20 zagranicznych rockowych okładek płyt stworzonych przez Polaków

Aleksandra Degórska
19.12.2016 15:59
20 zagranicznych rockowych okładek płyt stworzonych przez Polaków Fot. materiały prasowe

Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Polscy graficy zostali docenienie przez zagraniczne gwiazdy, które chętnie współpracowały z naszymi rodakami.

Każda okładka ma swoją historię, jednak czy zawsze biorąc do ręki płytę czy winyl zastanawiamy się kto stoi za tym projektem? Tymczasem muzycy często zapraszają do pomocy grafików, którzy chętnie puszczają wodze fantazji, żeby stworzyć naprawdę ciekawe okładki płyt, które będą się wyróżniać od pozostałych albumów na sklepowych półkach.

Jednym z polskich artystów, który jest obecnie kultową postacią dzięki chociażby okładkom płyt Judas Priest czy The Clash jest Rosław Szaybo. Jest on absolwentem ASP w Warszawie, który wyemigrował do Wielkiej Brytanii w 1966 roku, a dzięki pracy jako dyrektor artystyczny w CBS Records Great Britain miał wpływ na okładki płyt znanych gwiazd.

Kolejnym wybitnym twórcą jest Stanisław Zagórski, będący współzałożycielem Polskiej Szkoły Plakatu. Miles Davis, Cher, Cream, The Velvet Underground - to właśnie dla tych muzyków artysta stworzył okładki płyt.

Również młodsze pokolenie polskich grafików ma sporo do zaoferowania. Wystarczy chociażby wspomnieć o Zbigniewie M. Bielaku, który zaprojektował okładki albumów Paradise Lost, Ghosta czy Mayhema.

Zobaczcie zatem o jakich okładkach jest mowa:

Jak oceniacie zagraniczne rockowe okładki płyt stworzone przez Polaków?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.