Czego słuchało się 20 lat temu? Rockowe utwory, które były przebojami w lutym 1998

Maciej Koprowicz
12.02.2018 17:20
Czego słuchało się 20 lat temu? Rockowe utwory, które były przebojami w lutym 1998 Fot. kadry z wideo

Jak ten czas leci… Przypominamy kawałki, które były wielkimi hitami dokładnie dwie dekady temu.

Pamiętacie, co robiliście w 1998 roku? Niektórzy z Was pewnie wtedy chodzili do przedszkola, albo dopiero byli w planach rodziców. Ale z pewnością wielu z Was już wtedy słuchało muzyki. Zapraszamy do muzycznego wehikułu czasu, który przeniesie nas do lutego 1998.

Co zatem było słychać w muzyce? Na listach przebojów rządziły oczywiście utwory popowe. Początek roku należał do Celine Dion i jej utworu „My Heart Will Go On” który wtedy dobiegał z każdej lodówki. W Ameryce hit z filmu „Titanic” rywalizował na listach z „Nice & Slow” Ushera. Z kolei na dyskotekach szalało się w rytm „Mr. Jones” grupy Aqua (tak, to ci od „Barbie Girl”). Trzeba też wspomnieć o „Frozen”, jednym z najlepszych singli Madonny, który ukazał się 23 lutego 1998.

Nas oczywiście interesują utwory rockowe, metalowe i alternatywne. Na tej działce w lutym 1998 też działo się całkiem nieźle. Ten rok nie był może przełomowy dla rocka, ale i tak pojawiło się w nim wiele świetnych utworów. Mamy dla Was 10 wartych przypomnienia kawałków z list przebojów sprzed dokładnie 20 lat – sprawdźcie, czy znacie je wszystkie!

Metallica – „The Memory Remains”

Luty 1998 na rockowej scenie należał do Metalliki. Dwa utwory z albumu „ReLoad” często gościły wówczas w eterze i w telewizji. Kawałek nagrany z Marianne Faithfull ukazał się na singlu już w listopadzie 1997, ale u nas popularność zdobył kilka miesięcy później – na telewizyjnej liście „30 Ton” rywalizował z „Given To Fly” Pearl Jam, „My Heart Will Go On” Celine Dion i „Mocniej” Piaska.

Metallica – „The Unforgiven II”

W tym samym miesiącu na playlisty stacji radiowych trafiła druga część kultowego utworu „Unforgiven”. Singiel ukazał się 23 lutego 1998.

U2 – „If God Will Send His Angels”

W ciągu 20 lat zmieniło się wiele, ale U2 niezmiennie jest na topie. Numer z płyty „Pop”, a także z soundtracku filmu „Miasto Aniołów” w lutym 1998 święcił spore sukcesy na polskich listach przebojów.

Cornershop – „Brimful Of Asha”

Ten singiel ukazał się już w sierpniu 1997, ale przebojem został dopiero, gdy 16 lutego 1998 wydano małą płytkę z tanecznym remiksem Normana Cooka. Wtedy to dotarł na 1. miejsce brytyjskiej listy singli. Ta zabójczo przebojowa mieszanka britpopu, muzyki klubowej i muzyki indyjskiej była idealną propozycją na imprezę i po 20 latach wciąż brzmi doskonale.

Catatonia – „Mulder And Scully”

To właśnie w tamtych czasach wielkie triumfy święcił serial „Z Archiwum X”. Jego popkulturowy fenomen doczekał się hołdu w postaci piosenki britpopowej grupy Catatonia. Dziś zespół wydaje się trochę zapomniany, ale ich sztandarowy kawałek wciąż brzmi kapitalnie.

Air – „Sexy Boy”

Od tego singla, wydanego 9 lutego 1998 rozpoczęła się wielka kariera francuskiego duetu, jednego z najważniejszych wykonawców muzyki elektronicznej lat 90. Pomógł także charakterystyczny teledysk z małpką-maskotką.

T.Love – „Jest super”

Utwór ukazał się we wrześniu 1997 na albumie „Chłopaki nie płaczą”, ale jako singiel osiągał sukcesy na polskich listach właśnie w lutym następnego roku. To jedna z tych piosenek, które zawsze będą brzmieć aktualnie.

Kukiz i Piersi – „O, Hela!!!”

Przełom roku 1997 i 1998 był okresem największej muzycznej popularności dzisiejszego posła Pawła Kukiza. Kilka miesięcy wcześniej w radiach szalał „Całuj mnie”, a w lutym 1998 na listach zameldowała się skoczna piosenka o pewnej dziewczynie o nieposkromionym apetycie.

Nosowska i Kazik – „Zoil”

Kazik Staszewski i Kasia Nosowska to największe polskie gwiazdy rocka lat 90. Ich wspólny utwór był dużym wydarzeniem na scenie muzycznej. Warto przypomnieć, że „Zoil” był ostrą satyrą pod adresem nieprzychylnego liderce Heya dziennikarza Roberta Leszczyńskiego, czego Kazik w ogóle nie był świadomy, biorąc udział w nagraniu.

Myslovitz – „To nie był film”

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich utworów lat 90. Tekst opowiadał o zbrodniach popełnianych przez nastolatków pod wpływem hollywoodzkich thrillerów i horrorów (w tekście padają między innymi „Pulp Fiction”, „Urodzeni mordercy”, „Harry Angel” czy „Hellraiser”). Utwór trafił na soundtrack filmu „Młode wilki ½”, który wszedł na ekrany 23 stycznia 1998.

Miesiąc temu sprawdziliśmy, co działo się w świecie muzyki w styczniu 1998 roku.  Kolejna muzyczna podróż w czasie już za miesiąc!

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.