Rockowa grupa WU-HAE obraziła prezydenta Andrzeja Dudę w utworze „Krakowiaczek”. Sprawa trafi do sądu?

Aleksandra Degórska
18.08.2018 10:19
Wu-Hae z piosenką o Andrzeju Dudzie|undefined Fot. kadr z wideo

Czy zespół będzie mieć kłopoty? Posłuchajcie, jak prezentuje się kontrowersyjna, rockowa piosenka o Andrzeju Dudzie.

Rockowy zespół Wu-Hae powstał w 1999 roku w Nowej Hucie. Grupa właśnie przygotowuje się do wydania 5. płyty w swoim dorobku. „Dziki kraj” ukaże się jesienią 2018, a dzięki pierwszej udostępnionej z nowego albumu piosence grupa już narobiła dużo szumu.

Wszystko za sprawą piosenki „Krakowiaczek”. Muzycy postanowili ostro skrytykować prezydenta Andrzeja Dudę oraz partię rządzącą. Jeszcze podczas zapowiedzi teledysku Wu-Hae tak wypowiadał się o tej sprawie:

Utwór wraz z teledyskiem opublikowano 17 sierpnia 2018. Kawałek wywołał w internecie burzę ze względu na śmiały tekst:

Andrzeju, Andrzeju, czemuś nas zostawił?
I żeś się wygodnie w pałacu ustawił?!

Jarek z kolegami życie nam zatruwa,
Mógłbyś coś z tym zrobić, ale jesteś Duda.
Szkoda, że nie jesteś jednak ostry kozak,
Bardziej niż suweren obchodzi Cię brzoza.

Grupa WU-HAE obraziła prezydenta Andrzeja Dudę

Co więcej w klipie pojawiły się kolaże z gazet stylizowanych na te z czasów PRL. Andrzej Duda został pokazany m.in. w ludowym stroju tańcząc krakowiaka, jak również jako grecka rzeźba. Nie zabrakło też zdjęć przedstawiających innych polityków.

Zobaczcie, jak prezentuje się utwór „Krakowiaczek”:

Według artykułu 135. Kodeksu Prawnego za publiczne znieważenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej można otrzymać karę pozbawienia wolności do lat 3. Czy grupa Wu-HAE grozi proces sądowy? Warto śledzić tę sprawę.

Nie jest to pierwsza taka sytuacja, gdy polski zespół śmiało komentuje sytuację polityczną w naszym kraju. Jeszcze w 2016 roku Big Cyc nagrał utwór o Antonim Macierewiczu pod tytułem „Antoni wzywa do broni”. 

Co więcej również zagraniczne gwiazdy koncertując w Polsce postanowiły wyrazić swoje zdanie na temat tego, co dzieje się w naszym kraju. Napis „Kaczyński abdykuje za rok” pojawiły się na wizualizacjach podczas koncertu Massive Attack na Open’erze w Gdyni. Natomiast w trakcie występu Rogera Watersa w Gdańsku na telebimach wyświetlono napisy „Uwolnić media i sądy” czy „Konstytucja”.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.