Czesław Niemen w utworze Jimiego Hendrixa „Little Wing”

Aleksandra Degórska
12.12.2016 10:03
|north Fot. East News

Choć od śmierci polskiego artysty minęło już trochę lat to nadal inspiruje i zadziwia swoimi muzycznymi zdolnościami. Zobaczcie materiał, który całkiem niedawno wyciekł do internetu.

Niemen i Hendrix - lepszego muzycznego połączenia nie mogło być! Polski twórca udowodnił nieraz, że idealnie odnajduje się w różnej stylistyce muzycznej i po dziś jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich wokalistów. Teraz możemy przekonać się na własne uszy, że Niemen odnajdywał się również idealnie w repertuarze giganta gitary.

Do internetu wyciekło nagranie z 1987 roku, w którym zespół Kciuk oraz Czesław Niemen wzięli na warsztat balladę Jimiego Hendrixa - Little Wing”. Jest to nieliczne wykonanie jakiegokolwiek zagranicznego hitu przez wokalistę. Oryginalnie utwór trwa 2:26 minuty, jednak muzycy postanowili rozciągnąć ten numer do ponad 6 minut.

W nagraniu pojawili się, oprócz oczywiście Niemena, Tomasz Kciuk Jaworski, Andrzej Przybielski, Jarosław Zawadzki, Michał Kulety i Adam Lewandowski.

Posłuchajcie zatem, jak brzmi ten nastrojowy kawałek w wykonaniu rodaków, który ukazał się na płycie Kciuka zatytułowanej „Little Wing”:

Numer został oryginalnie nagrany przez Jimiego Hendrixa w 1967 roku i ukazał się na studyjnej płycie zatytułowanej „Axis: Bold as Love”. Utwór opowiadał o byłej partnerce gitarzysty i wpisał się w jego koncertowy repertuar. „Little Wing” jest uważany za jeden z najwybitniejszych dzieł wirtuoza gitary.

Co rusz pojawiają się kolejne archiwalne nagrania związane zarówno z Hendrixem czy Niemenem. Ostatnio głośno było o archiwalnym materiale fińskiej telewizji dotyczącym Niemena. Co więcej wokalista inspiruje innych muzyków, którzy chętnie coverują jego repertuar. Nie tylko Polacy docenili jego talent, czego przykładem jest chociażby nagranie, w którym Hindus zagrał „Sen o Warszawie”.

Jak oceniacie Czesława Niemena w repertuarze Jimiego Hendrixa?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.