55 lat temu urodził się Kyle Gass z Tenacious D

Robert Skowronski
14.07.2015 16:02
55 lat temu urodził się Kyle Gass z Tenacious D Fot. NEW LINE PRODUCTIONS / ROSENTHAL, ZADE / AlbumEast News

Minęło już 55 lat od kiedy pulchny gitarzysta będący częścią Tenacious D przyszedł na świat. Z tej okazji robimy Kyle'owi Gassowi mały prezent i przedstawimy kilka ciekawostek na jego temat.

Idealny rockowo-komediowy duet, którego głosem jest Jack Black, a twórcą muzyki pozbawiony połowy włosów na głowie, za to z pokaźnym brzuchem, Kyle. Gitarzysta z reguły pozostaje w cieniu swojego młodszego, skaczącego i śpiewającego kolegi, którego wszędzie jest pełno. Choć są jak papużki nierozłączki, to Gass nawet solo stanowi bardzo ciekawą postać. Przekonajcie się sami.

Muzyczne początki

Po gitarę sięgnął w wieku 12 lat. Pierwszym instrumentem był jednak flet, a zaraz po nim saksofon. Gry na sześciu strunach uczył się samodzielnie w zaciszu domowym. Co prawda odbył kilka lekcji, ale kolejne riffy i akordy szlifował przede wszystkim na domowej kanapie. W podobnej przestrzeni uczył Blacka gry na instrumencie:

Jack był już uformowanym wokalistą, kiedy go spotkałem. Był nieznośny, uważał się za drugiego Bobby'ego McFerrina. Powiedziałem mu, żeby nauczył się grać na gitarze. Trzy miesiące spędził siedząc na mojej kanapie grając w kółko te same akordy, przez co myślałem, że zwariuję. 

Jak jednak doszło do spotkania obu panów?

Aktorskie początki

Kyle zaczął studiować na University of California. Tam poznał Tima Robbinsa, aktora znanego później z ról w „Drabinie Jakubowej”, „Skazanych na Shawshank”, czy „Rzece tajemnic”, który wprowadził go w świat aktorstwa. Był rok 1985, a Gass nie miał jeszcze doświadczenia na tym polu. Zdobył je dopiero trzy lata później, dzięki małej rólce. Może nieszczególnie wartościowej, bo w reklamie napoju 7 Up, ale jednak.

Robbins zaprosił przyszłego gitarzystę Tenacious D do grupy teatralnej o nazwie Actor's Gang, gdzie miał okazję poznać 16-letniego Jacka Blacka. Z początku go nie polubił, ale wszelkie różnice poszły z czasem na bok, co dało podwaliny do założenia przez J.B. i Kage'a ich zespołu.

Co oprócz Tenacious D?

W 2002 roku Gass założył grupę Trainwreck, gdzie również pełnił rolę gitarzysty. Decyzja ta została podjęta z tego względu, że Jack Black przestał mieć wystarczająco dużo czasu na poświęcenie się graniu w zespole. Nowa kapela nie odbiegała stylistycznie od tego, co do tej pory było znane z twórczości Tenacious D. Posłuchajcie sami:

Trainwreck zakończył swoją działalność w 2011. W tym samym roku narodził się The Kyle Gass Band - zespół, który funkcjonuje zresztą do dziś.

Na wielkim ekranie

Czy to w towarzystwie Jacka Blacka, czy też solo, Kyle'a można zobaczyć w potężnej liczbie filmów. Pierwszą rolę w pełnometrażowym dziele zagrał w 1990 w B-klasowej produkcji spod znaku gore. Był to epizod w „Martwym mózgu”, jednak drugi występ to już doskonała „Drabina Jakubowa” u boku jego przyjaciela Tima Robbinsa.

W sumie Kyle wystąpił w ponad 30 produkcjach, w wielu wypadkach towarzyszył mu Jack Black. Najsłynniejszym ich wspólnym występem był ten w „Tenacious D: Kostka Przeznaczenia”, do którego razem napisali scenariusz i stworzyli muzykę. Ścieżkę dźwiękową z tej quasi-musicalowej produkcji można dziś już ze spokojem nazwać kultową.

Pomimo bogatego doświadczenia aktorskiego Kyle po dziś dzień nie przepada za chodzeniem na przesłuchania do ról:

Mam agenta, ale sporadycznie chodzę na castingi. Nie lubię ich, co działa na moją niekorzyść. Niedobrze jest być aktorem, który nie lubi chodzić na przesłuchania.

Ciekawe czy starając się o angaż w poniższej produkcji również musiał się stawić na castingu...

Ross, Phoebe i... Kyle

Gass zaliczył też mały występ w słynnym serialu lat 90. i początku XXI wieku, jakim byli „Przyjaciele”. W 15 odcinku 9 sezonu napada on na ulicy na Rossa i Phoebe. Dziewczyna rozpoznaje w nim przyjaciela z dawnych lat, kiedy sama włóczyła się po ulicach i dokonywała rabunków na ludziach.

Epizod został wyemitowany w 2003 roku, czyli wtedy, kiedy nazwa Tenacious D nie była już anonimowa. To miły ukłon ze strony twórców serii do fanów rockowego grania.

Występy w teledyskach

Oprócz pojawiania się na w kinowych produkcjach, Kyle ma też dorobek z na małym ekranie. Chodzi dokładniej o jego występy w teledyskach. Pojawił się m.in. w klipach Good Charlotte do „Lifestyles of the Rich & Famous”, czy też tym do Push” z repertuaru Dio.

Nie można oczywiście zapomnieć o pojawieniu się Kyle'a w towarzystwie Jacka w obrazku do „Learn To Fly Foo Fighters, bez których byłby on po stokroć mniej zabawny.

Znajomość z byłym perkusistą Nirvany nie sprowadza się jednak wyłącznie do tej jednej aktorskiej współpracy.

Moim kolegą jest Dave Grohl

Jedno z najgłośniejszych nazwisk współczesnego rocka to bardzo wyluzowany człowiek. Nic więc dziwnego, że znalazł wspólny język z co najmniej tak samo spontanicznymi gośćmi, jak on sam. Grohl wraz z Tenacious D współpracował przy nagrywaniu pierwszej płyty duetu - zarejestrował na nią ścieżki bębnów oraz wystąpił w roli diabła w teledysku do „Tribute”. Rogatym demonem stał się również na potrzeby filmu „Tenacious D: Kostka Przeznaczenia”.

Jako jeden z licznych dowodów tego, że wokalista Foo Fighters wraz z Kylem Gassem są dobrymi kumplami, przedstawiamy ich wspólny krótki utwór, w których przekonują, że życie jest...

Na koniec chcielibyśmy życzyć Kyle'owi Gassowi wszystkiego najlepszego z okazji jego urodzin. Niech łysina Ci zawsze pięknie świeci i żeby lodówka zawsze obfitowała w cały ogrom smakołyków za zaspokojenia Twojego żołądka. Jednak co najważniejsze - niesłabnącego poczucia humoru, dystansu do siebie i w dalszym ciągu komponowania równie chwytliwych utworów, przy których można się pokładać ze śmiechu. Żeby dopełnić urodzinowych tradycji jest jeszcze piosenka i to nie od byle kogo:

A może Wy znacie inne ciekawostki dotyczące Kyle'a Gassa?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.