Bob Dylan został laureatem literackiej nagrody Nobla

Aleksandra Degórska
13.10.2016 15:07
Bob Dylan został laureatem literackiej nagrody Nobla Fot. Frank Micelotta / PictureGroup / East News

Artysta uważany jest za rockowego poetę i został wyróżniony nagrodą, która nigdy wcześniej nie trafiła w ręce żadnego muzyka.

Wydawać by się mogło, że Bob Dylan otrzymał już wszelkie możliwe nagrody i zapewne w jego domu na półce nie ma już miejsca na kolejną statuetkę. Tymczasem przez ostatnie 10 lat artysta był kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nobla. Najczęściej laureatami byli poeci i pisarze anglojęzyczni, choć na liście zwycięzców nie zabrakło również 4 Polaków. 

Akademia Szwedzka podała nazwisko laureata tej nagrody i stał się nim Bob Dylan, który tym samym jest pierwszym muzykiem uhonorowanym literackim Noblem.

Muzyka doceniono ze względu na stworzenie nowej poetyckiej ekspresji w obrębie tradycji amerykańskiej muzyki. Zobaczcie moment ogłoszenia przez Sarę Danius zwycięzcy:

Dylan był w 1970 roku uhonorowany na Princeton University. Natomiast w 2004 roku zdobył on akademicki tytuł honorowy na Uniwersytecie w St Andrews. Dylan ma na swoim koncie również 11 statuetek Grammy. Co więcej w 2008 roku artysta został pierwszym muzykiem, który otrzymał Nagrodę Pulitzera za wpływ na muzykę oraz kulturę. Natomiast w 2011 roku Barack Obama przyznał artyście Medal Wolności.

W sumie Dylan wydał aż 37 płyt, z czego ostatni krążek ukazał się 20 maja 2016 roku i mowa o „Fallen Angels”, na którym znalazły się covery takich twórców, jak m.in. Harold Arlen, Sammy Cahn czy Carolyn Leigh.

Fani Boba Dylana będą migli w najbliższym czasie wzbogacić swoją kolekcję płyt nowym wydawnictwem muzyka. Mowa o boxie „The 1966 Live Recordings” składającym się z 36 płyt z zapisami koncertów w latach 1965-1966, które odbyły się w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Australii.

Posłuchajcie, jednego z tych nagrań:

Jak widać pomimo 75 lat na karku Dylan nadal jest aktywnym muzykiem, który nie przestaje inspirować kolejnych artystów.

Zgadzacie się z decyzją Szwedzkiej Akademii?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.