Basista grupy Sabaton: Ludzie zarzucają nam promowanie wojny [WYWIAD]

30.06.2019 15:31
Sabaton wywiad|undefined Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Redakcja Antyradio.pl spotkała się z Pärem Sundströmem z okazji nadchodzącej premiery nowej płyty "The Great War".

2019 to rok wyjątkowy dla grupy Sabaton - kapela obchodzi swoje 20-lecie, ma napięty grafik koncertowy, jak również zapowiedziała nowe studyjne wydawnictwo "The Great War". Basista Pär Sundström w rozmowie z Antyradio.pl opowiedział o tym, czy fani mają do nich pretensje o przedstawioną w piosenkach wersję historycznych wydarzeń i czy I wojna światowa, która była okropnym wydarzeniem, mogła przynieść też coś dobrego dla ludzkości.

Wywiad z basistą grupy Sabaton

Album "The Great War" pojawi się na sklepowych półkach 19 lipca 2019. Sabaton rozpoczął prace nad płytą dokładnie 100 lat po zakończeniu I wojny światowej. Produkcją zajął się długoletni producent Jonas Kjellgren. Wielbiciele grupy Sabaton interesują się historią, wysyłają pomysły na utwory. Czy fani mają niekiedy pretensje do zespołu o niewłaściwe przedstawienie wydarzeń historycznych?

Zawsze będą różne opinie dotyczące czegokolwiek. Każda bitwa ma co najmniej dwie strony, o których trzeba pamiętać. Co za tym idzie będą istniały różne wizje i podejście do danej sprawy. Nie jesteśmy tutaj po to, by mówić ludziom, kto miał rację, nie jesteśmy sędziami. Opowiadamy historię z jednej bądź drugiej strony, ale nie wybieramy konkretnej opcji, nie chcemy wybierać między dwiema stronami konfliktu. Opowiadamy o bitwach z różnych perspektyw, ale nie przedstawiamy naszego punktu widzenia.

Basista wyznał, że tematyka wojny jest bliska dosłownie każdemu i dlatego zespół postanowił pisać o tym piosenki:

Zakładając Sabaton, ja i Joakim chcieliśmy śpiewać o czymś, co dotyczy wszystkich ludzi na Ziemi. Jest to bardzo smutne stwierdzenie, ale nawet jeżeli mieszkasz w Amazonii, Nowej Zelandii czy w Szwecji, każdy ma jakiś związek z wojną i tak też będzie w przyszłości. Niestety mamy tyle wojen, że jesteśmy w stanie każdego dnia do końca życia pisać nowy utwór o jakiejś bitwie i nadal wszystkiego nie przedstawimy. Jest to smutne, ale nie można tego ignorować.

Okazuje się, że niektórzy nie postrzegają twórczości Sabatonu jako porządnej lekcji historii, a wręcz krytykują muzyków za to, że opowiadają o wojnie:

Ludzie lubią narzekać i oczywiście ciągle spotykamy się z krytyką, ale po tylu latach nauczyliśmy się już nie zwracać na to większej uwagi. Zawsze znajdą się negatywnie nastawione osoby, które krytykują nas za tematykę utworów twierdząc, że promujemy wojnę. To głupie! Opowiadamy o historii, to samo robi muzeum czy nauczyciel historii. Każdy może znaleźć własny sposób na poznawanie historii - dla niektórych nasz sposób przedstawiania wydarzeń historycznych jest ciekawszy niż np. czytanie książki. Idąc do muzeum powstania warszawskiego nie powiemy przecież, że promuje ono wojnę. Chodzi o to, by pamiętać o tych wydarzeniach, a nie wywoływać kolejne wojny.

Wybór tematów na płytę dotyczącą I wojny światowej nie był wcale prosty - w końcu w trakcie 4-letniej wojny miało miejsca wiele bitew. Sabaton miał zatem więcej tematów niż piosenek, a właśnie muzyka powstaje jako pierwsza. Następnie muzycy dobierają do niej konkretny temat.

