Andrzej Krzywy pracuje fizycznie: "Nie jestem jakąś "ob*raną gwiazdą", która będzie płakać, że ma źle"

12.05.2021 14:38
Andrzej Krzywy z De Mono Fot. Tadeusz Wypych/REPORTER

Wokalista De Mono postanowił się przebranżowić, bo nie może koncertować z zespołem.

W wywiadzie dla Radia Zet, Andrzej Krzywy z zespołu De Mono opowiedział o sytuacji muzyków w czasach pandemii. Okazuje się, że rocznie kapela dawała 60 koncertów, a w ubiegłym roku zagrała tylko 2 razy. Co za tym idzie, sytuacja materialna muzyków jest kiepska. Wokalista zdecydował się przebranżowić i został stolarzem.

Polecamy

Andrzej Krzywy pracuje fizycznie: "Nie jestem jakąś "ob*raną gwiazdą", która będzie płakać, że ma źle"

W audycji "Gość Radia Zet" Damiana Michałowskiego, Andrzej Krzywy odniósł się do nowego rozporządzenia, które utrzymuje zakaz występów grup muzycznych. Dla muzyka ta sytuacja jest niezrozumiała:

Artysta z taśmą może wystąpić, ale w grupie muzycznej już nie może zagrać. Chyba że każdy z członków byłby jednoosobowym zespołem i gralibyśmy w tym samym czasie. To może jest jakieś rozwiązanie.

Andrzej Krzywy wyznał, że w 2020 roku De Mono zagrał tylko 2 koncerty i zaplanowany na 30 maja koncert został niestety odwołany:

Nie ukrywam, ciężko się z tego utrzymać. Znam wielu artystów, którzy się przebranżowili. To nie jest tak, że każdy z nas leży i narzeka, jak ma źle. Zaraz ktoś powie: "ale grałeś tyle lat i mogłeś odłożyć pieniądze". Każde oszczędności kiedyś się kończą, a mija rok, odkąd nie możemy normalnie występować i zarabiać.

Damian Michałowski zapytał zatem, czy muzyk wykonuje jakąś dodatkową pracę i okazało się, że wokalista pracuje fizycznie:

Pomagam mojemu szwagrowi, który jest cieślą i konstruuję drewniane budowle. Pracuję fizycznie na budowie. (...) Może gdybym był kawalerem, to dałbym sobie radę. Jednak muszę utrzymać rodzinę. Nie chcę jedynie siedzieć w domu i myśleć, że sytuacja pandemiczna jest fatalna. (...) Nie jestem jakąś "ob*raną gwiazdą", która będzie płakać, że ma źle. Staram się wspomagać domowy budżet.

Posłuchajcie również, co wokalista De Mono powiedział o opłacie reprograficznej i Funduszu Wsparcia Artystów:

Polecamy

Jednocześnie dziennikarz Radia Zet zapytał o wsparcie rządowe dla artystów. Andrzej Krzywy przyznał, że otrzymuje pomoc od państwa, jednak nie są to duże kwoty:

Pytany o wsparcie rządowe, które artyści mogą otrzymywać przez pandemię COVID-19, odpowiada: - Dostaję co miesiąc dotacje, ponadto mam zapewnione pieniądze z funduszu socjalnego dla artystów. To nie są jednak duże sumy. Nie mam zamiaru narzekać, dlatego poszedłem do pracy i zostałem stolarzem.

Polecamy
Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.