Czy nowy singiel Machine Head jest plagiatem utworu Devina Townsenda?

Maciej Koprowicz
20.11.2017 10:42
Czy nowy singiel Machine Head jest plagiatem utworu Devina Townsenda? Fot. Brian Jordan/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS, TORKIL ADSERSEN/AFP/EAST NEWS, Paint

Internauci wykazali podobieństwo utworu „Beyond The Pale” do jednego z kawałków Strapping Young Lad. Co na to lider tego zespołu, Devin Townsend?

Metalowy Machine Head szykuje właśnie swój dziewiąty studyjny album. „Catharsis” ma ukazać się w 2018 roku, ale już poznaliśmy przedsmak krążka. Album zapowiada utwór „Beyond The Pale”.

Niektórym fanom metalu numer od razu zabrzmiał znajomo. Internetowi muzyczni erudyci orzekli, że riff zdradza wyraźne podobieństwo do kompozycji kanadyjskiego zespołu Strapping Young Lad, „Love?”, który pochodzi z wydanego w 2005 roku albumu „Alien”.

Posłuchajcie obu utworów i oceńcie sami:

Kompozytor „Love”, Devin Townsend, skomentował sytuację na Twitterze. Nie miał jednak pretensji do Machine Head.

Ludzie pytają mnie o podobieństwo riffów. Nie mam na ten temat zdania. Całe życie piszę riffy, które brzmią jak dzieła kogoś innego. Używam całych tematów z innych albumów, filmów i ścieżek dźwiękowych. Sztuka to kolaż doświadczeń, bierzesz ścinki i je składasz na nowo.

W tych porównaniach nowej piosenki MH do „Love?” Strapping Young Lad najlepsze jest to, że zerżnąłem cały refren od „City Of Love” Yes.

Do tablicy wywołany poczuł się także lider Machine Head, Robb Flynn. Napisał:

Szacun dla Devina Townsenda za bycie cool. Riffowa Policja mnie dorwała, dostałem 300 dolarów mandatu. Dimebag zawsze mówił mi: „Wszyscy dzielimy się riffami, chłopie”.

Wielki szacunek dla ciebie, Devin. Jesteś super utalentowanym muzykiem, genialnym producentem. Chciałbym dumnie przyznać, że ukradłem od ciebie riff… ale to był szczęśliwy przypadek.

Oskarżenia o plagiat zdarzały się w historii rocka nawet największym. Niedawno argumentowano, że piosenka U2, „The Fly” z płyty „Achtung Baby” jest zrzynką z utworu Paula Rose’a. Plagiaty nieustannie zarzuca się Led Zeppelino oryginalności „Stairway To Heaven” musiał zdecydować sąd. Podobno słynny utwór zdradza też podobieństwo do XVII-wiecznej włoskiej kompozycji.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.