Oto najlepsza piosenka na Święta według naukowców... i nie jest to "Last Christmas"

Aleksandra Degórska
10.12.2018 12:55
Muzyka na Święta|north Fot. shutterstock.com

Wyniki badań na pewno Was zaskoczą. Jakie cechy musi mieć idealny przebój na Święta?

W okresie zimowym często słychać takie kawałki, jak "Last Christmas" czy "All I Want for Christmas is You". Czy są to najlepsze utwory do słuchania w Święta? Jak podaje portal NME, ludzie z wytwórni Ostereo postanowili przeprowadzić badania, żeby znaleźć najlepszy utwór na Gwiazdkę i ich numer 1. na pewno Was zaskoczy. 

Polecamy

Który utwór jest idealny na Święta?

Badacze przeanalizowali utwory z 1. miejsc świątecznych list, które pojawiły się przez ostatnie 50 lat i doszli do wniosku, że idealny hit na Święta powinien trwać 3:57 minuty, musi być w tonacji G-dur, w tempie 114 bpm i jest wykonywany przez 27-letniego artystę. Najlepiej też, jeśli piosenka jest coverem.

I który utwór okazuje się być najlepszym? Według badaczy jest nim cover Brandy Lee "Always On My Mind" w wykonaniu Pet Shop Boys. W 1987 roku to właśnie ten utwór w okresie Świąt utrzymywał się w Wielkiej Brytanii na 1. miejscu i wskoczył na 4. pozycję listy Billboard 100.

Według badaczy to utwór Pet Shop Boys jest najlepszą piosenką na Święta

Plusem jest to, że piosenka jest coverem. Patrząc jednak na inne cechy, które wymieniono jako zalety świątecznego hitu, to numer Pet Shop Boys nie spełnia wszystkich kryteriów. Wykonuje go bowiem duet, który ma średni wiek 31,5 i utwór ma tempo 125 bpm. Mimo tego, badacze uważają, że właśnie ta piosenka jest idealna na Święta.

Założyciel Ostereo, Howard Murphy, skomentował wyniki badań twierdząc, że w ten sposób pokazano pewne cechy, jakie musi posiadać dobra piosenka na Święta:

Nie można zrobić ze średniego utworu przeboju w każdym momencie roku - mniejsza już o Święta. Dodanie dzwonków sań do świątecznej piosenki nic nie zmieni, jeżeli utwór nie jest wybitny. Na przykład, bez kościelnych dzwonów pod koniec "Stay Another Day' East 17 utwór nadal jest świetny, ale nie jest świąteczną piosenką.

Przekonajmy się, jak brzmi ten wybitny utwór:

Czy to oznacza, że powinniśmy zmienić nasze playlisty na grudzień? Zapewne większość osób nie zrezygnuje z katowania się "Last Christmas"...

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.