Badania dowodzą, że inteligentni ludzie często słuchają muzyki instrumentalnej

Joanna Chojnacka
30.05.2019 16:22
Badania|undefined Fot. shutterstock.com

Elena Račevska i Meri Tadinac zbadały związek między ilorazem inteligencji, a słuchaną przez nas muzyką. Wyniki testów są jednoznaczne.

Badacze coraz częściej analizują wpływ muzyki na nasze życie. Odkryli już, że słuchanie muzyki łączy się z poziomem naszej kreatywności oraz udowodnili, że metalowcy są o wiele mądrzejsi niż ocenia ich społeczeństwo na podstawie stereotypów. Kolejne badania dotyczyły związku między ilorazem inteligencji, a rodzajem słuchanych przez nas dźwięków.

Inteligentni ludzie słuchają muzyki instrumentalnej

Jeśli doceniacie takie grupy jak Earth - prekursorów drone metalu czy progresywną Animals as Leaders i wolicie słuchać muzyki bez wokalu będziecie zadowoleni z wyników najnowszych badań. Elena Račevska i Meri Tadinac opublikowały pracę naukową zatytułowaną "Inteligencja, preferencje muzyczne i zastosowanie muzyki w psychologii ewolucyjnej". Z ich analizy wynika, że inteligentni ludzie częściej sięgają po muzykę instrumentalną.

Przeczytaj także

W badaniach wzięło udział 467 chorwackich uczniów szkół średnich. Zdecydowana większość osób, która deklarowała, że najczęściej sięga po muzykę instrumentalną, osiągała lepsze wyniki testu na inteligencję. W wywiadzie dla Psypost, Račevska opowiedziała o swoim eksperymencie.

Po raz pierwszy zainteresowałam się tym tematem, gdy pracowałam nad projektem badającym relację między cechami osobowości, a preferencjami muzycznymi. W tym czasie studiowałam psychologię ewolucyjną i zapoznawałam się z hipotezą Kanazawy. Jego prace sugerowały związek między inteligencją, a gustem muzycznym. Postanowiliśmy zbadać jego sugestię przy użyciu testu na inteligencję oraz kwestionariusza na temat preferencji muzycznych.

Osoby o wyższych wynikach testów częściej deklarowały zainteresowanie muzyką instrumentalną.

Badaczka jednocześnie podkreśla, że związek między gustem muzycznym a ilorazem inteligencji to jedyne ze zmiennych, jakie udało jej się uwzględnić w analizie. W przyszłości Račevska chciałaby zbadać dokładnie zmiany w guście muzycznym jakie zachodzą w nas przez lata oraz jego wpływ na nasze życie osobiste i społeczne.

Zobacz też: Naprawiał 50-letni syntezator i przypadkowo naćpał się LSD 

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.