów, które słyszymy na końcu kawałka pochodzą z debiutu zespołu.

3. Nirvana  - „Serve The Servants”

Kurt Cobain, choć pragnął ładu wśród swoich najbliższych, to jednak jego relacje z rodziną nigdy nie należały do najcieplejszych i panował wśród nich chaos. Wyraz ubolewania i żalu nad tym faktem dał w otwierającej płytę „In Utero” kompozycji wraz z wersem: „bardzo się starałem mieć ojca, jednak miałem tylko tatę”.

4. Pearl Jam – „Alive”

I kolejni grunge’owcy mający problemy ze swoimi ojcami. Tekst utworu w części jest odzwierciedleniem prawdziwych wydarzeń z życia Eddiego Veddera. Matka wokalisty, gdy ten był nastolatkiem, wyznała mu, że mężczyzna, którego ten miał za swojego rodzica, w rzeczywistości jest jego ojczymem, zaś jego prawdziwy ojciec nie żyje. Nie życzymy odkrywania takich tajemnic w żaden dzień roku.

5. Alice in Chains – „Rooster”

Do kompletu dorzucamy jeszcze antywojenny utwór Alice in Chains, który Jerry Cantrell napisał z myślą o swoim ojcu, który służył w Wietnamie. Kompozycja opowiada o mężczyźnie walczącym o przetrwanie w dżungli podczas wojny, której nie rozumie. Jego umysł zalewają myśli o pozostawionych w domu żonie i dziecku.

6. U2 – „Sometimes You Can't Make It on Your Own”

Śmierć ojca Bono na raka w 2001 roku miała niewątpliwy wpływ na tekst utworu. Wokalista adresuje do zmarłego słowa mówiące o tym, że nie musi zawsze uparcie twierdzić, że wszystko jest w porządku, kiedy gołym okiem widać, że jest gorzej niż źle. Bono dodaje również, że sam staje się taki, jak jego nieobecny już rodzic.

7. Black Stone Cherry – „Things My Father Said”

Frontman grupy, Chris Robertson, dziękuje tu swojemu tacie za oparcie i za wiedzę, które mu przekazał. Czyni to kompozycję niezwykle wzruszającą, zwłaszcza, że rodzic wokalisty umarł wiele lat temu. Morał z tego taki, żeby pamiętać o mówieniu sobie nawzajem ważnych rzeczy, dopóki w tej drugiej osoby wciąż bije serce.

8. Jane’s Addiction – „Had a Dad”

Piosenka o mężczyźnie, który opuszcza swoją rodzinę. Basista zespołu, Eric Avery, napisał tekst utworu po tym, jak odkrył, że nie zna swojego biologicznego ojca, a przez całe życie obcował jedynie ze swoim ojczymem.

9. Green Day – „Wake Me Up When September Ends”

Teledysk opowiadający o dwójce młodych ludzi, których miłość przerwana zostaje przez wojnę, przysłania fakt, że kompozycja mówi tak naprawdę o żalu Billiego Joe Armstronga z powodu zmarłego w jego dzieciństwie ojca. To wydarzenie sprawiło, że wokalista do dziś goi po nim rany, pomimo upływu wielu lat.

10. Eric Clapton - „My Father's Eyes”

Muzyk napisał ten utwór po tym, jak odczuł niezwykle silne emocje patrząc w martwe oczy swojego syna, gdy ten umarł w wieku zaledwie czterech lat. Przypomniało mu to o jego własnym ojcu, którego nie miał okazji nigdy poznać.

11. Bruce Springsteen – „My Father's House”

Boss nie miał zbyt łatwej relacji ze swoim ojcem. Jednak ten utwór mówi o pokonywaniu dzielących ich trudności i stawianiu im czoła. Springsteen śpiewa o różniących go z rodzicem kwestiach i deklaruje, że nigdy one już ich nie rozłączą.

12. Queen - „Father to Son”

Numer znalazł się na drugiej płycie zespołu. Jego tekst został opowiedziany z perspektywy ojca, który stara się udzielić synowi rady, pomimo tego, że młodzian nie chce jej słuchać. „A word in your ear from father to son / Funny you don't hear a single word I say / But my letter to you will stay by your side”.

13. Tenacious D - „Kickapoo”

Bycie młodym niepokornym, który najchętniej słuchałby Dio i śpiewał piosenki o walkach ze smokami, może doprowadzić do tarć z ojcem. Zwłaszcza, gdy ten jest zagorzałym katolikiem, tak jak grany przez Meatloafa mężczyzna. Utwór znalazł się w filmie „Kostka przeznaczenia” i stanowi przestrogę dla ojców, aby ci byli bardziej wyrozumiali dla swoich pociech, bo te mogą uciec z domu, by ostatecznie stoczyć walkę z samym szatanem.

14. Korn – „Daddy”

Tytuł sugeruje co innego, ale tekst nie opowiada wcale o ojcu Jonathana Davisa, zaś o osobie, której personaliów wokalista nie zdradza. Ów „ktoś” miał molestować seksualnie muzyka, gdy ten był jeszcze chłopcem. Dziś ta osoba już nie żyje. Zawodzenie i szloch, które słyszymy w studyjnej wersji kompozycji nie były dogrywane. To efekt emocjonalnego zaangażowania Davisa w kompozycję.

15. Korn – „Hey Daddy”

Kolejny numer podpisany przez Korn, który choć zawiera „tatusia” w tytule, nie jest odpowiedni na Dzień Ojca. Chyba, że macie coś za złe swojemu rodzicowi.

16. Dillinger Escape Plan i Mike Patton – „Come to Daddy”

Wasi ojcowie raczej nie chcieliby, żebyście dedykowali im ten utwór w ich święto. Ani wykonanie Dillinger Escape Plan i wokalisty Faith No More, ani oryginał stworzony przez Aphex Twin – elektroniczny projekt Richarda Davida Jamesa, z teledyskiem w którym monstrum o aparycji muzyka przedostaje się z telewizora do naszego świata. Klip do oryginału stworzył Chris Cunningham.

17. The Offspring - „Original Prankster”

Może i nie jest to piosenka, która traktowałaby stricte o ojcowskich relacjach, jednak nas interesuje epizod z teledysku, w którym tytułowy „kawalarz” daje nieźle popalić swojemu tacie. Oto przepis jak zajść ojcu za skórę oraz kwintesencja tego, co Amerykanie określają jako „shitty day”.

18. Dream Theater - „Honor Thy Father”

O tym należy pamiętać każdego dnia, a zwłaszcza dziś - o uhonorowaniu swojego ojca. Jeżeli muzycy Dream Theater chcieli to zrobić poprzez tę kompozycję, to im się udało. W końcu nie każdy zespół może się pochwalić taką wirtuozerią - duma rośnie w w sercach ojców artystów.

19. King Diamond - „Daddy”

Płaczliwe i pełne goryczy wołanie za odchodzącym ojcem, ten jednak chyba nie należy do szczególnie ciepłych osób. Mało optymistycznie, jednak wygląda na to, że nie każdy Dzień Ojca musi być szczęśliwy.

20. Imperial March („Star Wars” theme)

Jedna z najsłynniejszych filmowych relacji ojcowsko-synowskich w metalowym wykonaniu. Pamiętamy do dziś to spotkanie po latach Luke'a i Lorda Vadera. W tym wypadku niestety nie skończyło się to na rzuceniu sobie w ramiona, ale liczymy, że tak właśnie przywitacie dziś swoich ojców, bez względu na to czy będą mieli na sobie czarny hełm, czy też nie :)

A Wy jaki utwór zadedykowalibyście swojemu tacie z okazji Dnia Ojca?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.