Bruce Springsteen wyda wyjątkowy box „The River Collection"

Aleksandra Degórska
16.10.2015 15:13
Bruce Springsteen wyda wyjątkowy box „The River Collection" Fot. materiały prasowe

35 lat temu ukazał się album „The River”. Teraz fani będą mogli zakupić box zawierający nie dość, że ten kultowy krążek, to również mnóstwo nigdy wcześniej niewydanego materiału. Czego jeszcze możemy się spodziewać po tym wydawnictwie?

Bruce Springsteen ujawnił szczegóły dotyczące nowego boxu „The Ties That Bind: The River Collection” i jest to wydanie zawierające 4 CD oraz 3 DVD, które pojawi się 4 grudnia 2015 roku. Wydawnictwo będzie zawierać album „The River” z 1980 roku. W boxie znajdą się również wcześniej niepublikowane utwory, film dokumentalny, książka ze zdjęciami oraz nagranie z koncertu. Dużo? W sumie album będzie zawierać 52 utwory, zaś DVD 4 godziny materiału.

„The Ties That Bind: The River Collection”:

  • CD 1 - The River - Record One
  • CD 2 - The River - Record Two
  • CD 3 - The River: Single Album
  • CD 4 - The River: Outtakes
  • DVD 1 - The Ties That Bind (Dokument)
  • DVD 2 - The River Tour, Tempe 1980 (część 1.)
  • DVD 3 - The River Tour, Tempe 1980 (część 2.)
  • Książka ze zdjęciami

„The River” to piąty studyjny album artysty i pierwszy, który wspiął się na 1. miejsce listy The Billboard 200. Z tego krążka pochodzą takie single, jak „Hungry Heart”, „Fade Away”, „Cadillac Ranch”. Każda kompozycja kryje jakąś historię. Tak muzyk opowiada o piosence „Independence Day”:

Słuchasz konwersacji dwóch osób późnym wieczorem. „Independence Day” to jeden z utworów z serii piosenek o moim tacie. Nie były one kompletnie autobiograficzne, ale były naładowane emocjami. 

Okres tworzenia tego krążka był niezwykle kreatywnym momentem w życiu Springsteena:

W tym czasie zagłębiałem się we wszelakie historyczne książki, by złapać kontekst, zrozumieć skąd pochodzę i co to znaczy. Chciałem tworzyć piosenki, które miały pewną głębię. Wiedziałem, że pragnę pisać o miejscu, gdzie mieszkam i o społecznych siłach wpływających na historię. 

W boxie znajdzie się również nigdy wcześniej niewydany album „The River: Single Album”. Krążek zawiera 10 piosenek nagranych w 1979 roku. 7 z tych utworów ukazało się potem na albumie „The River”, niektóre ze zmienionymi tekstami oraz aranżacjami.

W czasie sesji nagraniowej powstała duża liczba utworów, które nie zmieściły się na krążku. Wiele piosenek, jak „Restless Nights”, „Where The Bands Are” czy „Ricky Wants A Man of Her Own” ukazały się dopiero w 1998 roku w boxie „Tracks”. Jedną z takich „odrzuconych” kompozycji jest „Meet Me In The City” - opowieść o nieszczęśliwie zakochanym przestępcy:

Nowy trwający godzinę dokument zatytułowany „The Ties That Band” został wyreżyserowany przez wieloletniego współpracownika Springsteena  - Thoma Zimny’ego. Film przedstawia gitarzystę wykonującego akustyczne interpretacje piosenek z albumu „The River” na przemian ze zdjęciami oraz kadrami z koncertu z 1980 roku.

Gratką dla fanów jest również nigdy wcześniej nieudostępnione nagranie występu Springsteena wraz z zespołem The E Street Band. Koncert odbył się w Tempe w Arizonie 5 listopada 1980 roku. Jest to energetyczny koncert, podczas którego muzyk zagrał m.in. „Born To Run”, „Badlands” czy „Cadillac Ranch”. Dodatkowo mamy 20-minutowy zapis próby muzyków z września 1980 roku, czyli tuż przed wydaniem albumu „The River”.

Tak jak wcześniejsze boxy artysty związane z albumami „Born To Run” oraz „Darkness On The Edge of Town”, najnowsze wydawnictwo będzie zawierać książkę z 200 rzadkimi zdjęciami muzyka. Większość z nim nigdy wcześniej się nie ukazało.

Tak będą prezentować się te zdjęcia:

17 listopada 2014 roku Bruce Springsteen wydał The Album Collection Vol. 1 1973-1984” z siedmioma pierwszymi albumami artysty, fani więc mają w czym wybierać.  

Chcielibyście zakupić „The Ties That Bind: The River Collection”?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.