Przeczytaj także

Redakcja Antyradio.pl zapytała basistę kapeli również o to, czy I wojna światowa, będąc straszliwym wydarzeniem w dziejach ludzkości, mogła przynieść też coś dobrego, np. heroicznych bohaterów. Basista Pär Sundström zgodził się z tym stwierdzeniem:

Wojna jest czymś okropnym i tak naprawdę bardzo mało jest tak zwanych "zwycięzców" na wojnie. Prawdopodobnie takimi zwycięzcami są sprzedawcy broni, bo dzięki wojnie mogą zarobić spore pieniądze. Nawet jeżeli ktoś nazywa siebie zwycięzcą, to prawdopodobnie już stracił tak wiele, że wojna i tak była bez sensu. Oczywiście są jednostki, które nie walczą z powodu swoich poglądów politycznych, czy ze względu na jakieś korzyści, tylko walczą za siebie, by obronić tych, których kochają - tak właśnie rodzą się bohaterowie. Takie tematy lubimy poruszać - mimo tego, że wojna jest okropna, to są osoby, które się wyróżniają.

Pozostając w temacie wojny, zapytaliśmy co jest ważniejsze w wojnie - sprzęt czy idea? To niełatwe pytanie sprawiło trochę kłopotu basiście, który w końcu odparł:

To bardzo dobre pytanie. Myślę, że mimo wszystko zwycięży idea, ale jednocześnie Ameryka pokazała Japonii, że wystarczy sprzęt, żeby wygrać całą wojnę. Mimo wszystko uważam, że istotniejsza jest idea - dużo zależy od dowództwa, jak też się gra z wrogiem, nie tylko w kwestii toczenia bitwy, ale też na scenie politycznej, a do tego nie potrzeba broni. Nigdy nad tym się nie zastanawiałem, przez tyle lat nigdy nie padło to pytanie. W trakcie trasy udzielam 400 wywiadów i nigdy mnie o to nie zapytano.

W związku z 20-leciem działalności Sabatonu, kapela wpadła na pomysł stworzenia Sabaton History Channel. Jest to wyjątkowa współpraca pomiędzy samym zespołem i historykami Indy Neidell i Timeghostem, którzy w interesujący sposób opowiadają historie o wojnach, bitwach i bohaterach utworów Sabaton. 

Pär Sundström zdradził redakcji Antyradio.pl, jak kapela wpadła na taki niecodzienny pomysł promocji swojej twórczości:

15 lat temu, gdy zaczęliśmy pisać piosenki o historii, już wtedy chcieliśmy opowiedzieć więcej na ten temat. Dodajemy opisy do książeczek zawartych w CD, ale obecnie mało kto już kupuje płyty. Zdecydowaliśmy, że kiedyś stworzymy dokument dotyczący poszczególnych piosenek. Kilka lat temu pojechałem do Berlina, gdzie spotkałem Indy'ego Neidella, który wówczas miał swój program w Berlinie i rozmawialiśmy o piosenkach Sabatonu, które miały związek z I wojną światową.

Neidell jest ekspertem w tej kwestii i panom bardzo dobrze się dyskutowało, zatem basista postanowił zaproponować mu dalszą współpracę:

Widziałem w tym potencjał i potem zaproponowałem mu współpracę przy nagrywaniu nowych piosenek na temat I wojny światowej oraz współtworzenie Sabaton History Channel. Spotkaliśmy się w Szwecji, mieliśmy sporo pomysłów na ten kanał. Po 8 miesiącach w końcu mogliśmy nagrać pierwszy odcinek, bo sporo zajmuje planowanie wszystkiego i szukanie sponsorów, bo całe przedsięwzięcie jest dosyć drogie.

Sabaton nie umieścił swojego programu na żadnej platformie streamingowej, bowiem chciał dotrzeć nie tylko do osób, które korzystają z platform. Dokument można obejrzeć za darmo na YouTube, więc każdy zainteresowany może sięgnąć po materiał w dowolnym czasie. 

Nowy materiał kapeli usłyszymy w przyszłym roku - w ramach europejskiej trasy koncertowej, Sabaton zagra 24 stycznia 2020 w warszawskiej hali Torwar. Jako support wystąpią Apocalyptica oraz Amaranthe. Ostatnia wizyta szwedzkiej grupy odbyła się w Krakowie 26 czerwca 2019.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.